در سیاست‌های حریم خصوصی واتساپ به این نکته اشاره شده که حریم خصوصی کاربران، اهمیت بالایی برای این سازمان داشته و تنها هدف از توسعه این برنامه، برخورداری کاربران از حریم خصوصی واقعی بوده‌است.

اما با توجه به خبرهای جدیدی که به گوش رسیده، این شرکت دیگر نمی‌تواند جملات بالا را در سیاست‌های حریم خصوصی خود ذکر کند. این شرکت هشداری به کاربران هندی ارسال کرده که در ماه آینده آپدیت حیاتی جدیدی از واتساپ منتشر خواهد شد و در آن سیاس‌های حریم خصوصی و شرایط ارائه خدمات تغییر خواهند کرد.

این آپدیت، به نحوه پردازش داده‌های کاربری توسط فیسبوک اشاره دارد. با این تغییرات اجباری، اطلاعات بیشتری از کاربران واتساپ (مثل اطلاعات ایجاد حساب، شماره تلفن، اطلاعات تلفن همراه، آدرس آی‌پی و یک سری داده‌های دیگر، با کسب اجازه از کاربر) با دیگر محصولات فیسبوک به اشتراک گذاشته می‌شود.

بی شک این سیاست جدید اشتراک گذاری داده در بین محصولات فیسبوک، مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDRP) را نقض می‌کند.

اشتراک گذاری داده بین محصولات فیسبوک، بخشی از چشم‌انداز حریم خصوصی متمرکز این سازمان بوده و هدف از آن ادغام واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر در راستای ارائه تجربه‌ای منسجم به کاربران می‌باشد.

در پیامی از سوی شرکت چنین اعلام شده: کاربرانی که سیاست‌های بازبینی شده را تا تاریخ مقرر تایید نکنند، دیگر به حساب کاربری خود دسترسی نخواهند داشت. به عبارت دیگر، حسابهای کاربری که ۱۲۰ روز بلا استفاده باقی بمانند، برای همیشه حذف خواهند شد.

اپلیکیشن واتساپ به دلیل ارائه رمزنگاری مبدا به مقصد، محبوبیت بالایی پیدا کرده اما با توجه به سیاست‌های بازنگری شده‌اش، متا دیتاهای زیاد و غیر ضروری (اطلاعاتی مثل آی‌پی، مشخصات تلفن همراه، زبان و منطقه، سرویس دهنده اینترنت و …) را جمع‌آوری می‌کند. در این سیاست‌ بازنگری شده حتی گفته شده که اگر کاربر مکان نمای خود را روشن نکند، واتساپ می‌تواند با استفاده از اطلاعاتی همچون آدرس آی‌پی و شماره تلفن، محل تقریبی کاربر را تخمین بزند. بد تر از همه این است که تمامی متا دیتاهای جمع‌آوری شده به یک شخص لینک شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)