نظام ولایت فقیه در آیینه شاخص‌های جهانی

ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه از نظر نهادهای آماری سازما‌ن‌های بین‌المللی در اکثر شاخص‌ها در شمار بدترین کشورهای جهان طبقه‌بندی می‌شود. در سال ۲۰۱۹ نیز وضعیت حاکمیت ولایت فقیه در انتهای این رده‌بندی‌ها بوده است.

گزارش سالانه سعادت در جهان

گزارش سالانه بررسی وضعیت بهروزی در کشورهای جهان اولین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد. مؤسسه تهیه‌کننده این گزارش، زمینه‌هایی چون: ثروت، امید به زندگی، فساد، آزادی و شاخص‌های دیگر مهم کیفیت زندگی را در ۱۵۶ کشور بررسی می‌کند. در گزارش تازه این مؤسسه در مورد شاخص بهروزی کشورها آمده که تمرکز امسال این تحقیق بر فناوری‌ها، هنجارهای اجتماعی، درگیری‌ها و سیاست‌های دولتی بوده است.

گزارش سالانه سعادت ایران در رتبه۱۱۷جهانی

در اول فروردین ۹۸ (۲۱مارس۲۰۱۹) گزارش جهانی سعادت برای سال میلادی جاری منتشر شد که بنا بر رتبه‌بندی‌های آن، کشور فنلاند در صدر و ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه در قعر جدول شاخص سعادت کشورهای جهان، در رتبه ۱۱۷ به‌عنوان کمترین مردمان باسعادت جای گرفته‌ است.

ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در جایگاه ۱۰۵ قرار داشت. اما طی سه سال گذشته در بی‌کفایتی حاکمان با ۱۲ رتبه سقوط به رتبه ۱۱۷ به قعر جدول نزدیک‌تر شده است.

نظام ولایت فقیه در صدر ۱۰ کشور اول برده‌داری مدرن!

«بنیاد واک فری» که هر دو سال یکبار شاخص «برده‌داری مدرن جهانی» را بررسی می‌کند در آخرین گزارش شاخص برده‌داری جهانی، ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه را در ردیف ۱۰ کشور اول برده‌داری مدرن شاخص‌گذاری کرده است.

بنیاد واک فری اعلام کرده است: «محروم‌کردن افراد از حق آزادی، نقض وحشتناک حقوق بشر است. بردگی مدرن، یک جنایت نابودکننده هویت انسانی و نقض حقوق بشر است. این یک صنعت تبهکارانه گسترده و سودآور است…»

۱۰ کشوری که بیش‌ترین اشاعه بردگی مدرن در سطح جهانی، در آنها مشاهده شده عبارتند از بروندی،کره شمالی، اریتره، جمهوری آفریقای مرکزی، افغانستان، موریتانی، سودان جنوبی، پاکستان، کامبوج و ایران.

شاخص‌های ارزیابی رده‌بندی کشورها در برده‌داری مدرن عبارتند از:

 • نقض حاکمیت قانون و حقوق اولیه مردم.
 • آوارگی و جابجایی‌ها و فقدان امنیت فیزیکی.
 • به کارگیری «نیروی کار اجباری» اعمال شده از طرف دولت، ازجمله در زمینه دستمزد کارگران و دیگر دستمزد بگیران.
 • کشورهایی که موضوع نقض حقوق بشر در قطعنامه‌های ملل متحد و یا شورای امنیت سازمان ملل هستند که منعکس‌کننده شدت و مبرم بودن شرایط موجود در این کشورهاست.

حاکمیت ولایت فقیه از فاسدترین کشورهای جهان

سازمان شفافیت بین‌الملل یکی از نهادهای مدنی بین‌المللی است که هر ساله گزارشی را در مورد میزان فساد اداری در کشورهای مختلف ارائه می‌کند.

این سازمان با استفاده از شاخص درک فساد، کشورها را بر اساس میزان فساد موجود در مقامات سیاسی و دولتی رتبه‌بندی می‌کند و هر چه عدد این رتبه کمتر باشد میزان فساد در آن کشور کمتر است و برعکس هر چه بالاتر باشد، میزان فساد بالاتر.

«سازمان شفافیت و فساد مالی بین‌الملل» در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ایران در بین ۱۸۰کشور، در رتبه ۱۳۸ فساد قرار دارد. به این ترتیب ایران ۸پله نسبت به سال قبل سقوط کرده است.

درگزارش سازمان شفافیت بین‌الملل آمده است: «فساد مالی تاثیر مستقیمی در بحران دمکراسی دنیا دارد، گزارش شاخص شفافیت مالی، ۱۸۰ کشور دنیا را بررسی کرده است. در این بین دانمارک و نیوزلند بهترین شاخص‌ها را در این گزارش داشتند.

شاخص ارزیابی عدم شفافیت و فساد درکشورها عبارتند از:

 • تضعیف نهادهای دمکراتیک بیشترین دلیل فساد
 • عدم وجود سیستم قضایی سالم و مستقل
 • درصد آزادی بیان، رسانه ها و…
 • وجود نهادهای دمکراتیک و مدنی
 • درصد مشارکت شهروندان در مبارزه با فساد و وادار کردن دولت‌ها به شفافیت

حاکمان دزد و حاکمیتی فاسد

شاخص فساد مالی ایران نشان می‌دهد که وضعیت ایران حتی نسبت به کشورهای خاورمیانه از سال‌های گذشته بدتر شده است.

سازمان شفافیت بین‌الملل گزارشی از فساد در منطقه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، منتشر کرد که بر اساس این گزارش، کشورهای سوریه، یمن، لیبی، عراق، لبنان و ایران در بین ۱۹ کشور این منطقه، دارای فاسدترین سیستم اداری و اقتصادی هستند.

سقوط ۱۰ پله‌ای ایران در شاخص رقابت پذیری اقتصادی ۲۰۱۹

تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد پیرامون وضعیت شاخص رقابت‌پذیری در بازار اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که نظام ولایت فقیه با ۱۰ پله سقوط در مقایسه با سال گذشته در رتبه ۹۹ از ۱۴۱ کشور دنیا قرارگرفته است.

رتبه ۱۴۰ در بازار نیروی کار از بین ۱۴۱ کشور

نظام ولایت فقیه در حوزه بازار نیروی کار  نیز رتبه ۱۴۰ در بین ۱۴۱ کشور را دارد.

مجمع جهانی اقتصاد هرساله رتبه بندی کشورها را در شاخص رقابت پذیری بر اساس شاخص‌های زیر ارزیابی می‌کند:

 • ثبات اقتصادی کشورها
 • درصد افزایش و کاهش نرخ تورم و نرخ بیکاری در کشورها
 • کسب بازار محصول
 • توسعه در زیرساخت‌ها
 • بازار نیروی کار

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)