کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته اول دی ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۲۸آذر تا روز جمعه ۵دی ۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

دیوان عالی کشور پس از پذیرفتن درخواست اعاده دادرسی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه معترض محکوم به اعدام اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، پرونده این سه زندانی سیاسی را جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده است.

شماری از کاربران در توییتر با راه‌اندازی کارزاری مجازی نسبت به وضعیت زنان زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین و حمله وحشیانه نیروهای گارد ضدشورش با باتوم و شوکر با دستور رئیس جدید این زندان به نام صغری خدادادی، به آنها اعتراض کردند. کاربران توییتر با هشتگ #SaveGharchak  نسبت به ضرب و شتم و اعمال خشونت با زندانیان سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین اعتراض کردند. این زندانیان با دستور و حضور صغری خدادادی، مورد ضرب و شتم توسط نیروهای گارد قرار گرفتند.
صغری خدادادی که فردی عقده ای و لمپن می باشد همراه با عواملش در زندان قرچک بدینوسیله میخواهند زندانیان را مجبور به سکوت و تمکین به اوامر غیرقانونی خود کند اما زنان زندانی تسلیم این شرایط نشده و همچنان مقاومت می کنند.

در پی کشته شدن یک زن بلوچ به نام « خدیجه دهانی» توسط ماموران اطلاعات مولوی محمدامین آسکانی مدیر داخلی انوارالحرمین پشامگ، اعتراض کرده و گفت:«چرا باید لحظه به لحظه شاهد و سامع اخبار فاجعه بار در بلوچستان باشیم؟ اینگونه برخورد ماموران که زن و مرد را نشناسند باعث ننگ و شرم است و این عمل مذبوحانه محکوم است».

 روز سه شنبه ۲ دی ماه، حکم ضدانسانی ۷۹ ضربه شلاق یک جوان ۲۹ ساله در قزوین در پارکی در این شهرستان به اجرا در آمد. این جوان به علت شرکت در یک نزاع محکوم به شلاق شده بود.

در هفته گذشته احکام اعدام دست کم ۳ زندانی از جمله یک زندانی سیاسی در زندان زاهدان به اجرا درآمد.

اعدام در ایران هفته اول دی ۹۹:

زاهدان-  روز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام دو زندانی به نامهای بهنام و شعیب ریگی، در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

زاهدان – روز یکشنبه ۳۰ آذر۹۹، یک زندانی بلوچ به نام عبدالباسط خشت، اهل روستای بانست از توابع شهرستان کنارک در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان بدون اثبات جرم
عبدالباسط خشت

در این هفته همچنین زندانی سیاسی بلوچ حمید میربلوچ زهی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. کاربران در فضای مجازی با هشتگ #StopExecutionHamid به این حکم اعتراض کردند.

بازداشت در ایران هفته اول دی ماه ۹۹:

تهران-در پی ترور محسن فخری زاده، ده‌ها تن از شاغلین ساکن تهران به اماکن مختلف متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران در استان تهران احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. اغلب این شهروندان به کار فروش، تنظیم و خدمات پس از فروش دوربین‌های مداربسته در نقاط مختلف کشور مشغول بوده‌اند.
شماری از این افراد که حدود ۵۰ تن تخمین زده می‌شوند در فاصله هفته دوم آذرماه تاکنون در بازداشتگاه‌های ۱ الف سپاه، ۲ الف سپاه و برخی خانه‌های امن سپاه در تهران مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

ارومیه- ملا جمشید حمیدی، بازداشت شده در شهرستان اشنویه به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. اتهام وی «همکاری با یکی از احزاب کُرد » عنوان شده است.

اهر-روز۲۸ آذرماه، فرمانده انتظامی شهرستان اهر از بازداشت یک شهروند در این شهرستان و انتقال او به زندان به دلیل انتشار مطالبی در فضای مجازی خبر داد.

تهران-طبیب تقی زاده، روزنامه‌نگار در پی احضار به واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل حبس به این زندان منتقل شد.

اشنویه–دو نوجوان اهل شهرستان اشنویه بنامهای امین رحمانی و احمد خوشمیرزاد، توسط مأموران اداره اطلاعات در زاهدان بازداشت شدند که سرنوشتشان نامعلوم است.

کهگیلویه و بویراحمد-رئیس پلیس فتا در استان کهگیلویه و بویراحمد از بازداشت تعدادی شهروند به دلیل انتشار مطلب در اینستاگرام خبر داد. هویت بازداشت شدگان مشخص نیست.

رامیان-فرمانده انتظامی رامیان از بازداشت یک شهروند به علت «توهین به مقدسات» در فضای مجازی خبر داد.

تهران-روز چهارشنبه ۳ دی، مهدی دریس پور، روزنامه نگار و سردبیر مجله مشق فردا توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

احضار در ایران هفته اول دی ۹۹:

ایرانشهر-یک شهروند اهل دلگان بنام حسین رضایی در استان سیستان و بلوچستان به دادسرای عمومی شهرستان ایرانشهر احضار شد.

استان کهگیلویه و بویراحمد– دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد محکومیت علیرضا کفایی معلم بازنشسته و فعال سیاسی را عینا تایید کرد. آقای کفایی قبلا به ۶ ماه حبس محکوم شده بود. اتهام این معلم «توهین به خامنه ای» عنوان شده است.

تهران- روز ۳ دی ماه ۱۳۹۹، دادسرای زندان اوین، حسام پیرسته، شاعر و فعال ادبی را جهت اجرای مجازات تکمیلی فراخواند. حسام پیرسته ۳۰ساله و  فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع غذایی می باشد.

جوانرود- یک شهروند اهل جوانرود با نام سالار خان‌احمدی، به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان، توسط دادگاه انقلاب پاوه به ۱۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

اذیت و آزار وفشار بر زندانیان در ایران هفته اول دی ۹۹:

۲۳زندانی سیاسی به همراه ۵ زندانی دیگر در سالن ۱۰ بند ۴ زندان رجایی‌شهر و فرعی این سالن نگهداری می‌شوند. این زندانیان سیاسی حکمهای طویل المدت دارند و قدیمی ترین زندانیان سیاسی می باشند. این بند زیر کنترل شبانه روزی دوربین‌های مدار بسته قرار دارد و  از کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی برخوردار نیست.

حسن صادقی، شهرام پورمنصوری، آرش صادقی، محمد بنازاده امیرخیزی، حمزه سواری، ابوالقاسم فولادوند و بابک دادبخش تعدادی از زندانیان سیاسی بیمار در این زندان هستند که از دریافت خدمات پزشکی محروم مانده‌اند.

ارومیه –دو زندانی سیاسی کُرد به نام های خالد فریدونی اهل مهاباد و عمر فقیه پور اهل بوکان با گذشت بیش از ۲۰ سال از دوران محکومیت خود کماکان از حق مرخصی محروم هستند.

شاهرود – یک زندانی سیاسی کُرد به نام «محمد نورانی‌زاده» ۵۷ ساله اهل بوکان ،در شهرستان شاهرود در وضعیت نامناسب جسمانی به سر می‌برد.

تبریز-هادی رستمی متهم به سرقت که حکم قطع انگشتان وی قبلا صادر و در دیوانعالی کشور تایید شده بود، روز شنبه ۲۹ آذر به بهانه ملاقات از بند خارج شده و سپس با دستبند و پابند از زندان ارومیه به زندان تبریز منتقل شد.

ارومیه– وضعیت نامناسب غذا در زندان مرکزی ارومیه منجر به اعتراض زنان محبوس در بند زنان این زندان شده است.

تهران- روز ۳۰ آذرماه ۹۹، به دستور سازمان زندانها، تحت عنوان «ممنوع بودن»، نیروهای گارد به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ حمله کرده و اقدام ضبط و تصرف اموال شخصی زندانیان از جمله سماور، پرده اتاق ها، صندلی، ساعت و کفشهای ورزشی زندانیان کردند».

تهران- سعید اقبالی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با گذشت بیش از ۲ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام به بیمارستان کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است. پرده گوش راست آقای اقبالی دچار پارگی هفتاد درصدی است.

ارومیهمصطفی سبزی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه روز دوشنبه ۱ دیماه با درخواست اعزام به مرخصی اعتصاب کرد.

کرج- زندانی سیاسی سهیل عربی، محبوس در زندان رجایی شهر کرج از طریق ویدئو کنفرانس توسط شعبه ۸ دادسرای شهرری از بابت پرونده جدیدی که در زندان علیه وی گشوده شده تفهیم اتهام شد.

تهران– با گذشت ۱۱ روز از انتقال همراه با ضرب و شتم گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی از زندان قرچک ورامین به بازداشتگاه اطلاعات سپاه (بند ۲ الف) در زندان اوین کماکان اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

مشهد- خبرهای رسیده از زندان مشهد حاکی از ممانعت از مرخصی مولانا فضل الرحمن کوهی برغم تامین وثیقه دو میلیارد تومانی است.

ممانعت از مرخصی مولانا فضل الرحمن کوهی برغم تامین وثیقه
مولانا فضل الرحمن کوهی

بوکان- دادستان بوکان با آزادی فاطمه داوند از بازداشت شدگان آبان‌ماه ۹۸ با پابند جهت سپری نمودن باقیمانده ایام حبس، مخالفت نمود. در حالی که مسئولین زندان مرکزی ارومیه با آزادی با پابند فاطمه داوند موافقت کرده‌اند.

تهران- وضعیت غذایی در زندان تهران بزرگ فاجعه بار است طوری که زندانیان نمیتوانند غذا را بخورند. اخیرا دیگر گوشتی در غذا نمی ریزند ولی همان گوشت هم که بعضا وجود دارد بقدری بدبو، بدرنگ و سفت است که احتمالا مربوط به حیوان مرده یا یک چیز دیگر باشد.

صدور احکام در ایران هفته اول دی ۹۹:

اهواز- مازیار سیدنژاد، فعال کارگری به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه انقلاب اهواز به وی ابلاغ شده است.

تهران- حکم ۵ سال حبس تعلیقی و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور برای مهرداد بختیاری، عموی شهید اعتراضات سراسری آبان ۹۸ پویا بختیاری صادر شد.

سنندج- زندانی سیاسی حسین کمانگر از صدور قرار وثیقه سنگین ۱۵ میلیاردی برای آزادی اش خبر داد. این زندانی سیاسی از زمان بازداشت در ۱۵ دی ۱۳۹۷ تاکنون به صورت بلاتکلیف در زندان به‌سر می‌برد.

مشهد– روز۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی برای ۵ شهروند بهایی به نامهای فرزانه دانشگری، نیکا پاکزادان، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی پور و نغمه ذبیحیان، در مجموع پنج سال حبس تعزیری صادر کرد.

تهران- یک زن در تهران به اتهام قتل به اعدام محکوم شد. دو متهم دیگر نیز در تهران به اعدام محکوم شدند.

استان البرز- به گزارش خبرگزاری حکومتی رکنا، یک متهم در البرز از بابت اتهام  «قتل» به اعدام محکوم شد.

 شهرری- به گزارش خبرگزاری حکومتی رکنا، حکم اعدام یک متهم در شهر ری، توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

سقز-پنج شهروند اهل سقز بخاطر تبلیغ به نفع احزاب کردی، مجموعا به ۵۸ماه حبس محکوم شدند. اسامی این افراد، آرمیا رنجبری، علی قادری، رحمان رحیم پور، وریا امینی و هیوا امینی می باشد.

محکومیت پنج شهروند اهل سقز به حبس بخاطر تبلیغ برای احزاب کردی
محکومیت پنج شهروند اهل سقز به حبس بخاطر تبلیغ برای احزاب کردی

خراسان رضوی- روز ۱ دی ماه ۹۹، یک زندانی در خراسان رضوی در کنار سایر مجازات به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

قتل در ایران هفته اول دی ۹۹:

سراوان-روز سه شنبه ۲دیماه۹۹، یک شهروند بلوچ بنام رضا صالحی ۲۸ساله، اهل ناهوک شهرستان سراوان با شلیک مسقتیم ماموران امنیتی به قتل رسید.

کشته شدن یک شهروند در شهرستان سراوان با شلیک مستقیم ماموران امنیتی
رضا صالحی

کرونا در زندانهای ایران هفته اول دی ۹۹:

مسعود مصاحب، شهروند اتریشی- ایرانی زندانی در ایران کرونا گرفته و به درمانگاه اوین منتقل شده است. نزدیکان مسعود مصاحب، می گویند که سیتی اسکن قفسه سینه او نشان داده که وی به کرونا مبتلا شده و او به درمانگاه اوین منتقل شده است. عفو بین‌الملل هشدار داده بود که آقای مصاحب ۷۳ ساله به بیماری‌های متعدد از جمله نارسایی قلبی و همچنین دیابت مبتلاست و به دلیل شیوع کرونا در زندان باید آزاد شود.

کامران قادری، شهروند ایرانی-اتریشی از حدود دو هفته پیش دچار علائم کرونا شده، اما آزمایش کرونا در مورد او انجام نشده و برخی علائم بیماری هم‌چنان با او همراه است.
به گزارش عفو بین‌الملل، او که به ده سال زندان محکوم شده است، در دوران بازجویی تحت شکنجه و فشار بوده تا به همکاری با دولت های متخاصم علیه جمهوری اسلامی ایران اعتراف کند.

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم آذر ۹۹ را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)