چرا نظام از تحویل‌دادن جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی می‌هراسد؟

بعد از گذشت بیش از ۴۰ روز از ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه که منجر به مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه شد، نظام ولایت فقیه از تحویل‌دهی جعبه سیاه این هواپیما به کشور مالک هواپیما یا کشور سازنده آن خودداری می‌کند. چرا نظام از تحویل‌دادن جعبه‌سیاه هواپیمای اوکراینی می‌هراسد؟

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی فرودگاه خمینی که با شلیک سپاه سرنگون شد، بازخوانی جعبه سیاه هواپیما برای بررسی دقیق این سانحه به یکی از مهمترین موضوعات در این زمینه تبدیل شد. اما نظام تا کنون از تحویل آن امتناع کرده است.

نگاهی به روند سقوط هواپیمای اوکراینی شاید به درک این چرایی کمک کند.

دروغ اول

نظام در مورد هواپیمای اوکراینی بلافاصله علت سقوط را نقص فنی اعلام کرد. در مقابل کارشناسان بنابر شواهد فرضیه برخورد موشک را مطرح کردند.

دروغ  دوم

در مقابل نظر کارشناسان مبنی بر شواهد فرضیه برخورد موشک اما نظام برخورد هرگونه موشک به این هواپیما را انکار کرد.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح نظام، این ادعا را «دروغ محض» خواند و تأکید کرد که «این موضوع توسط خط نفاق به نفع آمریکایی‌ها دنبال می‌شود و توطئه‌ای دیگر در حوزه جنگ روانی» است.

قاسم بی‌نیاز، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی را رد کرده و علت این حادثه را آتش‌سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرد.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، علت حادثه را آتش‌سوزی درون هواپیما عنوان کرد و گفت اساساً امکان انفجار این هواپیما بر اثر شلیک موشک از لحاظ فنی وجود ندارد.

دروغ سوم

در تاریخ ۱۸ دی «بازرسان» نظام اعلام کردند جعبه‌های سیاه آسیب‌دیده‌اند و برخی از قسمت‌های حافظه آن‌ها از بین رفته‌است اما پس دو روز بعد در یک ویدیو که در سازمان هواپیمایی کشوری ضبط شده بود، اعلام شد هر دو جعبه سیاه سالم هستند.

شواهد شلیک موشک

در روز ۱۹ دی، مقامات اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی مادون قرمز مستقر در فضا با اطمینان شلیک و نزدیک شدن دو موشک سطح به هوا به بدنه هواپیما را نشان می‌دهد.

مقامات دفاعی انگلیس، ارزیابی آمریکایی‌ها در مورد برخورد موشک را تأیید کردند.

نخست‌وزیر کانادا، جاستین ترودو، اظهار داشت «شواهد نشان می‌دهد که این هواپیما توسط یک موشک ایرانی ساقط شده‌است.»

دروغ چهارم

سخنگوی دولت روحانی اما بی‌درنگ با انتشار بیانیه‌ای هرگونه برخورد موشک را تکذیب کرد و آن را «عملیات روانی دولت آمریکا» عنوان کرد.

دروغ پنجم و پروپاگاندای رسانه‌های نظام

در رسانه‌های رسمی و خبری نظام نیز، کارشناسان، تحلیلگران و عده‌ای تحت عنوان متخصصان هوافضا، احتمال شلیک موشک به هواپیما را «یک شایعه»، «دروغ»، «شیادی آمریکا»، «جنگ روانی» و «سناریوسازی دروغین غرب» توسط «دشمنان»، «معاندین» و «ضدانقلاب» برای «دشمنی»، «به حاشیه بردن حمله به پادگان عین‌الاسد» یا «تلاش شرکت بوئینگ برای جلوگیری از سقوط سهام و سرپوشی بر روی مشکلات فنی هواپیمای خود» معرفی کردند و احتمال شلیک پدافند و همچنین سقوط هواپیما با این شلیک را از لحاظ علمی رد کردند.

دروغ ششم

روز ۲۰ دی نیز، خبرگزاری نسیم، نزدیک به سپاه، بر اساس «منابع آگاه خود» در فرودگاه خمینی و «طبق فرم موجود اجازه پرواز» اعلام کرد که «در شب حادثه هواپیما دچار اشکال فنی بوده و مهندس ایرانی که پیش‌بینی حادثه را می‌کرده اجازه پرواز را نداده بود، اما مهندس اوکراینی ایرلاین مخالف کرده‌است و از این رو «فقط همان موتور هواپیما آتش گرفته‌است.»

دروغ هفتم

رئیس کمیسیون حوادث نظام (CAO) اعلام کرد «قبل از سقوط هیچ‌گونه پیام اضطراری از هواپیما دریافت نشده‌است.»

اعتراف ناگزیر

با وجود تحلیل‌ها و خبرسازی‌های مختلف، همچنین پنهان‌کاری‌ها و دروغ‌های متوالی، در نهایت در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۹۸، شلیک موشک به پرواز ۷۵۲ توسط ستاد کل نیروهای مسلح نظام تأیید شد. دلیل شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری، در اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، «خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شیء پرنده» اعلام شده‌ بود.

بعداز این اعتراف و پس از کشف دو جعبه سیاه هواپیما، خبرهای مختلفی درباره کشور بررسی‌کننده این سانحه مطرح شد.

دروغ هشتم

در ابتدا سران حکومت ولایت فقیه بر این مسئله تاکید داشتند که قابلیت بازسازی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در داخل کشور وجود دارد.

دروغ نهم

در قدم بعد مهره‌های نظام اعلام کردند در صورت عدم امکان بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در داخل کشور، مقصد جعبه سیاه این هواپیما اوکراین یا فرانسه خواهد بود.

دروغ دهم

در تاریخ ۱۳ بهمن، خبرگزاری اطلاعات و اخبار مستقل اوکراین، اقدام به انتشار مکالمات برج مراقبت فرودگاه تهران در روز ساقط شدن هواپیمای اوکراینی کرده‌است که براساس آن برج مراقبت از طریق خلبان پرواز «آسمان» در جریان شلیک موشک و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی قرار گرفته بود.

انتشار فایل صوتی مکالمات خلبان دوم شرکت هواپیمایی آسمان، حاکی از آن‌است که هنگام اصابت موشک به هواپیما سران نظام نسبت به آن مطلع شده بودند. اما عامدانه سیاست دروغ و پرده‌پوشی را در پیش گرفتند.

انکار

متعاقبا، بفرموده! نظر کلیه عوامل وزارت راه و شهرسازی از شخص وزیر تا عوامل سازمان هواپیمایی کشوری تغییر کرد و اعلام کردند که به هیچ وجه جعبه سیاه هواپیما اوکراینی را به کشور ثالث نمی‌دهند و این جعبه سیاه باید در ایران بازسازی و بازخوانی شود که البته به گفته خود آن‌ها، با وجود اعلام نیاز نظام به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای انجام این کار، کشوری حاضر نشده بود آن‌ها را در اختیار نظام قرار دهد.

سرانجام جواد ظریف؛ وزیر خارجه نظام روز ۲۵ بهمن در حاشیه اجلاس مونیخ اعلام کرد که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به کشور ثالثی نمی‌دهیم.

متعاقب سخنان ظریف اما، محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی نظام در روز ۲۷ بهمن، با بیان اینکه هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم گفت: «روز گذشته اوکراینی‌ها مدارک هواپیما را تحویل ما دادند … اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی کشور اوکراین در کشور ثالث این کار انجام می‌شود.»

اما اسلامی در لابلای سخنان خود به نکته حائز اهمیتی اشاره کرد، اشاره‌ای ولو کوچک، اما همین اشاره می‌تواند چرایی تحویل‌ندادن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را آشکار سازد.

اسلامی گفت: «اما FDR هواپیما آسیب دیده و نیاز به ترمیم دارد.» منظور از FDR، همان جعبه سیاه هواپیما است.

کلیدواژه «آسیب‌دیده»

قبل از اظهارات اسلامی در تاریخ ۱۸ دی؛ یعنی روز سقوط هواپیما، «بازرسان» نظام ابتدا اعلام کردند جعبه‌های سیاه آسیب‌دیده‌اند و برخی از قسمت‌های حافظه آن‌ها از بین رفته‌است اما این خبر بلافاصله تکذیب شد و دو روز بعد سازمان هواپیمایی کشوری نظام اعلام کرد هر دو جعبه سیاه سالم هستند.

حال بعد از گذشت ۳۹ روز از فاجعه، اسلامی دوباره فرضیه «آسیب‌دیده»‌گی جعبه سیاه را مطرح ساخته تا تحویل‌ندادن آن به کشور سازنده یا در صورت تحویل‌دهی، عدم بازخوانی آن را توجیه کند.

آسیب‌دیدن جعبه سیاه غیرممکن است

هر هواپیما معمولا دو جعبه سیاه دارد: یکی برای ثبت اطلاعات پرواز است (Flight Data Recorders) که اطلاعات مربوط به پرواز مثل نحوه کنترل پرواز و عملکرد موتور هواپیما را ذخیره می‌کند و به اختصار FDR نامیده می شود. جعبه سیاه دیگر (Cockpit Voice Recorders) وظیفه ذخیره و ضبط صداها و گفتگوهای اتاقک خلبان را برعهده دارد و CVR  نام دارد.

اطلاعات ثبت شده در جعبه سیاه از اهمیتی حیاتی برخوردار است. به همین دلیل برای محافظت اطلاعات موجود در حافظه، جعبه سیاه را با لایه نازکی از آلومینیوم و ۱ اینچ (حدود ۳ سانتیمتر) لایه عایق محافظ در برابر حرارت می‌پوشانند؛ بعد روکشی از جنس فولاد ضدزنگ یا تیتانیوم که در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم است دور آن می کشند. به این ترتیب جعبه ای بسیار مقاوم ساخته می شود که در برابر هرگونه حادثه و انفجار مقاوم بوده و آسیبی به آن نمی‌رسد.

جعبه سیاه در برابر نیروی گرانش ۳۴۰۰، که معادل سرعتی حدود ۳۱۰ مایل در ساعت (mph) است مقاوم است و هیچ گونه آسیبی به آن نمی‌رسد.

جعبه سیاه هواپیما همچنین تا یک ساعت می‌تواند در برابر گرمای ۲۰۰۰  فارنهایت (۱۰۹۳ درجه سلسیوس) دوام بیاورد. در عمق بیست هزار فوتی نیز این جعبه قادر است به کارکرد خود ادامه دهد و تا مدت ۳۰ روز هر ثانیه سیگنالی را منتشر کند. این سیگنال توسط گوش انسان شنیده نمی شود، اما به راحتی توسط رادار و سونار زیردریایی شناسایی می شود. این بخش از جعبه سیاه با باطری کار می کند و عمر مفید باطری آن تا ۶ سال است!

در صورت آسیب دیدن یکی از دو جعبه سیاه، می‌توان از اطلاعات جعبه دیگر استفاده کرد. تقریبا بعید و غیرممکن است که در جریان یک سانحه هوایی هر دو جعبه سیاه هواپیما به طوری آسیب ببینند که قابل استفاده نباشند.

حال با نگاهی به لیست اهم دروغ‌هایی که نظام در این کیث گفته است به روشنی مشخص می‌سازد که علاوه بر جنایت مرتکب‌شده توسط سپاه که منجر به مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه شد، موضوع سری مهمتری برای نظام وجود دارد که اگر جعبه سیاه بازخوانی شود این سر افشاء خواهد شد.

این سر می‌تواند اظهارات ضبط‌شده خلبان هواپیمای اوکراینی باشد در فاصله بین شلیک دو موشک، در مورد این امر که هواپیمای مسافربری با علم به غیرنظامی‌بودن آن و هشدار خلبان، توسط نظام مورد هدف موشک دوم قرار گرفته است تا هر دلیل دیگر که بسیار بیشتر از ده مورد دروغگویی و رسوایی تحویل‌ندادن جعبه سیاه برای نظام بدتر است.  

به جز این گمانه‌زنی، این همه اصرار بر تحویل‌ندادن جعبه سیاه و یا آسیب‌دیدگی آن نمی‌تواند دلیل منطقی دیگری داشته باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)