آتبین کلاهچی در چهارده‌ سالگی کتابی درباره علم ستاره‌شناسی به زبان هلندی تالیف و گردآوری کرده است به نام “سیاره‌های فراخورشیدی خیلی خیلی دور و چگونه آنها را پیدا کنیم” (Exoplaneten Ver, Ver Weg En Hoe We Ze Vinden). آتبین از چهار سالگی با خانواده‌اش در هلند زندگی می‌کند و از کودکی شیفته ستاره‌ها و ستاره‌شناسی و داستان‌های علمی‌تخیلی است.

کتاب نوشته آتبین درباره سیارات کشف شده خارج از منظومه شمسی و تلسکوپ‌هایی است که آنها را کشف کرده‌اند. در ابتدا خواننده با مهم‌ترین جنبه‌ها و ویژگی‌های نجوم و سپس با تلسکوپ‌ها آشنا می‌شود. سپس به سیارات اصطلاحاً «بیگانه» پرداخته می‌شود. در یک فصل از کتاب به سوالات متداول پرداخته می‌شود و در انتها خواننده می‌تواند مباحث پیچیده‌تری را مرتبط با موضوع کتاب مطالعه کند.

کتاب دارای شش فصل است و مطالب به گونه‌ای گردآوری شده‌اند که خواننده بدون دانش قبلی بتواند فهم درستی در مبحث مورد نظر به‌دست آورد. این کتاب برای همه رده‌های سنی و با تمرکز بیشتر برای نوجوانان نوشته شده است. نویسنده طراحی و صفحه آرایی کتاب را نیز انجام داده است. آتبین از سال ۲۰۱۳ یادگیری علم نجوم و به‌طور تخصصی سیارات خارج از منظومه شمسی را آغاز کرده است. او پس از دو سال جهش تحصیلی، اکنون در مقطع پنجم دبیرستان در شهر ایندهوون هلند مشغول به تحصیل است.

آتبین بعد از اتمامِ سال تحصیلی آینده، فارغ التحصیل و راهی دانشگاه می‌شود. او به زمانه می‌گوید که می‌خواهد در دانشگاه مهندسی هوا فضا (aerospace engineering) بخواند. کتاب او به تازگی منتشر شده است و می‌توانید آن را از این لینک تهیه کنید. او درباره کتاب خود می‌گوید:

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)