بحران کرونا در زندان دستگرد اصفهان هر لحظه بیشتر میشود و جانهای بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد.

بنا به گزارشهایی که از زندان دستگرد اصفهان به کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام رسیده است، ویروس کرونا در این زندان شدت گرفته است، قرنطینه زندانیان رعایت نمیشود و زندانیان مبتلا به کرونا با زندانیان سالم در یک بند در کنار یکدیگر نگهداری میشوند.

در بند سلامت یک، تست کرونای ۵۰نفر و در بند سلامت دو، تست ۳۰زندانی مثبت بوده است.

لازم به ذکر است که بند سلامت ۱ و ۲ که بیماران مبتلا به کرونا در آن محبوس هستند، از بندهای قرنطینه زندان محسوب می‌شوند و زندانیان جدید الورود را به این دو بند برده و پس از ۱۵روز به سایر بند‌ها می‌فرستند.

علاوه بر این، تست کرونای ۱۶۰ زندانی در بند کارگری مثبت بوده است. همچنین در اندرزگاه دو، ۲۰ زندانی و در اندرزگاه سه، ۳۰زندانی مبتلا به کرونا گزارش شده است.

زندانیان در این بندها بدون درمان رها شده و بجای رسیدگی های پزشکی، به زندانیان مبتلا به کرونا، متادون و مواد مخدر داده می شود.

به گفته همین منبع مسئولان زندان درب بندها را بسته و فقط غذا وارد بندها میشود.

از سوی دیگر با وجود اینکه بیماری کرونا در این زندان بیداد می کند، مرخصی هیچ یک از زندانیان تمدید نشده و کلیه زندانیانی که در مرخصی هستند بایستی خود را به زندان معرفی کنند.

پیشتر و در گزارشی که در تیرماه منتشر شد آمده بود: «بیش از ۵۰درصد زندانیان دستگرد اصفهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از هر ۱۰۰نفر زندانی، تست کرونای ۶۰ نفر مثبت شده است. پزشک این زندان در تیرماه اعلام کرده بود:«تاکنون ۴۰ زندانی در این زندان بدلیل کرونا جان خود را از دست داده‌اند».

این درحالیست که گزارشات از میزان ابتلا و جانهایی که از دست میرود پنهان شده و منتشر نمی شود. پیش از این یک پزشک در یکی از بیمارستانهای اصفهان اعلام کرده بود:‌ «ما اجازه نداریم علت فوت را کرونا بنویسیم، بجای کرونا علتهای دیگری مثل پنومونی ریه یا سرطان ریه و یا نارسایی قلبی ذکر می‌کنیم. در حال حاضر روزانه ما تلفات زیادی می‌دهیم، یک قلم در دو هفته ای که گذشت ۱۰ نفر فوت کردند».  

شایان ذکر است روز جمعه ۱۰ مرداد۹۹ سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه مطبوعاتی از درز نامه‌های رسمی از بحران کرونا در زندان‌های کشور بر خلاف انکار حکومت خبر داد و گفت: «مقامات ایرانی باید انکار این بحران سلامتی در زندان‌‌ها را کنار بگذارند و فوراً گام‌های ضروری برای حفظ سلامتی و جان زندانیان بردارند». برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)