بررسی تصویب لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف درد یا درمان؟

صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در روز چهارشنبه ۳ دی اعلام کرد روند بررسی ۲ لایحه باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف در این مجمع آغاز شده است.

اخیرا اعلام شد عدم تصویب لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف از سوی نظام در سال گذشته، مانع از امکان واریز پول برای خرید واکسن کرونا شده است.

حال صادق لاریجانی؛ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرده که بررسی دو لایحه باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شده است.

یک سوال

سوالی که باقی می‌ماند این است که بررسی تصویب لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف برای نظام درد یا درمان؟

فشار بی‌سابقه‌ی تحریم‌ها بر نظام

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای را بر نظام اعمال کرد. این تحریم‌ها راه نفس نظام را در چند سال اخیر بسته و برای دستیابی نظام به بسیاری از منابع‌ مالی‌اش مشکلات فراوان به وجود آورده است.

اما در سال ۱۳۹۸، با وجود اصرار جناح روحانی، جناح وابسته به خامنه‌ای از تصویب دو لایحه مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) سر باز زد.

تصویب این دو لایحه می‌توانست سپاه پاسداران و شبکه پولشویی نظام را در معرض فروپاشی قرار دهد. به همین دلیل و با وجود فشارهای بسیار و به قیمت باقی‌ماندن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، نظام حاضر به تصویب آنها نشد.

زمانی که کارزار فشار حداکثری بر نظام ادامه داشت، این گام عقب‌نشینی می‌توانست شیرازه نظام را از هم بپاشد.

چرا نظام مجددا به بررسی لوایح اف‌ای‌تی‌اف روی آورده؟

با وجود این بدیهیات، باید اندیشید حال چه چیزی رخ داده که نظام تصویب این دو لایحه را که با دست پس زده بود، با پا پیش کشیده است؟!

به عنوان یک دلیل شاید بتوان تشدید فشارهای حداکثری را دلیل این عقب‌نشینی احتمالی نظام دانست.

بلافاصله سوال دیگری خود را بروز می‌دهد؛ با تصویب این دو لایحه آیا نظام از این مضیقه اقتصادی و فشارها خواهد جست؟

تحریم‌ها کمامان ادامه دارد

در پاسخ می‌توان گفت غرب و به طور مشخص آمریکا چیزی از فشار تحریم‌ها بر روی نظام نکاسته، بلکه آنچنانکه وعده داده شده بود، حتی بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر تحریم‌های نظام افزوده شده است.

سراب تغییر سیاست در آمریکا

پس فرج و گشایش زودهنگام اقتصادی در حال حاضر برای نظام متصور نیست. در اینجا سوال دیگری رخ می‌نماید؛ آیا نظام به آمدن بایدن و چراغ سبز او برای بازگشت به برجام چشم دوخته است؟

ممکن است بسیاری در جهان آمدن بایدن را فرجی برای نظام متصور شوند، اما در اینجا باید به این نکته توجه داشت که انتظارات غرب از جمله آمریکا و تروئیکای اروپایی از نظام بر سر پرونده بمب هسته‌ای، برنامه موشکی و دخالت‌های منطقه‌ای و تروریسم کماکان بر جای خود و با قوت باقی است.

چراغ سبز لاریجانی برای تصویب لوایح

مضافا بر اینکه آنطور که از اظهارات صادق لاریجانی، بر‌می‌آید نظام در این نقطه، در پی آنست تا این دو لایحه را به تصویب برساند.

لاریجانی چشم‌انداز تصویب را با کدهایی چون بررسی دو لایحه «پیرو دستور خامنه‌ای»، «در جهت مصالح و منافع مردم و کشور» بوده، و «پس از اعلام نتیجه بررسی این لوایح از سوی مجمع، چه آن‌ها که نتیجه را قبول دارند و چه آن‌ها که آن را قبول ندارند باید نسبت به مصوبه مجمع تمکین کنند» تعیین تکلیف کرد.

یعنی تا بدیجا به نظر می‌رسد نظام قصد آن را دارد تا این بار این لوایح را به تصویب برساند.

قرار گرفتن بر سر دو راهی

در صورتی که نظام این دو لایحه را تصویب کند، پروتکل‌ و الزاماتی برای نظام به همراه خواهد داشت که قطع کمک‌های مالی به گرو‌های نیابتی از جمله حزب‌الله لبنان را در پی خواهد داشت.

به عبارت دیگر نهادهایی از نظام که تاکنون درگیری پولشویی و تامین مالی تروریسم بودند، در اینجا یعنی سپاه و نیروی قدس آن و… زیر رصد این نهاد مالی قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر اگر بحث بررسی بررسی تصویب لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف یک مانور باشد و نظام مانند گذشته تصویب این دو لایحه را بلاتکلیف بگذارد و یا به تصویب آن تن ندهد، در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی مانده و در مسیر تضاد و تعارض بیشتر با جامعه بین المللی قرار خواهد گرفت.  

با نگاهی به این فرضیات می‌شود گفت بررسی تصویب لوایح باقیمانده اف‌ای‌تی‌اف برای نظام درد است نه درمان.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)