رمزنگاری ابزاری است که جهت حفظ امنیت اطلاعات و مکالمات کاربران توسعه داده ‌شده است. نقش رمزنگاری در امن نگه داشتن فعالیت‌های روزمره اینترنتی مثل خرید، بررسی حساب بانکی، جلوگیری از سرقت داده‌ها و مخفی نگه داشتن مکالمات خصوصی، غیر قابل انکار است.

رمزنگاری برای ایجاد اعتماد نسبت به فضای مجازی، حفظ امنیت حریم خصوصی و آزادی بیان کاملا ضروری است. برای برخی از جوامع، مثل کوییرها، رمزنگاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و برای تامین امنیت آنها در فضای مجازی و زندگی واقعی بسیار مهم است.

حریم خصوصی در حین ارتباطات:

حضور آزادانه و پیدا کردن جامعه‌ای که بتوان در آن با عزیزان ارتباط برقرار کرد، کار سختی است. در اغلب موارد، اگر کوییرها آزادانه احساسات خود را مطرح کنند، دوستان و خانواده خود را از دست خواهند داد، به همین علت، برای دریافت حمایت فضای مجازی را انتخاب می‌کنند. تحقیقات نشان داده که ۸۰% از کوییرها در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، اما این آمار برای افراد معمولی ۶۰% است. رمزنگاری منجر به توانمندسازی کوییرها و امن‌تر کردن فضای اینترنت شده است. برای آن دسته از نوجوانانی که هنوز با خانواده‌های متعصب‌شان زندگی می‌کنند، رمزنگاری ابزاری است برای ابزار وجود.

جوامع تراجنسیتی:

اعضای جوامع تراجنسیتی با چالش‌های خاصی روبرو هستند. آنها بیشتر مورد خشونت قرار گرفته و پیدا کردن کار برایشان سخت است. علاوه بر این، اغلب دولت‌ها همواره به دنبال دستگیری و محاکمه این افراد هستند. با کمک اینترنتی می‌توان شبکه‌ای از اعضای قابل اعتماد و حمایتگر ایجاد کرد. استفاده از رمزنگاری می‌تواند به مخفی نگه داشتن مکالمات و فعالیت‌ها کمک کرده، احتمال بروز خشونت‌ها را کاهش دهد.

دستیابی به منابع پزشکی:

با استفاده از رمزنگاری، کوییرها می‌توانند راحت تر به وبگردی پرداخته، پزشک مناسبی را برای خود پیدا کنند. معمولا پزشکانی که به کوییرها کمک می‌کنند، از رمزنگاری مبدا به مقصد استفاده می‌کنند تا هیچ خطری طرفین را تهدید نکند. با این کار اطلاعات حساس پزشکی فرد نیز مخفی می‌ماند. همچنین با رمزنگاری می‌توان در مورد مسائل پزشکی راحت‌تر صحبت کرده و پاسخ دقیق تری دریافت کرد. به زبان ساده‌تر، استفاده از رمزنگاری موجب افزایش کیفیت خدمات دریافتی از منابع پزشکی خواهد شد.

محافظت از اعتبار:

حتی در کشوری مثل آمریکا که اعضای جامعه کوییر به صورت قانونی به رسمیت شناخته شده‌اند، در صورت افشا شدن هویت جنسی، افراد ممکن است طرد شده یا اعتبار خود را از دست بدهند. با استفاده از رمزنگاری می‌توان از حریم خصوصی محافظت بیشتری به عمل آورده و احتمال افشای این قبیل اطلاعات حساس را کاهش داد.

مجرم دانستن کوییرها:

طبق آخرین آمار در ۷۶ کشور دنیا، کوییرها مجرم شناخته شده و متاسفانه زندانی کردن، شکنجه و اعدام آنها از سوی مراجع قانونی امری متداول است. در برخی کشورها حتی صحبت کردن در مورد مسائل مرتبط با کوییرها (ممکن است شخص خودش کوییر نباشد) نیز غیر قانونی است. در ایران این افراد به جرم محاربه و افساد فی الارض دستگیر و مجازات می‌شوند. یکی از روشهای مقابله با چنین اتفاقاتی استفاده از رمزنگاری و مخفی نگه داشتن هویت اصلی است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)