کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته دوم آبان ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۹آبان تا روز جمعه ۱۶ آبان ماه ۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

درهفته ای که گذشت دست کم ۲ زندانی در زندانهای یزد، رشت اعدام شدند.

هفته گذشته هشتمین سالگرد شهادت وبلاگ نویس جوان ستار بهشتی بود او که مانند ستاره ای نورانی در کهکشان بیکران آزادی درخشید. ستار با نوشتن جملاتی روشنگر علیه وطن فروشی و سکوت خروشید و نوشت:
«بنده و امثال من وطن‌فروش نیستیم عاشق ملت خود هستیم شما هستید که بیگانه‌پرست و وطن‌فروش هستید.

درهفته ای که گذشت بیماری بین زندانیان سیاسی در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ افزایش یافت درحالیکه مسئولان زندان در این خصوص پنهان کاری می کنند.

در هفته ای که گذشت شماری از خانواده های شهیدان و جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در استان البرز که فرزندان و عزیزانشان با گلوله مأمورین حلقه بگوش خامنه ای جنایتکار جان خود را از دست داده و به شهادت رسیدند، با نوشتن دادنامه‌ای اعلام کردند که دادخواه خون فرزندان و اعضای خانواده خود هستند.

در هفته ای که گذشت خودسوزی یک کارگر ۳۲ بنام صابر بهبودی در اعتراض به اخراجش ازکارخانه موجی از اعتراض را برانگیخت.

کارگر اخراجی معدن رودبار،دراعتراض خود را به آتش کشید
صابر بهبودی

درهفته ای که گذشت نقض حقوق بشر در ویران کردن منازل مسکونی مردم برسرشان توسط نیروهای امنیتی بار دیگر خود را نشان داد. بامداد روز جمعه ۹ آبان ماه ۹۹، بنیاد مسکن شهرستان چابهار با همکاری نیروهای امنیتی به منازل مسکونی مردم بلوچ در محله گلشهر، خیابان تیس یورش برده، آنها را تخریب کرده و اهالی منازل را مورد ضرب و شتم قرار داده، بازداشت کرده و با خود برده است.

درهفته ای که گذشت پس از اعلام نتایج کنکور تعدادی از شهروندان بهایی از ادامه تحصیل محروم شدند و دانشجویان قبول شده بهایی، در سایت سازمان سنجش با پیغام نقص در پرونده مواجه شدند.

درهفته ای که گذشت حبیب اسیود رهبر پیشین گروه الاحواز درترکیه ربوده شد وی که تبعه سوئد می باشد با توطئه وزارت اطلاعات دستگیر شد.

حبیب اسیود کیست و چرا از سوئد به تهران کشانده شد؟

در هفته ای که گذشت انجمن  جهانی قلم جهت آزادی سه نویسنده ایرانی بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، فراخوان داد.

در هفته ای که گذشت زنان چهابهار در اعتراض به تخریب منازلشان، تجمع اعتراضی داشتند. ماموران با استفاده از شوکر برقی، اسپری فلفل و باتوم به اهالی منازل حمله کرده و زنان و کودکان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
روی پلاکاردهای این زنان نوشته شده بود: «حق گرفتنی است» / «ما تا آخر ایستاده ایم» / «کیست که ما فقرا را حمایت کند»

درهفته ای که گذشت پدر و مادر برادران افکاری با نوشتن نامه‌ای دیگر نسبت به امتناع مراجع قضایی و مسئولان زندان شیراز از رسیدگی به شکایاتشان اعتراض کردند.

در هفته ای که گذشت سحرگاه ۱۴آبان سعید نعمتی را در زندان ارومیه جهت اجرای حکم اعدام بردند و دیرهنگام به بند بازگرداندند. این یکی از شیوه های شکنجه روحی زندانیان است که پیشتر نیز در گزارشی هولناک به آن اشاره شده بود.

درهفته ای که گذشت گارد ویژه به بند امن زندان ارومیه و بازرسی بند۱۵ هجوم کرد. مأمورین سپس بصورت وحشیانه ای اقدام به بازرسی وسایل زندانیان کردند. در پی این هجوم، زندانیان با نیروهای گارد در بند امن این زندان درگیر شدند.

اعدام در ایران هفته دوم آبان ۹۹

روز یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹، حکم اعدام یک مرد در زندان مرکزی یزد به اجرا درآمد. این زندانی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شد حیدرعلی محمدیان نام دارد.

روز یک‌شنبه ۱۱ آبان ۹۹، حکم اعدام یک مرد در زندان مرکزی رشت (لاکان) به اجرا درآمد.  این زندانی که به اتهام قتل اعدام شد جعفرحسنی،‌ ۴۰ساله و اهل فومن بود.

بازداشت در ایران هفته دوم آبان ۹۹

– روز شنبه ۱۰ آبان۹۹، یوسف بهمنی، حمید ممبینی، ابراهیم عباسی منجزی و مسعود حیوری، کارگران بازداشتی مجتمع نیشکر هفت تپه، پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان فجر دزفول منتقل شدند.

-روز ۱۱ آبان ماه ۹۹، محسن غیاثی، شهروند ساکن روستای دینار آباد از توابع شهرستان شهریار و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ سال و ۶ ماه بازداشت و به بند قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شد.

-روز شنبه ۱۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹، علی نوری، فعال مدنی جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد.

-به گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو سامان اسدحکیم۳۵ساله و محمد شافعی زاده ۳۵ساله توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر شدند. اتهام آنان همکاری با احزاب کردی عنوان شده است. هر دوی این شهروندان متاهل هستند.

– درتاریخ۱۱ آبان۹۹، رییس پلیس فتا در یزد، اعلام کرد در فضای مجازی فردی راکه در شبکه های اجتماعی درصدد ایجاد تجمعات و اخلال نظم بود را دستگیر کرده اند.

-روز ۱۱ آبان ۹۹، حامد پورمند، خبرنگار ساکن گنبدکاووس پس از حضور در دادیاری این شهرستان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-روز ۷ آبان‌ماه ۹۹، هما جوادی، شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. هما جوادی، پرستار ۴۶ ساله به علت فعالیتهای مجازی دستگیر شده است.

 -روز ٧ آبان ٩٩ ، نیروهای ادارە اطلاعات دیواندرە یک شهروند اهل این شهرستان را با نام ایوب آقارضایی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند. ایوب آقارضایی از فعالین زیست‌محیطی و کوهنوردان شهرستان دیواندره می‌باشد کە در حال دوچرخەسواری در خیابان ١۶ متری این شهرستان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدە است.

-روز ۸ آبان ۱۳۹۹، نگار مسعودی، عکاس و مستندساز، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-روز ۸ آبان ماه ۹۹، میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ که پیش از این به مرخصی اعزام شده بود ۱ روز پیش از اتمام مرخصی، پس از مراجعه برای تمدید به شعبه اجرای احکام دادسرا، بازداشت و برای تحمل ادامه حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

-به  گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، یک شهروند اهل جوانرود با هویت سالار خان‌احمدی حدوداً از سه هفته پیش توسط نیروهای اداره اطلاعات این شرستان بازداشت و به کرمانشاه منتقل شده است.

-روز ۱۱ آبان‌ماه ۹۹، مهرنوش طافیان، فعال رسانه‌ای ساکن اهواز بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شد.

-جلال رستمی شهروند اهل شهرستان کامیاران جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد. وی به ۶ سال حبس محکوم شده بود اما در دادگاه تجدیدنظر به دو سال و شش ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

-به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، محمدتقی تقی‌زاده، دادستان عمومی شهرستان دماوند از بازداشت ۵ نفر از پرسنل شهرداری آبسرد خبر داد و گفت: براساس گزارش‌های واصله و رصد اطلاعاتی انجام شده توسط سربازان گمنام ۵ نفر از پرسنل شهرداری آبسرد به جهت تخلفات مالی و ساختمانی بازداشت شدند.

-پشتیوان افسر از بازداشت شدگان آبان۹۸ جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی اهل مریوان و به ۵سال زندان محکوم شده است.

-روز ۱۴ آبان ماه ۹۹، رضا واثقی، فعال مدنی ساکن شهرستان اردبیل، برای سپری کردن حبس تعزیری ۲ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

-بازداشت یک شهروند به دلیل انتشار مطلبی در اینستاگرام درمشهد.

-رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام خراسان رضوی از بازداشت یک ورزشکار و مربی پرورش اندام در مشهد خبر داد. وی دلیل بازداشت این شهروند را «توهین به مقدسات»از طریق انتشار یک مطلب در اینستاگرام عنوان کرد.

-درتاریخ۱۵آبان۹۹، به نقل ازخبرگزاری حکومتی فارس، رئیس اتاق اصناف شهرستان ری از پلمب دو سالن زیبایی و بازداشت یک نفر در این راستا خبر داد.

احضار در ایران هفته دوم آبان ۹۹

-سیروس عباسی و فریده ویسی دو فعال مدنی اهل شهر دهگلان به شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند. این دو فعال مدنی باید روز دوشنبه ۱۲ آبان‌۹۹،  جهت اخذ آخرین دفاع در دادگاه حاضر شوند.

-حیدر قربانی، کارگر ساختمانی اهل شهرستان کامیاران و عضو اتحادیه آزاد کارگران به دادگاه احضار شد.

-۲۹ تن از فعالین ترک طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به دادسرای تبریز به احضار شدند. اسامی این افراد عبارتند از:

سعید ملکی مسقران، سلیمان علی ‌زاده ‌فرد، فرهاد آفتابی، رحیم عبداللهی گلنبر، حمید محمدتقی ‌زاده، سیاوش حضرتی، امین مهین ابراهیمی، محمدرضا اصغرخانی، اکبر قوچعلی پور، فرهاد بقایی، علی اصغریان، امیرحسین کامرانی، هادی مصطفایی، مهدی ابراهیم زاده، اسماعیل کوهی ‌بشیر، مسعود فتحی، رضا پایین ‌پرست، میلاد عالی ‌نژاد، شاهین پورعبدالله، جواد خان ‌محمدی، سیامک کوشی، محمد حیدرزاده، فردین عبدی، رحیم عبداللهی، محمد خان‌ محمدی، علی داداش ‌زاده، مرتضی فرهادزاده، مقصود باقری گلزار و ابوالفضل اکبرزاده سقای،

-به گزارش کمپین فعالین بلوچ، صبح روز ۱۲ آبان ماه، مولوی محمد امین آسکانی مدیر داخلی مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ با شکایت سپاه پاسداران به دادستانی راسک احضار شد.

-حمید ادیب شفق وعیسی عزیزی، دو فعال ترک ساکن اردبیل، روز دوشنبه ۱۲ آبان۹۹ پس از حضور در ستاد خبری اداره اطلاعات اردبیل مورد بازجویی قرار گرفتند.

اذیت و آزار وفشار بر زندانیان در ایران هفته دوم آبان ۹۹

-روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ بر اثر وخامت حال ناشی از تداوم  اعتصاب غذا به بهداری این زندان منتقل شد.

-زندانی سیاسی بهنام محجوبی درویش گنابادی روز شنبه ۱۰ آبان۹۹ مجددا به صورت اجباری از زندان اوین به بیمارستان روانپزشکی رازی منتقل شده است. این زندانی سیاسی از روز چهارشنبه ۷ آبان در اعتصاب غذا بسر میبرد و سه شنبه ۱۳آبان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

-سه شنبه ۱۳آبان۹۹ یکی از زنان اجیر شده در زندان قرچک ورامین توسط رئیس زندان، دوشنبه شب در حالی که رفت و آمد سایر زندانیان بشدت محدود و کنترل شده است، با آزادی کامل به بندی که زندانیان سیاسی در آن هستند حمله ور شده و پس از فحاشی مشمئزکننده و تهدید آنها به قتل، اقدام به درگیری با زندانیان سیاسی گلرخ ابراهیمی ایرایی و زهرا صفایی کرد که با دخالت سایر زندانیان این درگیری خاتمه پیدا نمود.

حمله یک زن اجیر شده به گلرخ ابراهیمی و زهرا صفایی در زندان قرچک ورامین
گلرخ ابراهیمی ایرایی و زهرا صفایی

– زندانی سیاسی علی محمدی مقدم محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم اعزام به بیمارستان و رسیدگی پزشکی از ظهر اروز چهاشنبه ۱۴آبان۹۹ اعلام اعتصاب غذای نامحدود کرده است.

اعتصاب غذای نامحدود علی محمدی مقدم در زندان مرکزی ارومیه
اعتصاب غذای نامحدود علی محمدی مقدم در زندان مرکزی ارومیه
صدور احکام در ایران هفته دوم آبان ۹۹

-روز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی با صدور دادنامه ای یاور سلطانی و فرید محمدنژاد، فعالان رسانه ای را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. اتهام آنان تحریک افراد و اعمال خشونت با نشر فیلم در اینستاگرام عنوان شده است.

-روز ۱۱ آبان۹۹، برای مریم ابراهیم‌وند، تهیه‌کننده و کارگردان سینما، به‌اتهام «ساخت فیلم مبتذل» حکم ۱۰سال و شش ماه حبس صادر شد.

-زندانی سیاسی رقیه بیگدلی از معترضین دی ماه ۱۳۹۸ روز یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹ برای تبعید به شهر زنجان احضار گردید. او می بایست برای ۲ سال در شهر زنجان در تبعید بسر ببرد. وی به دوسال زندان تعلیقی نیز محکوم شده است.

-دو شهروند کُرد به نام‌های رحیم رفعتی و رحمان تابش، اهل اشنویه به زندان محکوم شدند. این دو شهروند به اتهام «عضویت در یکی از احزاب کُرد و تبانی علیه نظام» به سه سال و هفت ماه حبس محکوم شدند.

-محی‌الدین اصغری شهروند اهل کرمانشاه به یک سال حبس تعلیقی به مدت چهار سال محکوم شد. او در جریان اعتراضات آبان ۹۸ به دلیل پذیرش یکی از زخمی‌شدگان در منزلش در تاریخ ۸ آذر‌ماه ۹۸ بازداشت و پس از ۳۵ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

– حکم اعدام سه زندانی عقیدتی سیاسی در زندان وکیل آباد مشهد به نام های محمدعلی آرایش، کبیر سعادت جهانی و حمید راست بالا در دیوان عالی کشور تایید شده است.

-درتاریخ۱۴ آبان۹۹ به گزارش خبرگزاری رکنا یک متهم در استان تهران به اعدام محکوم شد.

قتل در ایران هفته دوم آبان ۹۹

-شامگاه جمعه ۹ آبان ماه ۹۹، یک سوخت بر بلوچ به نام «محمدامین رئیسی»۱۷ ساله اهل سراوان بر اثر تعقیب و گریز توسط ماموران امنیتی کشته شد. محمد امین برای فروش سوخت با موتور به ماشکید رفته که به دلیل افت بازار سوخت کسی حاضر به خرید آنها نشده است.

کشته شدن یک سوختبر ۱۷ ساله توسط ماموران امنیتی
محمدامین رئیسی

-روز ۹ آبان ماه ۹۹، یک شهروند بلوچ زندانی در زندان کرمان به نام خلیل دست افشان (براهویی)، ۳۲ ساله اهل زاهدان، در سلامتی کامل و بدون سابقه بیماری به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد. خلیل حدود ۱۸ ماه به اتهام حمل و جابجایی مواد مخدر بازداشت شده که دادگاه بدوی حکم اعدام او را صادر کرده بود، اما دادگاه تجدید نظر با تقلیل حکم به وی حکم حبس ابد داده بود.

-دوشنبه ۱۲آبان ۹۹یک کولبر به نام سیاوش کوره سنی اهل روستای روایان از توابع بخش قطور خوی در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومتی در مرز این شهرستان جان خود را از دست داد.

قتل یک کولبر بر اثر شلیک مستقیم در مرز خوی و قطع عضو یک کولبر دیگر در پاوه
سیاوش کوره سنی

-روز ۱۱ آبان‌۹۹یک کولبر کُرد به نام «لقمان رحیمی» اهل شهر پاوه، در پی انفجار مین در مرز شوشمی نوسود به شدت زخمی و از ناحیه پا دچار نقص عضو شده است.

-روز ۱۴ آبان۹۹، در پی شلیک مستقیم سپاه پاسداران به سمت کولبران  یک کولبر  به نام هدایت حسینی، در مرز بانه، از ناحیه دست زخمی شد. همزمان یک کولبر دیگر به نام سینا کرمی، اهل جوانرود در نوسود زخمی شد.

-روز پنج‌شنبه ۱۵ آبان ۹۹، نیروهای امنیتی در مرزهای چالدران استان آذربایجان‌غربی به سوی دسته‌ای از کولبران آتش گشوده و یک کولبر ۳۸ ساله بنام حسن دلایی‌میلان متاهل و پدر سه فرزند که اهل روستای قاشقابلاغ چالدران می‌باشد را کشتند.

ایران هفته دوم آبان ۹۹
حسن دلایی میلان

جمعه ۱۶آبان۹۹، یک کولبر بنام کمال علم هولوی اهل چالدران با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومتی به قتل رسید.

کرونا در زندانهای ایران هفته دوم آبان ۹۹

-۱۲آبان ۹۹ بیش از ۱۲۰ زندانی مشکوک به کرونا در زندان مرکزی ارومیه وجود دارد اما مسئولان زندان هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از گسترش بیماری و رسیدگی به بیماران انجام نمیدهند.

-شنبه ۱۰ آبان ماه ۹۹، حدود ۲۰ تن از بازداشت شدگان آبان ماه ۹۹، در سالن ۹ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به کرونا مبتلا شده و حال آنان ساعت به ساعت بدتر می شد علائم بیماری این زندانیان تب و لرز، اسهال و استفراغ، بالا آوردن زردآب خون رنگ و دردهای عضلانی است. مسئولان زندان به جای رسیدگی به بیماری آنها، سعی در پنهان کاری و پوشاندن این افتضاح با بستن در سالن ها، قطع هواخوری، قطع ارتباط زندانیان و قطع تلفن آنها دارند. 

گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته اول آبان ماه ۹۹

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)