پزشکان و پرستاران و پرسنل درمانی قربانی کرونا

ویروس کرونا تفاوتی بین انسان‌‌ها قائل نمی‌شود، اما در اثر بی‌کفایتی نظام ولایت فقیه، پزشکان و پرستاران ایرانی بسیاری قربانی کرونا شده‌اند.

اغراق نیست اگر بگوییم کرونا جهان را در نوردیده است. شمار مبتلایان روز به روز افزون‌تر می‌شود، شمار جانباختگان نیز روند مشابهی را طی می‌کند.

پزشکان و پرستاران در جنگ پنهانی که سراسر جهان را فرا گرفته است، سربازان جبهه مقدم نبرد، با این ویروس هستند. آنان در همه جوامع گرامی داشته می‌شوند، به خاطر فداکاری‌شان ارج نهاده می‌شوند و پشتیبانی می‌شوند.

وجدان‌های بشری و انسانی در سختی‌ها و مصائب کسانی را که به یاری انسان‌ها، فارغ از جنس، سن، نژاد، ملیت و … می‌شتابند، ‌گرامی می‌دارند.

در این بین حکومت‌ها که نقش سازمان‌دهنده و پشتیبان این جبهه نبرد هستند بی‌شک این قشر زحمتکش را تنها نگذاشته و آنها را مورد حمایت قرار می‌دهند چرا که آنان، مضاف بر انجام شغل و وظیفه‌شان در معرض دشمنی ناپیدا قرار دارند که جان انسان‌ها را بدون توجه به شغل آنها می‌گیرد.

اما در ایران پزشکان و پرستاران ایرانی نه قربانی، بلکه به دلیل حکومتی نالایق، به قربانگاه کرونا فرستاده می‌شوند بی‌آنکه هر آنچه از الزامات و امکانات پیشگرانه کرونا نیاز است در اختیارشان قرار گیرد.

این روندی بوده است که از ابتدای شروع ویروس کرونا، از ابتدای بهمن ۹۸؛ بنا بر اطلاعات افشاء‌شده توسط سازمان مجاهدین خلق؛ اپوزیسیون اصلی نظام ولایت فقیه، طی شده است.

در سومین ماهی که ایران و مردم آن با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، بندرت بوده روزی که خبری از جان‌باختن پزشک، پرستار و کادرهای درمانی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در شهرهای مختلف ایران، به گوش نرسیده باشد.

شاید بتوان گفت که جان‌باختن کادر و پرسنل پزشکی هر کشور، بعد از ورود ویروس به آن اقلیم و آب و خاک مختص ایران نیست و در اکثر کشورهای دیگر، شاهد جانباختگانی از این اقشار بوده‌ایم.

این حرف نادرست نیست اما وقتی به گزارشات و اعتراضات پزشکان و پرستاران ایران نگاهی می‌اندازیم، وقتی افشاگری‌ها پرده سانسور ولایت فقیه را درمی‌نوردد، پی به ابعاد دیگری از این واقیعت می‌بریم که مسئله نظام ولایت فقیه، نه تنها شهروندان مبتلاء به ویروس کرونا نیست، بلکه این نظام از قربانی‌کردن شماری نه اندک، از پزشکان و پرستاران ابایی ندارد.

از ابتدای فاجعه صدای اعتراض این اقشار در پی ناکارآمدی  حکومت بلند بود روز دوشنبه ۵ اسفند، کارکنان بیمارستان خمینی آمل؛ یکی از  بیمارستان‌های قرنطینه در این شهر، در اعتراض به  نبود تجهیزات پیشگیرانه در این بیمارستان دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها گفتند: «تجهیزات پیشگیرانه جوابگوی مراجعه‌کنندگان نیست و کادر درمانی در رابطه با تامین لوازم اولیه با مشکل مواجه هستند»

این رویکرد این گمانه را برای مخاطب رقم می‌زند که مردم ایران همگام و همراه با پزشکان و پرستاران و سایر پرسنل پزشکی کشور همگی، در درجه اول نه قربانی ویروس کرونا که قربانی کرونای خطرناکتری به نام ولایت می‌شوند.

جعفرزاده ایمن آبادی عضو مجلس نظام از رشت، پیشتر در مورد وضعیت پرسنل پزشکی در رشت گفته بود: «۵۰ درصد کادر درمانی گیلان مبتلا به کرونا هستند. امکانات کم است. ماسک و لباس محافظ نداریم. روزانه ۱۰ هزار ماسک ان‌۹۵ مصرف داریم و صریح بگویم که نمی‌توانیم جان کادر درمانی خودمان را تامین کنیم، زیرا با کمبود‌های بسیاری مواجه هستیم.» 

علاوه بر این مشکلات وضعیت معیشتی پرسنل درمانی کشور در اوج کرونا، چیزی کمتر از فاجعه نبود، کادر درمانی بیمارستان الزهرای رشت در اواخر اسفند سال ۹۸ در بحبوحه کرونا در گیلان اعلام کردند که «۷ماه است که حقوق نگرفته‌‌اند.»

در پایان این مطلب جای آن دارد یاد پرسنل پزشکی کشور که تا کنون در جبهه نبرد با کرونا جان خود را فدا کردند و به واقع می‌شود نام قهرمانان ملی را بر آنان نهاد، در مقابل نظام ولایت فقیه، که خائنان به ملت ایران هستند، گرامی داشته شود:

نرجس خانعلی‌زاده، پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان

رامین عزیزی‌فر، پرستار بیمارستان بهارلو  در تهران

دکتر مصطفی صمدی از بابل

دکتر اردشیر شیران از اصفهان

محمد وثوقی‌کیا، پرستار بیمارستان‌های آریا و پورسینای رشت

دکتر محمدعلی ربیعی از گیلان

حمید لطفی از صومعه‌سرا

علی شیخ مرادی پرستار بیمارستان قائم رشت

سیامک دیوشلی پزشک بیمارستان بهشتی بندر انزلی

محمد علی ربیعی

دکتر رضا کوچکی‌نیا از آستانه

دکتر محمد محمدی از گیلان

دکتر مهدی فتح‌آبادی، از بیمارستان چمران تهران

دکتر سورنا میرمیرانی از آمل

زهتاب حسینی و سیدآل حسینی از پرسنل و کادر درمان بیمارستان گلسار رشت

ماهرخ جعفری پرستار بیمارستان تامین اجتماعی فیاض بخش تهران

دکتر کورش گودرزی پور از بیمارستان مفید تهران

دکتر محمد بخشعلی‌زاده از گیلان

دکتر وحید منصف کسمایی از گیلان

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد ابراهیمی از گیلان

شهروز کریمیان از بیمارستان فیاض بخش تامین اجتماعی تهران

فریبا ایزدپناهی پرستار بیمارستان بهشتی شیراز

دکتر علی اکبر پویان از ورامین

دکتر گودرزی‌پور 

دکتر سهیل کیانفر، متخصص اورولوژی در بیمارستان گیل رشت

مجید اردشیری پرسنل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل

منوچهر ساداتی دانشگاه علوم پزشکی بابل

مرضیه حسینی‌نژاد دانشگاه علوم پزشکی بابل

جواد جلالی‌نیا دانشگاه علوم پزشکی بابل

جمشید محدثی از رامسر

دکتر وحید ایروانی از تهران

تهمینه ادیبی پرستار بخش اورژانس بیمارستان انزلی

حانیه عدالتی کارمند بیمارستان شفاء تاکستان

انوشه بیکیان، مامای بیمارستان الزهرای رشت

ایمان معین زاده پرستار بیمارستان کوثر آستانه اشرفیه

دکتر غلامعلی معنویان شهرستان میاندرود مازندران

دکتر شیرین روحانی راد از بیمارستان مسیح دانشوری تهران

حسن ارباب کارمند خدمات نظافتی بخش اورژانس بیمارستان کامیاب مشهد

دکتر عباس توسن از تهران

دکتر عبدالشکور هژیر امیری، از رشت

دکتر تقی اهرچی فرشی، متخصص اطفال و از تبریز

دکتر ارسطو رستم‌نژاد، از پاکدشت

سعادت شکیبا از بیمارستان جلیل یاسوج

رشید شیخ آقایی پرستار بیمارستان بوکان،

دکتر نیلوفر اسمعیل‌بیگی پزشک عمومی اورژانس بیمارستان محب کوثر تهران

دکتر میسور بعلبکی از بیمارستان لاله تهران

دکتر وحید یحیوی از بجنورد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)