ادامه کار کارگران آنها را در معرض ابتلاء به کرونا قرار می‌دهد

در حالی که کرونا در ایران به سرعت در حال شیوع ‌گسترش‌یابنده است و مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری از ادارات تعطیل شده‌اند اما کارگرانی که بدون داشتن الزامات پیشگیرانه مشغول کار هستند، در معرض ابتلاء به کرونا و انتقال آن به خانواده‌هایشان هستند.

این روزها با شیوع و اوج‌گیری کرونا و سرایت آن به استان‌ها و شهرهای مختلف کشور، که تعطیلی برخی اماکن و ادارات را که محل تجمع افراد بوده را به همراه داشته، اما گویا کارگران زحمتکش از این قاعده مستثنی هستند و از شهرهای مختلف کشور اخبار ناخوشایندی در مورد کارگران مبنی بر ادامه فعالیت و کار، آنهم بدون در اختیارداشتن الزامات پیشگیرانه در مقابل ویروس کرونا به گوش می‌رسد که باعث نگرانی بسیاری شده است.

این نگرانی‌ها آنجا تشدید می‌شود که به رغم تعطیلی برخی اماکن و تجمعات، اما کارگران مجبور به کارند و در صورت ابتلاء هر کارگر به این ویروس کشنده، خانواده او نیز در معرض این ویروس قرار خواهد گرفت.

با این حال نظام ولایت فقیه از تعطیلی بسیاری از کارخانجات، شرکت‌ها و … در روزهای اخیر سر باز می‌زند. 

کارگران شرکت ایران خودرو خراسان در معرض کرونا

۵۰۰۰ کارگر شرکت ایران خودرو خراسان در حالی که در خراسان رضوی وضعیت قرمز اعلام شده است مجبور هستند سر کار حاضر شوند و حتی روز جمعه نیز مجبور به کار هستند.

کارگران راه‌آهن: قادر نیستیم ماسک و وسایل ضدعفونی برای خودمان و خانواده‌هایمان خریداری کنیم

روز پنج شنبه ۱۵ اسفند، کارگران راه‌آهن ایران، فراخوانی را پیرامون اعتصاب سراسری خود منتشر کردند. در بخشی از این فراخوان آمده است: «به‌دلیل گسترش ویروس کرونا و عدم تدابیر پزشکی توسط مسئولین راه‌آهن در کارخانجات و تمامی مناطق راه آهن هم اکنون جان کارگران در خطر است. به ما حقوق نمی‌دهند و قادر هم نیستیم ماسک و وسایل ضدعفونی برای خودمان و خانواده‌هایمان خریداری کنیم».

کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن اراک نیز گفتند: ساعت کار بطور رسمی کم شده است ولی آنها را تا دیر وقت در شرکت نگه می‌دارند.

اعتراض به خطر ابتلاء کارگران استان قزوین به ویروس کرونا با اضافه کاری اجباری  بجای کاهش ساعات کاری

کارگران در برخی واحدهای تولیدی استان قزوین به اجبار روزی ۱۶ ساعت طی روزهای متوالی به کار گرفته شده و این کار زیاد باعث ضعف سیستم ایمنی بدن آنها و مستعدشدن برای ابتلاء به ویروس کرونا است. این در شرایطی است که در صورت مخالفت کارگران با اضافه‌کاری، تهدید به اخراج می‌شوند.

روز چهارشنبه ۱۴ اسفند، یکی از کارگران استان قزوین  گفت: «چرا ساعت کاری کارخانجات مانند ادارات کاهش نمی‌یابد تا از احتمال ابتلاء این قشر به ویروس کرونا گرفته شود؟ کارگران استان قزوین چه فرقی با کارمندان دارند در حالیکه شرایط کاری آنها به لحاظ فیزیکی و روانی سخت‌تر از محیط‌های اداری است؟»

ادامه کار کارگران دکل‌های حفاری نفت

کارگران شرکت ملی حفاری نیز در پی شیوع کرونا و عدم رعایت موارد پیشگیرانه از جمله کاهش ساعات کاری ابراز نگرانی کردند.

در دکل‌های حفاری بیش از ۱۰۰ کارگر اشتغال دارند که همگی با ارتباط نزدیک به هم مشغول به کار هستند. در عین‌حال کارگران حفاری‌ از شهرها و شهرستان‌های مختلف هستند که امکان ناقل‌بودن آنها را افزایش می‌دهد. کارگران می‌پرسند چرا ادارات و کارکنان دستگاه‌های دولتی مشمول برنامه‌ریزی‌های دولتی بابت شیوع کرونا شدند اما کارگران باید همچنان طبق روال قبل به کارشان ادامه دهند؟

کارگران عسلویه و کنگان: پک بهداشتی دریافت نکرده‌ایم.

وضعیت کارگران پیمانکاری عسلویه و کنگان به خاطر تردد زیاد در این منطقه و همچنین زندگی اشتراکی در کمپ‌های کارگری، نگران‌کننده است. کارگران غیربومی در این منطقه، در کمپ‌های مشترک زندگی می‌کنند و محل خواب، رستوران، سرویس بهداشتی و حمام اشتراکی دارند. شیوه کار این کارگران ۱۴-۱۴ یا ۲۳-۷ است بنابراین در هر ماه، چند هزار کارگر بعد از گذراندن روزهای مرخصی در استان‌های دیگر به عسلویه و کنگان باز می‌گردند و همین امر، می‌تواند خطر ابتلاء به کروناویروس را افزایش دهد.

اعتراض کارکنان صنعت نفت

کارکنان اقماری شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه در اعتراض به نبود امکانات پیشگیری از ویروس کرونا در محل کار خود دست به تجمع زدند.

به گفته معترضان، کارکنان اقماری شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت که مدت ۲هفته را در مناطق عملیاتی نفت بوده و ۲ هفته نیز برای استراحت به شهرهای محل اسکان خانواده های خود باز می‌گردند در صورت اسکان در شهرهایی که ویروس کرونا در آنجا شیوع بیشتری داشته ممکن است حامل این ویروس شده و پس از برگشت به محل کار خود ویروس کرونا را میان همکاران خویش گسترش دهند. آنها می‌گویند تابه امروز اقدامات جدی در این رابطه در دستورکار مسئولین امر قرار نگرفته است.

کارگران شهرداری تهران در معرض کرونا

کارگران شهرداری تهران که تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف در بخش خدمات (جمع‌آوری زباله‌ها) و فضای سبز شهرداری تهران مشغول کارند، در ارتباط با شیوع کرونا گفتند: «در این روزهای پرخطر، پیمانکاران طرف قرارداد با معاونت خدمت شهری شهرداری تهران نسبت به رعایت اصول محافظتی در برابر کرونا کم‌توجه هستند و‌ به همین دلیل جان کارگران شهرداری و خانواده‌هایشان در خطر است.»

آنها با بیان اینکه پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تهران برای جان کارگران ارزشی قائل نیستند، افزودند: «در این روزهای پرخطر ناشی از کرونا که همه به رعایت بهداشت فردی تاکید می‌کنند، متاسفانه ما کارگران جمع‌آوری زباله و فضای سبز بدون ماسک، دستکش و هرگونه محافظ دیگری در نقاط مختلف شهر مشغول کاریم.»

عیدی کارگران سیمان کارون ویروس کرونا نیست

عدم رعایت نکات بهداشتی در جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و نادیده گرفتن موارد بهداشتی خطر افزایش ابتلاء به بیماری در بین کارگران سیمان کارون خوزستان را افزایش داده است.

کارگران سیمان کارون گفتند: «عدم  پاسخ به مطالبات کارگران علی‌الخصوص نبود وسایل بهداشتی و تهیه آنها در اسرع وقت، باعث وقوع فاجعه گسترده‌ایی در خوزستان خواهد شد.»

کارگران سیمان کارون افزودند: « عیدی کارگران سیمان کارون ویروس کرونا نیست.»

کارگران لاستیک بارز کردستان: خواهان تعطیلی یا کاهش ساعت کاری هستیم

بعد از شیوع کرونا نگرانی کارگران لاستیک بارز کردستان نیز، همچون دیگر کارگران افزایش یافته است

به گفته کارگران این شرکت، در رختکن ۱۵ متری این کارخانه طی سه شیفت ۱۲۰ نفر لباس عوض می‌کنند. یعنی در هر شیفت ۴۰ نفر. سرویس‌ بهداشتی‌ها مشترک و کوچک هستند و سرویس‌های ایاب و ذهاب هم شلوغ است.»

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)