یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ امنیت داده‌ها، رمزنگاری است. با این کار داده‌های شما از دست هکرها به دور خواهد ماند. شما می‌توانید با استفاده از روشهای ساده، اطلاعات خود را مخفی کرده و آنها را از دسترس دیگران خارج کنید.

در رمزنگاری، داده‌ها  با استفاده از برنامه‌های بخصوصی غیر قابل شناسایی و مشاهده می‌شوند. برای مشاهده مجدد آنها به کلیدی نیاز خواهید داشت که توسط همان برنامه تولید می‌شود. قبل از اینکه عملیات رمزنگاری را آغاز کنید، به یک حافظه خارجی نیاز دارید. باید از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید، زیرا در صورت بروز هرگونه مشکلی در حین انجام رمزنگاری، داده‌های شما دیگر قابل استفاده نخواهندبود. همچنین با توجه به نوع داده‌ها و حساسیت آنها، باید روش رمزنگاری را هم انتخاب کنید.

– استفاده از BitLocker: برنامه‌ای است که به صورت پیش‌فرض در تمامی نسخه‌های ویندوز ۱۰ نصب شده است.

– استفاده از رمزنگاری فایل‌ و پوشه ویندوز ۱۰

– استفاده از سیستم رمزنگاری آفیس

نوع رمزنگاری

دسترسی آسان به داده‌های رمزنگاری شده

حفظ امنیت هر نوع فایلی

محافظت از تمامی فایل‌های موجود در حافظه

BitLocker

P

P

P

رمزنگاری فایل و پوشه

P

P

 

سیستم رمزنگاری آفیس

P

 

 

 

– رمزنگاری فایل و پوشه در نسخه Home ویندوز ۱۰ فعال نیست.

– BitLocker در برخی از کامپیوترهای قدیمی که دارای تراشه رمزنگاری سخت افزاری (TPM) نیستند، قابل استفاده نیست.

 

رمزنگاری فایل و پوشه:

ابتدا فایل یا پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و از قسمت Properties در تب اول، گزینه Advanced را انتخاب کنید.

در داخل جعبه مربوط به Encrypt contents to secure data تیک گذاشته و Ok را بزنید. برای غیر فعال کردن رمزنگاری، کافی است دوباره مراحل را تکرار کرده و تیک را بردارید.

رمزنگاری فایل‌های آفیس:

رمزنگاری فایل‌های آفیس بسیار راحت و آسان بوده و تقریبا در تمامی نسخه ها روند مشابهی دارد. ابتدا فایل مورد نظر خود را با استفاده از نرم‌افزارهای آفیس مثل ورد یا اکسل و … باز کنید. سپس بر روی منوی فایل کلیک کرده و بر روی Protect Document کلیک کنید. در زیر منوی باز شده گزینه Protect with Password را انتخاب کنید. در پنجره‌ جدیدی که باز شده، رمز مورد نظر خود را وارد کنید.

بعد از اعمال رمز، هر بار که فایل مورد نظر را باز می‌کنید، باید رمز مخصوص آن را وارد کنید. به همین علت بهتر است در انتخاب رمز دقت کرده و حتما آن را به خاطر بسپارید. در صورت فراموش کردن رمز، مشاهده محتویات فایل غیر ممکن خواهد بود.

برای اینکه رمز فایل را حذف کنید، دوباره فایل را باز کرده و رمز آن را وارد کنید. مراحل انتخاب رمز را انجام دهید اما اینبار محل وارد کردن رمز را خالی بگذارید. در این صورت رمز حذف خواهد شد.

رمز گذاری برای فایلهای آفیس نه تنها آن را از شر هکرها بلکه از دست هر فردی که بخواهد بدون اجازه شما محتویات آن دسترسی پیدا کند، نیز دور نگه می‌دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)