برف سفید گیلان و کارنامه سیاه حکومت

گرفتاری‌های بارش برف در گیلان بعد از گذشت ۴ روز ادامه دارد. آب و برق دهها هزار خانه در مناطق شهری و روستایی همچنان قطع است و بسیاری از جاده‌ها هنوز باز نشده‌اند. این در حالی است که حکومتی که کمتری رسیدگی به مشکلات مردم خود نمی‌کند در آستانه «انتخابات» خواهان حضور مردم در پای صندوق‌های رای شده است.

در حالی که بارش برف در هر کشوری باعث خوشحالی و  نشاط مردم می‌شود اما بارش برف در برخی از استان‌های ایران همراه با فاجعه بود.

بارش برف و مرگ ۸ نفر

از شامگاه یکشنبه ۲۰ بهمن برف دست‌کم ۱۵ استان از استان‌های غربی و شمال غربی کشور را درنوردید. در ادامه، بارش برف در گیلان و دیگر استان‌‌ها موجب فاجعه شد.

۸ نفر در پی بارش شدید برف و عدم رسیدگی حکومت جان باختند. رسانه‌های ولایت فقیه اعلام کردند پنج نفر بر اثر ریزش بهمن و دو نفر سقوط از ارتفاع و یک نفر هم در شهر خلخال در پی بارش سنگین برف جان باختند.

این بحران ۱۴۷  مصدوم نیز بر جای گذاشت. همچنین ۱۹ نفر دچار مسمومیت با منوکسید کربن شدند. 

بارش برف در نقاط مختلف باعث مسدود شدن راه‌ها،‌ قطعی آب، برق و اینترنت شد.

پنجاه شهر در استان گیلان درگیر برف شدند و ارتفاع برف در ارتفاعات، از دو متر تجاوز کرد.

با گذشت ۴ روز از بارش برف سنگین در استان گیلان که تاکنون به مرگ دست‌کم هشت نفر و مصدوم شدن دست‌کم ۱۴۷ نفر انجامیده، برق و آب برخی مناطق شهری و روستایی این استان همچنان قطع و بسیاری از جاده‌های روستایی نیز هنوز مسدود است.

ستاد بحران بی‌تفاوت

«بازرس» کل استان گیلان در مورد عملکرد عوامل حکومت در پی بارش برف در گیلان گفته است: «اگر ستاد بحران هم در این استان تشکیل نمی‌شد، تفاوتی در وضعیت کنونی ایجاد نمی‌شد.»

مسرور در مورد وضعیت مسیر امامزاده هاشم و سروان نیز گفته است: «متاسفانه این مسیر وضعیت خوبی نداشته و به مدت ۱۵ ساعت مسدود بوده که سبب نارضایتی و رنجش خاطر مردم و مسافران شده است. با توجه به اینکه وضعیت موجود، شرایط خاص بحرانی نبوده و فقط بارش برف داشتیم.»

مسرور با اشاره به مشکلات موجود در سطح استان گیلان افزود: «از عملکرد مدیریت بحران راضی نیستم و ارزیابی مثبتی هم از عملکرد آنها در خصوص ساماندهی بارش برف و بکارگیری امکانات موجود گزارش نشده است.»

از مردم روستاها هیچ اطلاعی در دست نیست.

رضا اسلامی، «مدیرکل» بحران گیلان، روز  پنجشنبه  ۲۴ بهمن اعلام کرد «بسیاری از جاده‌ها و معابر روستایی هنوز مسدود است و دو سوم روستاها هنوز فاقد برق هستند و تا امروز صبح فقط ۳۵ درصد راه‌های روستایی بازگشایی شده است.»

محمد‌باقر نوبخت، معاون روحانی، در جلسه ستاد بحران استان گیلان گفته است «۷۴ هزار مشترک در این استان هنوز برق ندارند و ۲هزار خانوار شهری و ۴۴ هزار خانوار روستایی بی‌آب هستند.»

اسدلله عباسی، عضو مجلس نظام از رودسر و املش نیز، به قطعی آب و برق و مسدود بودن راه‌های روستایی اشاره کرده و گفته است «به وضعیت این مناطق رسیدگی نشده است.»

مهرداد لاهوتی، عضو مجلس نظام از لنگرود نیز گفته است «همه راه‌های روستایی استان بسته است و از مردم روستاها هیچ اطلاعی در دست نیست.»

بسته بودن ۱۰۰ درصد راه‌های روستایی

لاهوتی با بیان اینکه راه‌های روستایی ۱۰۰ درصد بسته است، تصریح کرد: «راه‌های فرعی کاملا مسدود است و از مردم روستاها هیچ اطلاعی در دست نیست، نمی‌دانیم مردم آذوقه و مواد مورد نیاز در اختیار دارند یا خیر؟»

وضعیت استان گیلان بحرانی است

لاهوتی وضعیت استان گیلان را بحرانی عنوان کرد و افزود «از دو هفته قبل بارش چنین برفی پیش‌بینی شده بود، متاسفانه مجموعه مدیریت بحران استان در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرده  است»

مسافرانی که در راه ماندند

لاهوتی با اشاره به اینکه «هنوز ۶۵ درصد مشترکان با مشکل قطع برق مواجه هستند.» افزود «متاسفانه آب شرق گیلان کاملا قطع شده و ۳۰ درصد از مشترکان سایر نقاط استان آب وصل است. متاسفانه برخی از مردم بیش از ۲۴ ساعت است که در راه ماندند.»

بنا به گفته مسافرانی که در حدود ۲۰ کیلومتری رشت در برف گیر افتاده بودند، فقدان ماشین‌آلات راهداری، نبود امکانات حمایتی و تمام شدن سوخت و از کار افتادن بخاری خودرو در نهایت گروهی از مسافران را مجبور کرده تا پای پیاده به سمت رشت بروند.

بروز بحران به رغم هشدار قبلی هواشناسی

اظهارات عوامل حکومت ولایت فقیه در حالی است که پیش از شروع بارش برف سنگین در پهنه استان گیلان، نسبت به بروز وضعیت بحرانی هشدار داده شده بود، اما نظام ولایت فقیه کوچکترین اقدام و تمهید پیگشیرانه‌ای برای شرایط بحران در نظر نگرفت.

تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیز نشان می‌دهد که نیروهای امدادی در جاده ها حضور نداشتند.

پیش از این نیز بارش باران در استان سیستان و بلوچستان به بحران سیلاب تبدیل شده بود. وزیر راه و شهرسازی نظام، خسارات اولیه وارد شده به این استان را ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

همزمانی برف با نمایش ۲۲ بهمن نظام

اما در هنگامی که مردم گیلان با فاجعه و برخی از شهروندان در این استان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کردند، نظام ولایت فقیه در سراسر کشور مشغول نمایش حکومتی خود در ۲۲ بهمن بود.

نظام ولایت فقیه از این نمایش که همزمان با چهلمین روز جسدشدن سلیمانی بود از هزار نقطه کشور به صورت زنده و مستقیم برنامه پخش کرد اما کسی به داد مردم بحران‌زده گیلان نرسید.

«انتخابات» پیش‌رو

تجربه نشان داده است نظام ولایت فقیه در مقاطع حساس با تضرع و التماس سعی در فریفتن مردم و به صحنه‌آوردن آنها دارد تا برای خود مشروعیت بخرد.

اکنون نظام در آستانه یک صحنه نمایش دیگر است. «انتخابات»ی که روحانی؛ رئیس‌جمهور نظام نیز آن را انتصابات نامیده است.

اما با نگاهی به کارنامه سیاه و ننگین ولایت فقیه در چند ‌دهه اخیر، دیگر چیزی برای عرضه به مردم نمانده است که آنها را به پای صندوق بکشاند.

تحولات چندماهه اخیر گویاتر از هر زمان دیگر است، کشتار ۱۵۰۰ نفر در آبان، دستگیری ۱۲ هزار نفر در تظاهرات آبان، قطعی اینترنت، شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی، سیل سیستان و بلوچستان، برف گیلان و …

پیام مردم به نظام برای شرکت در «انتخابات»

این وقایع پیام مهمی برای خامنه‌‌ای و نظامش در پی دارد زمانی که گفت: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید اما اگر ایران را دوست دارد، باید به پای صندوق رأی بیاید.»

مردم ایران، ایران را دوست دارند و پیام‌شان از پیش روشن است.

در چند روز اخیر برخی از زندانیان سیاسی که در زندان‌های نظام محبوس هستند به روشنی نمایش انتخابات نظام را تحریم کرده‌ و پیام خود را به بیرون از زندان فرستاده‌اند.

به نظر می‌رسد زندانی سیاسی سهیل عربی واضح‌ترین پیام را برای نظام فرستاده است:

رای ما کوکتل مولوتف و گلوله‌ است

«نه و فراتر از آن

صندوق انتخابات رژیم جور و جهل، صندوق انتخابات متقلبان جنایتکار، هرگز عرصه نبرد ما نبوده و نخواهد بود. قطعا واکنش ما به برگزاری انتخابات بعد از جنایت‌های اخیر رژیم در زمین و آسمان، باید فراتر از تحریم باشد.

ما به کسانی که مردم را بدلیل اعتراض به بی‌تدبیری، ظلم و فساد حکومت آخوندی، به رگبار گلوله بستند و نخبگان را در هواپیما مورد هدف موشک‌هایشان قرار دادند، اجازه نمی‌دهیم این عمل وقیحانه را انجام دهند. ما جمهوری اسلامی را برسمیت نمی‌شناسیم و قطعا صندوق‌های انتخابات عواملش را به آتش می‌کشیم.

رای ما کوکتل مولوتف و گلوله‌هایی است که به مکانها و عوامل برگزاری این نمایش کثیف پرتاب و شلیک می‌شود».

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)