اگرچه ویروس کرونا همه طبقات اجتماعی را هدف قرار داده است اما بدون شک ماحصل اقتصادی کرونا ویروس طبقاتی بوده و به نفع ثروت مندان عمل کرده است. بر اساس گزارش تارنمای «اکونومیست تایمز»  از آغاز ظهور ویروس کرونا تا پایان ماه جاری ثروت ۲۱۸۹ نفر میلیاردر در جهان از ۹.۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱۰.۲۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته و مجموع ثروت ده نفر اول لیست ثروتمندان حدود ۱ درصد تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۰

« تولید ناخالص داخلی جهان ۹۱.۹۸۰ میلیارددلار پیش بینی شده » است.به تعبیر دیگر ثروت این ده نفر ازمجموع ثروت نصف جمعیت فقیر جهان « حدود ۴ میلیاردنفر» بیشترست ؟! که اوج نابرابری اقتصادی را نمایش می هد. نمایه زیر تعداد میلیاردرهای جهان درده کشورمنتخب را به نقل از تارنمای « jagranjosh.com » بتاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ نمایش می دهد.

 

امریکا

چین

آلمان

هندوستان

روسیه

هنگ کنگ

برزیل

انگلستان

کانادا

فرانسه

۶۱۴

۳۸۸

۱۰۷

۱۰۲

۹۹

۶۷

۴۵

۴۵

۴۴

۳۹

 

از طرف دیگر سازمان آکسفام که برای از بین بردن نابرابری جهان مبارزه می کند در تازه ترین گزارش خود در سپتامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده است که در حالی که انتشارویروس کرونا باعث بیکاری حدود ۴۰۰ میلیون نفر و از درخط متلاشی شدن ۴۳۰ میلیون بیزینس های کوچک شده و تعداد گرسنگان چهان بالغ بر۲۶۵ میلیون نفرشده سود فقط ۳۲ شرکت بزرگ جهان حدد ۱۰۹ میلیرددلار افزایش یافته است که در این میان سود شرکت های موسوم به گافام « گوگول ، آمازون، فیس بوک ، اپل و ماکروسافت» حدود ۴۶ میلیارد دلاربیشتر و سودشرکتهای بزرگ داروئی هم ۱۲ میلیارددلار بیشترشده است.  جالب آنکه در حالی که ۳۲ شرکت بزرگ در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۳۰۰ میلیارددلاربه سهامداران خود سود تقسیم کرده اند آنها فقط ۵ دهم درصد سودخودرا بابت امور خیریه تخصیص و اهدا کرده اند که اگر این رقم در مقایسه با  سودپرداختی فقط سه شرکت بزرگ داروئی « چانسون اند جانسون ، مرک و فایزر » که بالغ بر ۱۶ میلیارددلار بوده بسیارناچیزست مضاف برآنکه مبالغ اهدائی نیز از سود مشمول آنها نیز کسر می گردد.

 

شاید شعار تظاهرات کنندگان چند سال پیش وال استریت خطاب به سوپرثروتمندان که« چون چیزی نداریم ، ناچاریم شما را بخوریم» ، امروزه در پساکرونا بیشتر مصداق پیدا کند.

 

 

 بر اساس گزارش«  اکونومیست تایمز  »  که باستناد گزارش مشترک موسسه حسابرسی پرایس واترهاوس کوپرز«  PWC»  و بانک UBS تهیه شده است ثروت میلیاردهای مالک صنعت فن آوری و تکنولوژی از سال ۲۰۱۹ تا هفت ماه اول سال ۲۰۲۰ معادل  ۵/۴۲ درصد یعنی ۱۸۰۰ میلیارد دلار رشد و  ثروت میلیاردهای صنعت دارو و بهداشت با رشد ۳/۵۰ درصد طی همین مدت به ۶۵۶ میلیارد دلار بالغ شده است.

 

گزارش موسسه بلومبرگ نیز حاکی از آن است که ثروت ۵۰۰ نفر اول میلیاردهای جهان در ده ماه اول سال ۲۰۲۰ معادل ۱۲۰۰ میلیارد دلار افزایش داشته است.این همان نکته ای بودکه آقای بایدن هم دررقابت  انتخاباتی برآن اشاره داشت که« نمی توان پذیرفت در حالی که میلیونها نفر در دوره کرونا بیکار و فقیرتر شده اند ، عده معدودی میلیاردها دلار به جیب بزنند و مالیات کمتری هم پرداخت کنند. »

مهمترین رشد ثروت متعلق به صاحبان کسب و کار در حوزه فن آوری و تکنولوژی بوده و بالاترین رشد ثروت متعلق به آقای ایلان ماسک از سهام داران شرکت تسلا (سازنده اتومبیل برقی) و شرکت SpaceX بوده که ثروت وی از ۴/۲۳ میلیارد دلار به.۹ ۱۲۷ میلیارد دلار تغییر کرده است. درواقع آقای ایلان ماسک برنده واقعی کرونا ویروس بوده است زیرا رتبه ایشان در ژانویه امسال در رتبه سی و پنجم ثروتمندان جهان بود که از ابتدای سال توانسته بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار« بیشترین افزایش بین ابرثروتمندان جهان»  به دارایی خود اضافه کند و جایگاه خود را در این فهرست بطور چشمگیری ارتقا دهد.

نمایه زیر ثروت ده نفر اول جهان در ماه نوامبر ۲۰۲۰ را به میلیارددلار نشان می دهد که بالغ بر ۹۳۶ میلیارددلار و یا بیش از تولید ناخالص داخلی هریک از کشورهای هلند، ترکیه ، عربستان سعودی ، سوئیس و یا بلوک کشورهای« ایران +عراق+ مصر) یا« فنلاند+چک + پرتقال+ مجارستان » و یا « نروژ+بلژیک » و یا « مالزی+ سنگاپور+ فلیپین »  است

جف بزو

ایلان ماسک

بیل گیتس

مارک زاکر

سرنارو آرمول

وارن بافت

لاری پیج

سرمی راین

استر لاستر

ماکس امنای

۱۸۴

۱۲۷.۹

۱۲۶

۱۰۳

۱۰۳

۹/۸۶

۵/۸۲

۵/۷۶

۷۶

۷۵

 

بر اساس گزارش موسسوم به « سواربر توفان »  که مشترکاً توسط PWC و UBS تهیه شده تفاوت افزایش ثروت میلیاردهای سنتی را با میلیاردهای جدید (صاحبان تکنولوژی و فن آوری و صنایع نوظهور) در نمایه زیر نمایش داده شده است.

شرح

۲۰۱۸

۲۰۱۹

۲۰۲۰

میلیاردهای سنتی

۳.۴۵۸

۳.۰۸۹

۳.۶۶۸

میلیاردهای جدید

۴.۵۱۰

۴.۰۸۰

۵.۲۸۴

 

نتیجه آنکه افزایش ثروت میلیاردهای جدید طی سنوات ۲۰۲۰-۲۰۱۸ معادل ۷۷۴ میلیارد و میلیاردهای سنتی ۲۱۰ میلیارد دلار بوده است.

جالب آنکه ثروت میلیاردها فقط در فاصله آوریل سال جاری تا پایان جولای ۲۰۲۰، ۵/۲۷ درصد رشد داشته است. این در حالی است که از زمان ظهور ویروس کرونا حدود ۴۵ میلیون آمریکائی بیکار شده اند.

همین گزارش می افزاید که قطب بندی ثروت مندان تشدید شده و صنایع فن آوری و تکنولوژی،  دارو و بهداشت و صنایع نوظهور رشد چشم گیری داشته اند. بطور مثال با بازگشائی نماد شرکت تسلا وX Space در ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ ثروت آقای ماسک حدود ۸۷ میلیارد دلار بیشتر شده زیرا قیمت سهام شرکت تسلا که در ۱۹نوامبر ۲۰۱۹ حدود ۶۶ دلار بوده به ۷۴۲ دلار در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰رسیده که  قیمت این سهم نسبت به یکسال پیش حدود ۱۱ برابربیشتر  شده که با این احتساب ارزش شرکت تسلا را که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده به بالای ۵۴۰ میلیارد دلار یا بیش از دوبرابرارزش سهام تویوتا که در سال ۱۹۳۳ تاسیس شده رسانده است.با یک حساب سرانگشتی می توان فهمیدکه ارزش فعلی سهام تسلا ناشی از سودآوری حجم تولیدات فعلی آن نیست بلکه انتظارات آتی خریداران سهام به این افزایش قیمت دامن زده است . چرائی قضییه ساده است اگر حجم فروش سالانه انواع اتومبیل های تسلا را یک میلیون فرض کنیم«  که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار عدد نیست » با احتساب میانگین  قیمت ۸۰ هزار دلار و حاشیه سود ۳۰ درصدی سود سالانه تسلا نمیتواند بیش از ۲۴ میلیارددلار شود که با اعمال نسبت سود به فیمت « P/E=10» حداکثر قیمت سهام تسلا ۲۴۰ میلیارددلار خواهدشد اما چون بازار بورس  تابع هوشمندی و محاسبات ریاضی نیست ، قیمت تسلا به بیش از دوبرابرارائه شده است و بدون شک در سال آینده پس از عمومی شدن اینترنت فصائی  آقای ایلان ماسک جایگزین جف بزو بعنوان ثروتمندترین مرد جهان قرار خواهد گرفت

 

ارزش روز کلی سهام شرکت تسلا معادل ۵۰۰ میلیارد دلار یا به تعبیری دو برابر ارزش سهام شرکت تویوتا در سپتامبرسال  جاری  شده است. این شرکت به غیر از خودروهای الکتریکی و محصولات مرتبط نظیر باتری، صفحات خورشیدی هم تولید می‌کند.

غلامحسین دوانی

پژوهشگرمالی اقتصادی

عضو جامعه حسابداران رسمی امریکا

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)