خرید واکسن کرونا و تناقض‌گویی‌های نظام

فشار افکار عمومی بر سران نظام جهت خرید واکسن کرونا از سویی و عدم تن‌دادن به خرید واکسن از سوی نظام باعث شده تا سران نظام بر سر خرید واکسن کرونا به تناقض‌گویی بیفتند.

 اخبار و سخنان سران و مقامات مسئول و غیرمسئول! نظام پیرامون خرید واکسن آن‌چنان پرتعدد و متناقض است که انسان را به شگفتی وا‌می‌دارد.

کارزار اینترنتی «#واکسن_بخرید»

در روزهای اخیر و بعد از انتشار خبر واکسیناسون عمومی در کشورهای غربی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، کاربران ایرانی در توییتر طی دو نوبت کارزار، با هشتگ «#واکسن_بخرید» خواهان خرید واکسن کرونا برای مردم ایران شدند.

در واکنش به این کارزارها، رحمانی فضلی، وزیر کشور روحانی و «فرمانده قرارگاه مبارزه با کرونا»، اعلام کرد «این کارزار یک فضاسازی مجازی است که سه‌چهارم آن از خارج حمایت و مطرح می‌شود.»

در ورای این ادعا، تولید واکسن داخلی و تحریم‌ها از جمله بهانه‌های نظام برای عدم خرید واکسن کرونا است.

ادعای تولید واکسن داخلی

حجت نیکی‌‌ملکی، رییس مرکز اطلاع رسانی «ستاد اجرائی فرمان امام»، در روز دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹، اعلام کرد «تا ۴۰ روز دیگر، خط تولید واکسن کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام با ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار دز راه‌اندازی می‌شود»

پیش از نیکی‌ملکی رئیس وی؛ محمد مخبر، رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» پا را از این نیز فراتر گذاشته و مدعی شده بود «پس از تامین نیاز کشور می‌توانیم واکسن را به خارج از کشور هم صادر کنیم»!

با کدام جرات ادعای تولید واکسن داریم؟

این ادعاها در حالی مطرح شد که در روزهای اخیر ۱۶۷ داروساز ایران در نامه‌ای به محمدرضا شانه‌ساز، «رییس سازمان غذا و دارو، مطالعات بالینی» نظام، تولید واکسن کرونای داخلی را «در حد یک شوخی» خواندند و نوشتند: «با کدام جرات ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»

نداشتن یخچال برای نگهداری واکسن فایزر دیگر بهانه‌ی نظام برای نخریدن واکسن

برخی از مسئولان وزارت بهداشت نظام نیز نداشتن یخچال برای نگهداری واکسن شرکت فایزر را، دلیلی برای عدم خرید واکسن این شرکت عنوان کردند.

این در حالی است که ۱۶۷ داروساز مربوطه در نامه خود عنوان کردند «خرید چند deep freezer که تا دمای ۹۰- درجه سانتی گراد را تامین می‌کند کار دشواری نیست» و افزودند ادعای «تولید ملی واکسن موجب شگفتی» است در حالی که نظام مدعی می‌شود «قابلیت خرید چند فریزر برای انتقال و نگهداری واکسن را نداریم» پس چگونه مدعی می‌شود «تجهیزات تولید واکسن آن هم برای ۸۰ میلیون نفر را داریم؟»

این داروسازان همچنین اعلام کردند سران نظام «در حالی از تولید واکسن سخن می‌گویند که در تامین حقوق کادر درمان وامانده‌اند و هنوز فاویپیراویر و رمدسیویر کافی تولید نشده و ملت قاچاق می‌خرند!»

ادعای خرید واکسن چینی

همچنین در حالی که کریم همتی؛ رییس جمعیت هلال احمر نظام از خرید یک میلیون دوز واکسن چینی خبر داده، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس خرید هرگونه واکسن از چین و روسیه را رد کرد.

واردات واکسن فایزر از طریق خیرین آمریکایی!

شگفتی آنجاست که کریم همتی، به فاصله اندکی مدعی شد که  «بنابر هماهنگی‌های صورت گرفته با جمعی از خیرین در آمریکا  قرار است ۱۵۰ هزار واکسن کرونای شرکت فایزر از طریق مرز وارد ایران شود.»

در ادامه کریم همتی به فاصله یک روز، یعنی در روز دوشنبه ۸ دی ادعای پیشین خود را رد کرد و گفت: «قرار است ۱۵ هزار واکسن فایزر به ایران اهدا شود.»

تناقض اظهارات همتی بیش از این در آنجاست در آذر ۱۳۹۹، مصطفی قانعی،‌ «رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا» و کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، اعلام کرده بودند که نظام توانایی نگهداری واکسن کرونای شرکت فایزر را ندارد و افزوده بودند نظام تصمیمش در این زمینه را به سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده است.

ورود فرمانده سپاه و اعجاز جدید!

تناقض‌گوییها بدینجا پایان نمی‌یابد، فرمانده سپاه نیز که پیشتر از اعجاز «کرونایاب مستعان» پرده‌برداری کرده بود، در حالی که تلفات مرگ و میر کرونا بنا بر اعلام برخی منابع، به رقم ۲۰۰ هزار نفر نزدیک می‌شود، برگ شگفت‌انگیز دیگری در روز ۸ دی رو کرد.  

حسین سلامی مدعی شد «ما فرمول‌های غلبه را پیدا کردیم. یعنی رهیافت‌ها و رویکردهایی که می‌تواند بدون اینکه فعلا به واکسن برسیم، بیماری را در روند نزولی قرار دهد.»

سلامی با رونمایی از طرحی به نام «‌قاسم سلیمانی»! افزود: «این طرح  تجربه موفقی است که اگر کشورهای دیگری بتوانند ساختار نظام اجتماعی خود را با مدیریت این مسئله همراه کنند، آنها هم می‌توانند شیب‌های صعودی را به نزولی تبدیل کنند.»

سوختن حربه تحریم برای عدم خرید واکسن کرونا

نظام پیش از این همواره بر طبل «تحریم مانع اصلی خرید واکسن کرونا» می‌کوبید اما اظهارات مقامات آمریکایی و دیگر ارگان‌های بین‌المللی درگیر تبادلات بانکی و دارویی در روزهای اخیر، این حربه نظام را سوزاند تا بدانجا که همتی؛ رئیس‌کل بانک مرکزی نظام مجبور شد اذعان کند که مشکلات نقل و انتقال پول برای خرید واکسن برطرف شده است.

البته پیش از همتی، ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو،‌ با رد ادعاها درباره مشکلات نقل و انتقال بانکی و تحریم واکسن کرونا برای ایران اعلام کرده بود «واکسن‌های دو شرکت آمریکایی فایزر و مدرنا به ایران خواهد رسید.»

در آخرین نمونه نیز شریف نظام مافی، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس در روز ۸ دی اعلام کرد «دولت آمریکا مجوز استفاده ایران از پول‌های بلوکه شده خود در خارج از کشور برای خرید واکسن کرونا را صادر کرده است.»

چند سوال

تناقض‌گویی‌ها و به سخره‌گرفتن مخاطب در اظهارات سران نظام بدیهی و آشکار است. سوالاتی باقی می‌ماند که پاسخ به آنها در خور تامل است؛ چرا این میزان از تناقض‌گویی در اظهارات سران نظام دیده می‌شود؟ آیا نظام به راستی قصد خرید واکسن کرونا را دارد؟ آیا نظام امکان و توانمندی تولید واکسن کرونا را دارد؟

به عنوان یک پاسخ احتمالی، محمدعلی محسنی بندپی عضو مجلس نظام در ۸ دی اعلام کرد «در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ردیف بودجه‌ای مشخصی برای واردات واکسن کرونا در نظر گرفته نشده» است.

تناقض اصلی نظام

همچنین پاسخ‌هایی زیادی را می‌توان تبیین نمود، اما تناقض اصلی که نظام در میان آن دست و پا می‌زند یک چیز بیشتر نیست؛ تحریم‌ها مانع نیستند.

نظام اگر اقدام به خرید واکسن کرونا و واردات آن کند، مهمترین حربه تبلیغاتی خود را که دو جناحش بر سر آن توافق دارند از دست می‌دهند و مردم یقین می‌کنند که تحریم‌ها مانعی برای واردات دارو و مواد غذایی و معیشت مردم نیست.

وقتی این پرده کنار برود و این حربه از دست نظام بیرون بیایند مردم به پیشروی خود علاوه بر «واکسن بخرید» ادامه خواهند داد و مطالبات دیگری را بر روی میز نظام خواهند داد.

اما ممکن است مطالبه این مطالبات، همواره در حد کارزار اینترنتی باقی نماند و مطالبه‌گران را به کف خیابان بکشاند، بعد از آنکه واکسیناسیون مردم را ایمن کند. این ترس اصلی نظام و دلیل اصلی منع نظام از خرید واکسن کروناست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)