بدافزارها یکی از تهدیدات متداولی است که شهروندان اینترنتی هر روزه با آن مواجه می‌شوند. اغلب کاربران در مورد انواع مختلف بدافزارها اطلاعات زیادی دارند، اما از نحوه آلوده شدن سیستم به بدافزار آگاهی چندانی ندارند. در این مقاله قصد داریم روشهای متداول نفوذ بدافزارها را بررسی کرده و راه حل مقابله با آن را ارائه دهیم.

نرم‌افزارهای دستکاری شده

این روش ممکن است همانند روشهای قبلی متداول نباشد اما بازهم احتمال دستکاری نرم‌افزارهای محبوب و مشهور توسط هکرها وجود دارد. برای مثال اخیرا نرم‌افزار CCleaner توسط هکرها دستکاری شده بود. در این روش، بدافزار به داخل اپلیکیشن تزریق می‌شود. هر کاربری که آن را دانلود و نصب کند، بدافزار را هم بر روی سیستم خود نصب خواهد کرد.

از آنجایی که اپلیکیشن‌های مشهوری مثل CCleaner، جزو نرم‌افزارهای قابل اعتماد هستند، کاربران دقت چندانی در نصب آن به خرج نمی‌دهند. برای مقابله با این روش، بهتر است نرم‌افزارهای خود را از منابع مطمئن دانلود کنید.

آگهی افزار: 

در اغلب وب‌سایت‌ها، هر گاه بر روی صفحه کلیک می‌کنید، یک پنجره فرعی باز شده و تبلیغاتی را به شما نمایش می‌دهد. برخی وب‌سایت‌ها نیز به محض بارگذاری صفحه، آگهی‌های مختلفی را به کاربر نمایش می‌دهند. هدف اصلی این آگهی‌ها، ایجاد درامد برای صاحب وب‌سایت است. اما در برخی موارد این تبلیغات با بدافزار نیز همراه هستند. کلیک کردن بر روی آنها موجب دانلود شدن بدافزار خواهد شد. در برخی از این آگهی‌ها از روشهای بسیار زیرکانه‌ای استفاده می‌شود. برای مثال آگهی به کاربر هشدار می‌دهد که سیستم او به ویروس آلوده است و برای حل آن باید آنتی ویروس معرفی شده در آن آگهی را دانلود و نصب کند. در واقع کاربری که این به اصطلاح آنتی ویروس را بر روی سیستم خود نصب می‌کند، داوطلبانه سیستم خود را به بدافزار آلوده کرده‌است.

ساده‌ترین روش برای اجتناب از این آگهی‌افزاراها نصب افزونه‌های متوقف کننده تبلیغات مثل AdBlock می باشد. همانطور که از نام این افزونه‌ها پیدا است، وظیفه آنها جلوگیری از نمایش تبلیغات در وب‌سایت‌ها است.

نرم‌افزارهای جعلی:

آخرین مورد در لیست، به نرم‌افزارهای جعلی اشاره دارد که بیشتر بر روی تلفن‌های همراه دیده‌ می‌شود. این اپلیکیشن‌ها، طراحی نرم‌افزار اصلی را جعل می‌کنند تا کاربران نتوانند تفاوتی بین آنها قائل شده و در نهایت اپلیکیشن جعلی را دانلود کرده و تلفن همراه او را آلوده کنند. این اپلیکیشن‌ها در هر زمینه‌ای ساخته شده‌اند و بیشتر با روندهای بروز فعالیت می‌کنند. به زبان ساده‌تر هر موضوعی که داغ‌تر باشد (مثل COVID-19) اپلیکیشن‌های جعلی تولید شده در آن زمینه بیشتر می‌شود. با نصب برنامه‌های جعلی، ممکن است تلفن همراه قربانی به باج‌افزار، بدافزار، کی لاگر، جاسوس‌افزار و غیره، آلوده شود.

برای مقابله با چنین حملاتی بهتر است همیشه اپلیکیشن‌های خود را از منابع مطمئن و اصلی دانلود کنید. علاوه بر این، در مورد اپلیکیشن‌هایی که در برخی مناطق فیلتر یا غیر قابل استفاده هستند، از دانلود و نصب اپلیکیشن‌های مشابه خود داری کنید. برای جلوگیری از دسترسی ناخواسته به دستگاه خود، بهتر است همیشه سیستم عامل آن را بروز نگه دارید و همه اپلیکیشن‌ها را به صورت مرتب بروز رسانی کنید.


۷ راه نفوذ بدافزار به وسایل الکترونیکی (بخش اول)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)