در گفتگوی نگار محسنی با روبن مارکاریان  در باره نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر درآمریکا این مسائل مورد بررسی قرار میگیرد!

نظام انتخاباتی آمریکا  که در آن آراعمومی کسب شده توسط هر نامرد در سطح کشور مبنای انتخاب نیست بلکه انتخابات بر اساس ایالت ها و کالج های انتخاباتی صورت می گیرد. برای مثال در انتخابات سال ۲۰۱۶ با این که  مجموع آراء به صندوق ریخته شده برای هیلاری کلینتون دو میلیون رای بیشتر از ترامپ بود اما ترامپ  با کسب اکثریت در برخی از ایالت ها و پیش افتادن در جلب آرای کالج انتخاباتی برنده شد.

چه عواملی موجب پیروزی جو باید بر دونالد ترامپ شد؟

تعداد شرکت کنندگان در  انتخابات سوم نوامبر در ۱۲۰ سال گذشته در آمریکا سابقه نداشته است و  ترامپ با آن که شکست خورده است  ۷۱ میلیون رای آورده که از آرا او در انتخابات ۲۰۱۶ هشت میلیون رای  بیشتر است.. کدام بخش ها به ترامپ رای دادند و چرا علیرغم کشتار کرونا و بحران شدید اقتصادی و سیاست های دست راستی او توانست این جمعیت عظیم را به سوی خود جلب کند؟

چرا بر خلاف پیش بینی ها دراین انتخابات یک موج آبی به وقوع نه پیوست به این معنی که دمکرات ها موفق نشدند اکثریت سنا را بدست آورده و در مجلس نمایندگان  هم  کرسی های دمکرات ها کاهش یافت؟

مسئله انتخابات آمریکا شدیداً مورد توجه مردم ایران قرار گرفت و برخلاف آن رهبران جمهوری اسلامی تلاش داشتند انتخابات و نتایج آن را کم اهمیت جلوه دهند. پیروزی بایدن چه تاثیری در مورد تحریم ها خواهد نهاد؟

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)