محکومیت شکنجه دستگیرشدگان قیام آبان ۹۸ از سوی ۱۶ کارشناس سازمان ملل

کارشناسان سازمان ملل شکنجه دستگیر‌شدگان اعتراض سراسری در ایران را محکوم کردند. ۱۶کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب شدید و مسلحانه اعتراض‌ سراسری در ایران و محکومیت آن، نسبت به سرنوشت هزاران تن از دستگیر‌شدگان ابراز نگرانی کردند.

کارشناسان مستقل حقوق‌بشر سازمان ملل ‌متحد هشدار دادند که پس از سرکوب شدید اعتراضات گسترده در ماه گذشته، احتمال بازداشت هزاران نفر هنوز موجود است و زنگ‌های هشدار را در مورد گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه شدن زندانیان به صدا درآوردند.

کارشناسان مستقل، که توسط سازمان ملل منصوب شده‌اند، نوشتند: «گزارشها حاکی است که زندانیان گاهی اوقات برای گرفتن اعترافات اجباری، مورد شکنجه قرار می‌گیرند و یا انواع دیگری از بدرفتاری‌ها را تحمل می‌کنند».

در بخشی از بیانیه مشترک کارشناسان سازمان ملل اشاره شده گروهی از بازداشت‌شدگان که از سوی نیروهای امنیتی مجروح شدند از دریافت خدمات پزشکی محروم‌اند و این افراد در بازداشتگاه‌های شلوغ و پر ازدحام نگهداری می‌شوند.

کارشناسان مستقل افزودند: برخی، از معالجه پزشکی از جمله برای صدمات ناشی از استفاده بیش از حد نیروهای امنیتی از قهر، از درمان پزشکی محروم شده‌اند. هنوز افراد دیگری در حالت «قطع ارتباطات یا در زمره ناپدیدشده‌های اجباری هستند» نگاه داشته می‌شوند.

دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل در اوایل آذرماه جاری اعلام کرده بود که از زمان وقوع تظاهرات گسترده در ماه نوامبر، حداقل ۷۰۰۰ نفر در ایران دستگیر شده‌اند.

گزارش کارشناسان سازمان ملل چند روز پیش از آن منتشر شد که خبرگزاری رویترز در گزارشی در روز ۳ دی  اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان قیام آبان ۹۸ در ایران ۱۵۰۰ نفر بوده است و فرمان کشتار معترضان مستقیما از سوی خامنه‌ای ولی فقیه حکومت صادر شده است.

رویترز افزود «تعداد تلفات، که توسط سه مقام وزارت کشور ایران به رویترز ارائه شده است، شامل حداقل ۱۷ نوجوان و حدود ۴۰۰ زن و همچنین برخی از اعضای نیروهای امنیتی است».

آماری که رویترز اعلام کرده تا حد قابل توجهی از آمار عفو بین‌الملل که آمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۳۰۴ نفر اعلام کرده بوده بیشتر است.

سازمان مجاهدین خلق در روز ۲۴ آذر ۹۸، ۱۰روز قبل از گزارش رویترز اعلام کرده بود شمار کشته‌شدگان قیام ۹۸ در آبان، ۱۵۰۰ نفر است.

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تخمین زده بود که صدها نفر در این اعتراض‌‌ها کشته شده‌اند و گزارش‌هایی را دیده است که نشان می‌دهد این رقم می‌تواند بیش از هزار نفر باشد.

شایان ذکر است که مقامات حکومت ولایت فقیه در هراس از عواقب داخلی و بین‌المللی این کشتار هولناک و جنایت علیه بشریت با تمام توان از آشکار شدن آمار و اسامی جانباختگان و بازداشت شدگان جلوگیری می‌کنند.

این در حالی است که بسیاری از بازداشت‌شدگان تحت شکنجه‌های وحشیانه برای اعترافات اجباری و تلویزیونی قرار دارند و اجساد شماری از آنان در رودخانه‌ها و سدها انداخته شده است.

محکومیت حکومت ولایت فقیه در مجمع عمومی ملل ‌متحد

در نیویورک در روز چهارشنبه ۱۸دسامبر ۲۰۱۹ برابر با ۲۷ آذر ۹۸ مجمع عمومی ملل ‌متحد عالیترین مرجع جهانی، شصت و ششمین قطعنامه محکومیت حکومت ولایت فقیه را که از سوی ارگانهای ملل ‌متحد پیش از این در کمیته سوم مجمع عمومی تصویب شده بود، با ۸۱رأی موافق به‌تصویب رساند.

محکومیت حکومت ولایت فقیه در پارلمان اروپا

پارلمان اروپا نیز، در روز پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸، با تصویب قطعنامه‌ای با اکثریت قاطع آرا، حکومت ولایت فقیه را به‌خاطر کشتار مردم ایران در جریان قیام سراسری آبانماه محکوم کرد و از سازمان ملل ‌متحد خواستار انجام تحقیقات جامع درباره این قیام شد. قطعنامه پارلمان اروپا با ۵۶۶ رأی مثبت و تنها چهار رأی منفی در اجلاس رسمی این پارلمان در استراسبورگ به تصویب رسید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)