جان زندانیان در ایران در معرض خطر کرونا

در حالی که موج دوم شیوع کرونا در ایران شروع شده است جان زندانیان به طور مضاعف در معرض خطر ابتلاء به کرونا است.

براساس آمار رسمی کرونا در ایران در ۲۴ ساعت منتهی به چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹، ۲هزار و ۸۰ مورد ابتلا جدید به کرونا شناسایی شده و  شمار مبتلایان به ۱۴۱هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

بنابر داده‌های وزارت بهداشت نظام ولایت فقیه، در شبانه روز گذشته ۵۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا کنون شمار قربانیان کرونا به ۷ هزار و ۵۶۴ نفر افزایش یافته است.

البته آنچه تاکنون بارها از سوی برخی در درون نظام و برخی در بیرون از نظام مانند یک مقام سازمان بهداشت جهانی، مورد اذعان قرار گرفته این واقعیت است که آمار اعلام شده توسط مقامات نظام درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم میزان مبتلایان واقعی است.

در خراسان رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد خبر داد «در حوزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شهرستان‌های تابعه این دانشگاه تاکنون حدود ۲۰۰پرستار به کرونا مبتلا شده‌اند.»

حمیدرضا رحیمی، مدیر روابط عمومی علوم پزشکی مشهد نیز در روز سه‌شنبه ۶ خرداد گفت «مشهد از نظر شیوع کرونا دوباره در وضعیت قرمز قرار گرفته است.»

حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز، نسبت به‌ روند پرشتاب ابتلا به کرونا در هرمزگان هشدار داد.

طی ۲۴ ساعت گذشته علاوه بر سه مقام قبلی، همچنین معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز اعلام کرد «اگر رویه کنونی تداوم یابد کرونا با شدت بیشتری در دزفول گسترش خواهد یافت و شرایط به‌جایی خواهد رسید که بیش از ۸۰ درصد مردم گرفتار این ویروس خواهند شد.»

در روزهای اخیر مسعود مردانی، عضو کمیته مبارزه با بیماری‌های عفونی اعلام کرد «حدود ۱۰ استان مانند خوزستان، کرمانشاه، سمنان یا برخی مناطق تهران هنوز در وضعیت هشدار هستند.»

روزنامه‌ی حکومتی شرق نیز تناقض در صحبت‌های عوامل و سران نظام «در مورد کرونا یا تغییر تصمیمات یا پیش‌بینی‌های نادرست» را «از نشانه‌های نداشتن برنامه سیاستی و استراتژی شفاف و مشخص برای مبارزه با کرونا» دانست.

در حالی که همه پارامترها از تشدید ابتلاء به کرونا و بی‌کفایتی سران نظام در مواجهه با این ویروس نشان دارد، کسانی که ممکن است به دلایل مختلف در شرایط و اماکنی تحت اجبار نگه داشته ‌شوند، در معرض تهدید بیشتری برای ابتلاء به کرونا هستند. زندانیان در نظام ولایت فقیه از جمله این افرادند.

پیش از این بی‌عملی نظام در آزادی زندانیان و عدم توجه به آنان در بحبوحه‌ی موج اول کرونا در ایران، منجر به شورش در چندین زندان کشور شد و بسیاری از زندانیان برای حفظ جان خود از زندان‌های نظام گریختند. اما عمده زندانیان در نظام ولایت فقیه اجازه مرخصی نیافتند یا آزادنشده در زندان باقی ماندند.

در حالی که شرایط کشور به گونه‌ای است که روزنامه‌ آرمان هشدار می‌دهد «در شرایطی که اپیدمی تمام شهرها را دربرگرفته و مردم یا اکثر مبتلایان در معرض خطر جدی هستند، اگر بخواهیم اقدام موثری انجام دهیم باید قرنطینه داشته باشیم»، اما از سوی نظام برای تمهیدی برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا صورت نمی‌گیرد و این در مورد زندانیان مضاعف است.

این امر خطر ابتلاء آنان به کرونا  را با ضریب افزایشی بسیار بیشتری نسبت به شهروندان مواجه کرده است. برخی از زندانیان؛ از جمله زندانیان سیاسی در زندان‌های نظام ولایت فقیه در این روزها جان می‌بازند و بسیاری نیز در معرض ابتلاء به این ویروس هستند.

روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ حسن روحانی به گسترش شیوع کرونا در زندانها اعتراف کرد و گفت: « چند روز پیش آقای دکتر نمکی آماری می‌داد. در یکی از زندان‌ها، یک فرد مبتلا وارد شده در این زندان و تا بفهمند، از ۱۲۰ نفر جمعیت آن محوطه، ۱۰۰ نفرشان بر اساس نتایج تست‌گیری مبتلا شدند».

طبق آخرین اخبار از زندا‌ن‌های نظام ولایت فقیه،‌ فروغ تقی‌پور زندانی سیاسی که به «اتهام همکاری سازمان مجاهدین خلق» در زندان به سر می‌برد، به ویروس کرونا مبتلا شده و از اعزام به بیمارستان و رسیدگی پزشکی نیز محروم است.

همچنین در روز ۴ خرداد یک زندانی به ‌نام شیراحمد سارانی در اثر ابتلا به‌ ویروس کرونا در زندان مرکزی زاهدان جان‌ باخت. گزارش‌ها حاکیست که دست کم سه زندانی دیگر در این زندان نیز، مبتلا به کرونا هستند.

پیش از آن در اواخر اردیبشهت‌ماه ۲ زندانی مبتلا به‌ویروس کرونا در زندان دستگرد اصفهان جان خود را از دست دادند.

از زندان مرکزی کرج خبر می‌رسد نزدیک به ۶۰۰ تن از زندانیان در بند موسوم به «سوله» در این زندان در وضعیت بسیار بد بهداشتی، در معرض ابتلاء به ویروس کرونا قرار دارند.

صدیقه مالکی‌فرد همسر معلم و زندانی سیاسی هاشم خواستار با اشاره به محکومیت همسرش به ۱۶ سال زندان و عدم اجازه نظام مبنی بر اعطاء مرخصی به هاشم خواستار، در اواخر اردیبشهت اعلام کرد «گویا مقامات جمهوری اسلامی معتقدند زندانیانی که به بیشتر از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند و اگر هم مبتلا شدند چه بهتر، از دنیا حذف می‌شوند.»

بر اساس بخشنامه قضائیه‌ی نظام ولایت فقیه که اسفند ماه سال گذشته صادر شد، زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.»

این امر نه تنها واکنش زندانیان و خانواده آنها، بلکه واکنش‌های فعالان حقوق بشر و مقامات برخی کشورها را نیز به همراه داشته است.

زندانیان اقلیت‌های دینی و مذهبی نیز در زمره کسانی هستند که در این تبعیض، توسط نظام قربانی می‌شوند. در اردیبهشت سال جاری، احکام زندان برای ۷ شهروند بهایی در شیراز صادر شده، دو بهایی در اصفهان بازداشت شدند و حکم یک سال زندان پنج شهروند از سوی «دادگاه» تجدید نظر کرج مورد تایید قرار گرفت.

متعاقب آن جامعه جهانی بهایی با انتشار بیانیه‌ای در مورد بازداشت‌های خودسرانه و صدور احکام سنگین حبس علیه پیروان این آئین در نظام ولایت فقیه و لغو مرخصی زندانیان بهایی در شرایط شیوع کرونا در زندان‌ها هشدار داد.

نمونه‌های یادشده مشتی از خروار است. در کنار این اقدامات نظام که بی‌شک نامیدن آن به جنایت، گزافه نیست، حقیقت دیگری نیز خود را نشان می‌دهد. هر عملی عکس‌العمل متناسب خویش را خواهد داشت. ممکن است این قانون مشمول گذشت زمان شود اما مشمول فراموشی نخواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)