محافظت از داده‌ها:

اگر داده‌های لو رفته در اینترنت، کاملا خصوصی باشند، داکسینگ آسیب بیشتری به کاربر وارد می‌کند.  برای اینکه این خطرات را کاهش دهید، بهتر است از توصیه های زیر پیروی کنید:

عدم استفاده مجدد از رمزها:

از یک رمز برای تمام حسابها استفاده نکنید، بهتر است برای هر حسابی، رمز خاصی انتخاب کنید. در این صورت اگر حسابی هک شد یا اطلاعات ورود به حسابتان در یکی از حملات لو رفت، هکر نمی‌تواند با استفاده از رمزی که به دست آورده، به حسابهای دیگرتان وارد شود. برای اینکه رمزهایتان را راحت تر ایجاد کرده و به خاطر بسپارید، توصیه می‌کنیم از اپلیکیشن‌های مدیریت رمز استفاده کنید.

انتخاب رمز برای ورود به دستگاه ها:

برای تمامی دستگاه‌های الکترونیکی خود رمزی انتخاب کنید تا هر کاربری که به آن دسترسی فیزیکی داشت، نتواند بدون زحمت به آن وارد شود.

احراز هویت دو مرحله‌ای:

در هر پلتفرمی که امکان فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای وجود داشته باشد، باید آن را فعال کنید. به خصوص اگر اطلاعات آن پلتفرم بسیار حیاتی یا خصوصی هستند. حتما به این نکته توجه داشته باشید که احراز هویت مبتنی بر تلفن همراه (پیامک یا تماس صوتی) از امنیت کافی برخوردار نبوده و بهتر است از اپلیکیشن‌های رمزساز (Authenticator) استفاده کنید.

احتیاط در باز کردن ایمیل‌ها:

تا جایی که می‌توانید ایمیل‌های ناشناس را باز نکنید. همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که هکرها برای اینکه شما را به بازکردن ایمیل فیشینگ مجاب کنند از نام پلتفرمهای محبوب (مایکروسافت، گوگل، فیسبوک و …) استفاده خواهند کرد.

اگر امنیت اطلاعات و حریم خصوصی برایتان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حاضرید برای حفظ آن زمان و تلاش بیشتری صرف کنید، به توصیه‌های زیر نیز دقت کنید:

فکر قبل از عمل:

قبل از ارسال هر پستی در فضای مجازی و در هر پلتفرمی، به این نکته فکر کنید که آیا ارسال این پست ضروری است؟ آیا منتشر کردن عمومی آن پیامدی برای شما در پی خواهد داشت؟ آیا می‌توان از محتوای آن بر علیه شما استفاده کرد؟ اگر حساب شما کاملا ناشناس است، آیا می‌توان از اطلاعات منتشر شده برای شناسایی شما استفاده کرد؟

اشتراک گذاری دستگاه‌ها:

اگر حسابتان را در یکی از دستگاه‌های الکترونیکی ذخیره کرده‌اید، بهتر است رمز آن را در اختیار اعضای خانواده قرار ندهید. در این صورت هرگز کسی بدون اجازه و حضور شما، نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. علاوه بر این توصیه می‌کنیم رمزهای خود را بر روی کاغذ یا در دفاتر ننویسید.

بررسی سطح دسترسی اپلیکیشن‌ها:

حتما سطح دسترسی اپلیکیشن‌های خود را بررسی کنید تا بدانید آنها چه میزان از اطلاعات دستگاه شما را در اختیار دارند و از آن اطلاعات چگونه استفاده می‌کنند؟ اگر اپلیکیشن جدیدی نصب می‌کنید حتما قبل از اعطای مجوز دسترسی به آن، اعلان را مطالعه کرده و ببینید آیا این اپلیکیشن برای انجام فعالیت‌های خود به آن دسترسی نیاز اساسی دارد یا خیر؟ برای مثال آیا اپلیکیشن ویرایش تصویر به لیست مخاطبین شما نیاز اساسی دارد؟

آیا رمز من هک شده؟

برای اینکه بدانید رمزتا قبلا در سرقت‌های اطلاعاتی لو رفته یا نه بهتر است از وبسایت https://haveibeenpwned.com/ کمک بگیرید. در این وب‌سایت ایمیل خود را وارد می‌کنید و اگر ایمیلتان در یکی از حوادث لو رفته باشد از زمان و وب‌سایت آسیب‌دیده با خبر خواهید شد. در صورتی که پس از آن اتفاق رمز خود را تغییر داده باشید، خطری شما را تهدید نخواهد کرد. در غیر این صورت بهتر است هرچه سریعتر نسبت به تغییر رمز خود اقدام کنید.


داکسینگ، سرقت و افشای اطلاعات (بخش سوم)

 
 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)