گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته دوم دی ماه ۹۹

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته دوم دی ماه ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۵ دی تا روز جمعه ۱۲دی ۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

در هفته ای که گذشت دست کم ۱۵زندانی در زندانهای مختلف ایران اعدام شدند که در بین آنها یک زن، یک زندانی سیاسی و یک کودک-مجرم به چشم می خورد.

اعدام محمدحسن رضایی، در حالی صورت گرفت که سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه فوری خطاب به مقام های ایرانی نوشته بود: « برنامه اعدام جوانی که در ۱۶ سالگی دستگیر و تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده را فورا متوقف کنید». پس از اعدام او نیز عفو بین الملل نوشت: «فریب دادند و او را به صورت ناگهانی اعدام کردند».

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته دوم دی ماه ۹۹
محمدحسن رضایی

رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در عفو بین‌الملل، با تایید این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت: «دو هفته پیش با فشارهای بین‌المللی و دیپلماتیک اعدام محمدحسن رضایی متوقف شد. اما فریب دادند و او را به صورت ناگهانی و در آخرین روز سال میلادی اعدام کردند».

وزارت‌خارجه اتریش اعدام محمدحسن رضایی را محکوم کرد و در پیام توئیتری روز ۱۱دی۹۹ نوشت: «اتریش اعدام محمدحسن رضایی در ایران را قویاً محکوم می‌کند».

مایا تیسافی رئیس بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی بخش فدرال امور خارجه سوئیس در توئیتر نوشت:

«اعدام یک نوجوان به نام محمدحسن رضایی توسط ایران را محکوم می‌کند».

بربل کوفلر، کمیسر حقوق‌بشر و کمک بشردوستان در وزارت‌خارجه آلمان روز ۱۱دی۹۹، در توئیتر نوشت: «من عمیقاً شوکه شدم که محمدحسن رضایی در ایران اعدام شد؛ او در زمان جرم انتسابی زیر ۱۸سال بود. ایران باید سرانجام به تعهدات حقوق‌بشری خود پایبند باشد و به همه مردم خود حقوق‌بشر و حقوق شهروندی را اعطا کند».

همچنین حکم اعدام سه زندانی عقیدتی- سیاسی روز پنجشنبه ۱۱ دیماه به اجرا درآمد. این اعدام شتابزده بدون اطلاع و آخرین ملاقات خانواده زندانیان صورت گرفت و حتی وکیل زندانیان نیز از آن بی خبر بود.

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته دوم دی ماه ۹۹
حمید راست بالا – محمدعلی آرایش

گفتنی است که زندانیان زیادی در صف اعدام و زیر حکم اعدام به سر می برند.

زندانی سیاسی، هیمن مصطفایی، به اتهام عضویت در یکی از احزاب کردی و اتهام انتسابی قتل یک پاسدار به اعدام محکوم شده، او جهت اجرای حکم در سلول انفرادی است.

یک زندانی دیگر به نام سعید محمدی‌فرد اهل کرمانشاه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

در زاهدان ۸ زندانی سیاسی بلوچ در آستانه اعدام قرار دارند در میان آنها یک زندانی سیاسی به نام سجاد بلوچ، در زمان دستگیری حدودا ۱۶ ساله بود دیده می شود. اسامی ۸ زندانی سیاسی دیگر به شرح زیر می باشد:

۱-زندانی سیاسی سجاد بلوچ ۲۲ ساله، ۲- جاوید دهقان خلد، ۳-الیاس قلندرزهی، ۴- حسن دهواری، ۵- مولوی عبدالرحیم کوهی، ۶- مولوی امین بلوچ زهی، ۷- عبدالباسط ریگی، ۸- دنزو چاکری.

اعدام در ایران هفته دوم دی ماه:

زاهدان- روز ۶ دی ماه ۹۹زندانی سیاسی عبدالحمید میربلوچ زهی محبوس در زندان مرکزی زاهدان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» اعدام شد.

زندانی سیاسی حمید میربلوچ زهی در زندان زاهدان اعدام شد
زندانی سیاسی حمید میربلوچ زهی

قم- حکم اعدام یک زندانی به نام «سیدپاکی» در زندان قم به اجرا درآمد. این زندانی از قدیمی ترین زندانیان قم بود و به اتهام «قتل» اعدام شد.

زاهدان– روز ۶ دیماه ۹۹ ،در زندان مرکزی زاهدان دو زندانی به نامهای مهربان براهویی ۶۰ساله و خداداد نوهتانی ۷۳ ساله اعدام شدند.

اعدام دو زندانی دیگر همزمان با عبدالحمید بلوچ زهی در زندان زاهدان
مهربان براهویی

سنندج- روز ۷ دی‌ماه۹۹، یک شهروند زن به نام «زینب خدامرادی» ۴۳ ساله اهل شهرستان قروه به اتهام «قتل عمد» در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

سنندج-  روز چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹، حکم اعدام مصطفی سیفی که با اتهام «قتل » به قصاص نفس محکوم شده بود، در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد.

مصطفی سیفی
مصطفی سیفی

رشت- روز ۱۱ دیماه ۹۹ حکم اعدام محمدحسن رضایی کودک – مجرم که از ۱۲ سال پیش زمانی که ۱۶ سال بیشتر نداشت به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، در زندان لاکان رشت اجرا شد.

محمدحسن-رضایی-کودک-مجرم-در-زندان-لاکان-رشت-اعدام-شد
محمدحسن رضایی

مشهد- سحرگاه روز پنجشنبه ۱۱ دیماه ۹۹، سه زندانی عقیدتی سیاسی به نام های حمید راست بالا، کجیر سعادت جهانی و محمدعلی آرایش در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شدند. این اعدام شتابزده در شرایطی صورت گرفت که حتی آخرین ملاقات به خانواده های زندانیان داده نشده و آنها مدت سه روز در سرگردانی و بی خبری بدنبال وضعیت عزیزانشان بودند، همچنین وکیل زندانیان نیز از این اعدام کاملا بی اطلاع بوده است.

اعدام سه زندانی عقیدتی – سیاسی حمید راست بالا، کجیر سعادت و محمدعلی آرایش در زندان مشهد
حمید راست بالا و محمدعلی آرایش 

اهواز- در هفته دوم دیماه ۹۹، چهار زندانی در زندان سپیدار اهواز اعدام شدند. یکی از زندانیان بنام جعفر زابی بوده است و از اسم و مشخصات سه زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

کرج– چهارشنبه ۱۰دیماه یک زندانی بنام رستم با اتهام قتل در زندان کرج اعدام شد.

بازداشت در ایران هفته دوم دی ماه:

بازداشتهای سیاسی و خودسرانه همچنان ادامه دارد.

آبادان- یک مدیر یک کانال تلگرامی در آبادان به دلیل «انتشار مطلب در فضای مجازی»، توسط ماموران پلیس بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شد.

اردبیل– روز ۸ دی ماه ۱۳۹۹، سیامک میرزایی، فعال ملی مدنی و زندانی سابق سیاسی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. وی با پرونده ای دیگر مواجه است که در آن به ۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شده است.

تهران- محمد نوری زاد، فعال مدنی از زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران اعزام شد و روز ۸ دیماه تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت. وی از ملاقات با خانواده خود محروم مانده و خانواده اش نگران حال اوهستند.

تهران-شهره حسینی، مترجم و فعال مدنی با گذشت ۳۱ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در بند ۲ الف زندان اوین بسر می‌برد.

یاسوجکوروش جلیل، شهروند اهل یاسوج روز سه‌شنبه ۹ دیماه پس از احضار به سازمان اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت شد. اتهام وی توهین به خامنه ای، عنوان شده است.

رودهن– به گزارش خبرگزاری فارس روز ۸ دی۹۹، رئیس حوزه قضایی شهر رودهن از بازداشت ۱۵ دختر و پسر در یک مهمانی خصوصی در یکی از ویلاهای این شهر خبر داد.

چابهار –روز۱۰ دی ماه ۹۹، جمال جدگال، اهل چابهار توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به رغم پیگیری خانواده و نزدیکان وی  به دادسرا ارگانهای امنیتی پاسخی نداده اند.

بانه- نیروهای امنیتی در شهرستان بانه دست‌کم پنج شهروند را بازداشت کرده‌اند. اسامی این افراد عبارتند از: محمد کریمی، ظاهر خدایی و باسید حاجی جمال، ایوب صدقی نام و مشخصات نفر پنجم مشخص نشده است.

سراوان–روز ۱۰ دی ماه ۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سراوان ارسلان و فرهاد پرکی از اهالی سراوان، که در حال تحصیل در مدرسه علوم دینی منبع العلوم کوه ون بودند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

ماهشهر-حسین زاده شایع (شناوی)، ۴۲ ساله تصویر بردار و فعال فرهنگی، اهل ماهشهر روز ی۳۰ آذرماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شد.

بازداشت حسین زاده شایع تصویربردار و فعال فرهنگی اهوازی
بازداشت حسین زاده شایع تصویربردار و فعال فرهنگی اهوازی

اهواز –روز۱۰ دیماه، خانم لمیاء(صهباء) حمادی ۲۳ساله، از اهالی شهر سوسنگرد، توسط به اتهام بغی و اقدام علیه امنیت ملی کشور به ۷ سال حبس تعزیری محکوم به زندان سپیدار اهواز منتقل شد.

احضار در ایران هفته دوم دی ماه:

شهریار- حیدر قربانی، کارگر ساختمانی اهل شهرستان کامیاران طی ابلاغیه‌ای به شعبه دوم دادگاه شهرستان شهریار احضار شد.

تهران-پروین محمدی، فعال کارگری و عضو اتحادیه ی آزاد کارگران ایران؛ به اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.

تهران-الهه موسوی، خبرنگار محیط‌زیست به دلیل سلسله گزارش‌هایش بر سر آلودگی حاصل از کارخانه در منطقه «آق قلا» در روز ۷ دی ماه۹۹ به دادسرای احضار شده است.

تهران- روز ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، مریم سامقانی، فعال مدنی جهت حضور در جلسه دادرسی احضار شد. اتهام وی «تبانی علیه نظام» عنوان شده است.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان در ایران هفته دوم دی ماه:

تهران- ضرب و شتم وحشیانه زندانی سیاسی افشین شهسواری توسط مأموران و چند افسرنگهبان زندان اوین منجر به بیهوشی و وخامت حال وی گردید. این هجوم منجر به ضربه به سر و بیهوشی، شکستگی سر، شکستگی صورت از ناحیه ابرو، دررفتگی از ناحیه کتف و کبودی بدن وی شد او اکنون در وضعیت وخیمی در قرنطینه زندان اوین رها شده است.

زندانی سیاسی افشین شهسواری به دلیل حمایت از زندانیان عادی مورد ضرب وشتم قرار گرفت. زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ در اعتراض به این اقدام وحشیانه بیانیه ای صادر کردند.

ضرب و شتم وحشیانه منجر به بیهوشی و وخامت حال افشین شهسواری در زندان اوین
افشین شهسواری

اهواز-اطلاعات اهواز از مرخصی استعلاجی زندانی سیاسی خانم نجات انورحمیدی کارون، با بیش از ۶۲ سال سن و برغم وضعیت وخیم جسمی، ممانعت بعمل می آورد. این زندانی به بیماری تیروئید، فشار و چربی خون بالا مبتلا است. همچنین بیماری چشم دارد و بینایی او در خطر است.

ممانعت اطلاعات اهواز از مرخصی استعلاجی زندانی سیاسی نجات انورحمیدی کارون
نجات انور حمیدی کارون

ارومیه –شاکر بهروزی، زندانی سیاسی کُرد که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شده بود، در پرونده‌ای جدید در شعبه ١ دادگاه کیفری یک ویژه نوجوانان ارومیه به اعدام محکوم شد.

دومین حکم اعدام برای زندانی سیاسی شاکر بهروزی صادر شد
شاکر بهروزی

تهران-بهاره سلیمانی، اهل تهران با گذشت ۷۱ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ اوین نگهداری می‌شود.

تهران- مریم ابراهیم وند، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما همراه با ضرب و شتم از بند ۸ زندان قرچک ورامین به بند مادران این زندان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم منتقل شد.

تهران- راحله احمدی، فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین در پی مشکلات پزشکی ناشی از فشار عصبی دچار پارگی دیسک شده است. این فشار عصبی در پی تبعید دخترش صبا کردافشاری، به زندان قرچک ورامین است.

مشهد- اذیت و آزار معلم زندانی سیدهاشم خواستار نماینده معلمان ایران در زندان وکیل آباد ادامه دارد.

وضعیت جسمی نامساعد و استمرار اذیت و آزار معلم زندانی سید هاشم خواستار
هاشم خواستار

اصفهان- آزار و اذیت زندانیان زندان قلعه شور اصفهان با بوی تعفن فاضلاب در این زندان رنجی مضاعف بر زندانیان است. یک منبع در این خصوص گفت: «زندانیان بعدازظهرها از بوی تعفن فاضلاب که تمام فضای زندان را پر می کند زجر میکشند و هیچکس هم نیست که به دادشان برسد. مسئولان زندان این شرایط را  هم وسیله ای برای آزار و شکنجه زندانیان کرده اند.»

یزد – زینب جلالیان سیزدهمین سال حبس ابد خود را در تبعید زندان یزد می گذراند. بنا به گفته خانم جلالیان، وی در زمان بازداشت از طریق شلاق بر کف پا، مشت به شکم، کوباندن سر به دیوار و تهدید به تجاوز مورد آزار و شکنجه قرار گرفته بود.

صدور احکام در ایران هفته دوم دی ماه:

تبریز-علی عزیزی طی حکمی در دادگاه تبریز مجموعا به شش سال زندان حبس محکوم شد. این حکم به صورت شفاهی به آقای اصغر محمدی وکیل آقای عزیزی ابلاغ شده است.

تهران- محمد خانی، مترجم، پژوهشگر و محقق و دانشجوی دکتری دانشگاه علامه، به ۴ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، شش ماه کار با کودکان عقب‌مانده ذهنی به طور رایگان و توقیف تمام وسایل ضبط شده تا دو سال محکوم شد.

تهران-آرش گنجی، عضو کانون نویسندگان ایران به ۱۱ سال حبس محکوم شد. این حکم در چهارشنبه ۱۰ دیماه ۹۹، به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است.

اهواز-علی ظاهری ساری، شهروند اهوازی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای ظاهری ساری اسفندماه سال گذشته چهار ماه پس از بازداشت پدر، برادر و خواهرش توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به زندان شیبان منتقل شده بود.

قتل در ایران هفته دوم دی ماه:

شهرستان فنوج- یک شهروند بلوچ به نام «خدابخش سردارزهی» اهل شهرستان فنوج توسط عوامل بومی وابسته به سپاه پاسداران کشته شد. عوامل سپاه  او را مورد ضرب و شتم قرار داده و با خودرو زیرگرفته و کشتند.

کرمانشاه – دوشنبه ۸ دی ۹۹، با شلیک مستقیم پاسداران در مرز نوسود یک کولبر به نام رضا اهل شهرستان ثلاث باباجانی به شدت مجروح شد.

 کهنوج- ماموران نیروی انتظامی در محور کهنوج به اسلام آباد، به سمت دو خودروی پژو ۴۰۵ تیراندازی کردند که بر اثر آن سه شهروند زخمی شدند. نام دو تن از سرنشینان خودرو «نظرمحمد» و  «حسین یارالهی» می باشد. از سرنوشت سرنشین دیگر اطلاعی در دست نیست.

بندر کرگان-یک سوخت بر بلوچ به نام «میلاد ملاحی»با تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی به سمت سوختبران در بندر کرگان، زخمی شد. ماموران امنیتی، حین سوخت گیری سوخت بران به سمت آنها تیراندازی کردند.

کرونا در زندانهای ایران هفته دوم دی ماه:

ارومیه – در هفته گذشته دو زندانی به نام های «جهانشیر مهی» ۵۶ ساله و «اکبر مصطفی» بر اثر ابتلاء به کرونا در زندان مرکزی ارومیه جان سپردند.

ارومیه- از ۱۱ دیماه ۹۹ مسئولین زندان مرکزی ارومیه بند ۱۴ این زندان را که حدود ۶۰۰ زندانی داشت جهت تعمیرات تخلیه کرده و زندانیان این بند را بین سایر بندها توزیع کرده اند. با این وصف وضعیت سایر بندها با توجه به شیوع بیماری کرونا در زندان به نقطه بحرانی رسیده است و تهدید افزایش آمار تلفات بدلیل کرونا بالاتر رفته است.

اردبیل- خبرهای رسیده حاکی از موج کرونا در زندان اردبیل و لاپوشانی مدیر کل زندانها و مسئولان قضایی از یک سو و عدم اعطای مرخصی استعلاجی به زندانیان سیاسی مبتلا و بیمار از سوی دیگر است.

یوسف کاری فعال آذربایجانی محبوس در بند یک زندان اردبیل در تماس تلفنی با نزدیکان خود اعلام کرد که علائم کرونا مجددا به این زندان بازگشته و اکثر زندانیان این بند دچار تب و سرفه شدید شده و حال عمومی خودش نیز بدتر از قبل شده است.

موج کرونا در زندان اردبیل، لاپوشانی مدیر کل زندانها و عدم اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی
یوسف کاری

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته اول دی ۹۹ را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)