کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۱۰مرداد تا روز جمعه ۱۷مرداد ماه ۱۳۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

درهفته گذشته دست کم ۱۰ زندانی درسیاهچالهای «جمهوری اسلامی» در مشهد، اصفهان، قم ،‌ رشت و همدان اعدام شدند. یک زندانی سیاسی و یک زن بین این اعدام شدگان بودند.

اعدام زندانی سیاسی مصطفی صالحی

زندانی سیاسی مصطفی صالحی یکی از معترضین قیام دیماه ۹۶ در روز ۱۵مرداد سال جاری در زندان اصفهان به دار کشیده شد. این اعدام ظالمانه موجی از اعتراضات داخلی و بین المللی را برانگیخت از جمله عفوبین الملل ضمن اعتراض نوشت: این حکم در حالی اجرا شد که نگرانی‌های جدی در خصوص دادرسی ناعادلانه از جمله شکنجه و سایر بدرفتاریها و محرومیت از دسترسی به وکیل انتخابی در مرحله تحقیقات وجود داشت.
عفو بین الملل در ادامه می‌گوید: «مقامات ایرانی در استفاده از مجازات اعدام سوابق ناگواری دارند. اعدام مصطفی صالحی بار دیگر نشان می‌دهد که مقامات ایران بیشتر به‌دنبال انتقام جویی هستند، نه عدالت.

هم چنین در روز ۱۲مرداد یک زن ۳۲ساله که ۶ سال را در زندانهای قرون وسطایی خامنه ای گذرانده بود اعدام شد.

درهفته گذشته اخباری از زندانهای کشور داشتیم که وزارت اطلاعات، درمان و مداوای زندانیان سیاسی را مشروط به همکاری آنان با نهادهای امنیتی کرده است. از جمله عمل جراحی یک زندانی سیاسی تبعیدی در زندان مسجد سلیمان را مشروط به همکاری وی کردند.

درهفته ای که گذشت کشتن کولبران توسط عوامل سپاه در مرزهای کشور منجر به اعتراضات اجتماعی به خصوص درفضای مجازی شد و هشتک #کولبر_نکشید درترند جهانی اول شد از این رو ۱۰۰ سندیکا و تشکل کارگری در سراسر دنیا با انتشار بیانیه‌ای مشترک با عنوان «کولبران را نباید فراموش کرد» خواستار پایان دادن به کشتار کولبران کُرد شدند. و نوشتند: «ما سازمان های سندیکایی، سیاست های سرکوبگرانه رژیم ایران نسبت به کولبرها و به طور کلی در مورد کردها را محکوم می کنیم».

 درهفته گذشته عفو بین الملل شرایط زندان‌های ایران را بی‌رحمانه و غیرانسانی توصیف کرد این ارگان بین المللی در۱۱مرداد۹۹، در گزارش خود آورد، علیرغم انکار حکومت ایران درباره اینکه هیچ زندانی در اثر کرونا تاکنون جان خود را از دست نداده، گروههای حقوق بشری مستقل و مرتبط با منابع داخل زندان‌ ها از مرگ بیش از بیست زندانی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در زندان قزل حصار در استان البرز، ندا متگاه مرکزی تهران بزرگ و زندان شهر ری در استان تهران، زندان ارومیه در استان آذربایجان شرقی، زندان‌ های کامیاران و سقز در استان کردستان و زندان سپیدار در اهواز خبر داده‌اند، سازمان عفو بین‌الملل همچنین از ندادن مرخصی به زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، فعالان محیط زیست، زندانیان دو تابعیتی و اتباع خارجی که به خاطر باورهای مذهبی‌شان زندانی شده‌اند و آنهایی که به شکلی غیرقانونی و خودسرانه در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بازداشت شده‌اند، انتقاد کرد.

خانم میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه۲۰۲۰ مصادف با ۲۹ مرداد۹۹، با انتشار بیانیه‌ای در ژنو به بازداشت مدیران جمعیت خیریه امام علی و تعطیلی دفتر این موسسه مردم‌نهاد واکنش نشان داد. باشله، این بازداشت‌ها را دخالت غیرقانونی در کار جامعه مدنی دانست.

اعدام – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

– به نقل از رکنا، سحرگاه ۱۲مرداد۹۹، عبدالرضا علیمحمدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری اعلام کرد حکم اعدام دو زندانی به جرم «قتل» به اجرا درآمده است.

-۱۲مرداد۹۹، اعدام سه زندانی در زندان همدان طی هفته گذشته به اجرا در آمده است.

-سحرگاه یکشنبه ۱۲مرداد حکم اعدام یک زن جوان در مشهد به اتهام «قتل» به اجرا درآمد. این زن جوان بنام مهری و ۳۲ ساله بوده است.

-سحرگاه سه شنبه ۱۴مرداد حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی قم به اجرا در آمد. این زندانی «جعفر طیبی» نام داشت.

 زندانی سیاسی قیامی مصطفی صالحی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه۹۶ سحرگاه روز۱۵مرداد۹۹ اعدام شد.

-روز ۱۶مرداد۹۹، یک زندانی به نام مهرزاد جلالوند ۳۵ ساله در زندان لاکان رشت اعدام شد.

بازاشت – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

-دادسرای سنندج قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی، فعال مدنی و فعال محیط زیست کُرد را مجددا تمدید کرد.

-بنقل از قرارگاه سایبری عمار، روز ۱۲ مرداد ماه ۹۹ یک شهروند فعال در توئیتر با نام کاربری پسر زاگرس، به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

-به نقل از رکنا، روز پنجشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۹، یک شهروند در شهر معمولان واقع در استان لرستان توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این شهروند «آتش زدن بنر دفتر امام جمعه معمولان و ارسال ویدیوی آن برای مجاهدین خلق» بوده است.

-درتاریخ۱۲مرداد۹۹، به نقل از تسنیم، رئیس پلیس فتا استان اردبیل از شناسایی شش ادمین فعال در زمینه تبلیغ و فروش لباس‌هایی که آنها را «نامتعارف» خوانده است خبر داد.

-به گزارش خبرگزاری ایسنا درتاریخ۱۴مرداد ۹۹، قاسم جانعلی‌پور فرمانده انتظامی لاهیجان از بازداشت گرداننده صفحه اینستاگرامی عکاسی مدلینک در این شهرستان خبر داد. وی یک مرد ۳۲ساله بود .

 -فرهاد عبدی، کتاب فروش اهل کامیاران بدون دلیل مشخصی در محل کارخود توسط نیروهای امنیتی بازداشت  و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-درروز ۱۵مرداد۹۹، قرار بازداشت میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی شهروندان بهایی ساکن یزد طی روزهای اخیر برای یک ماه دیگر تمدید شد.

احضار – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

-روز ۱۱ مرداد ماه ۹۹، اکبر مهاجری، ۴۱ساله ساکن تبریز، فعال مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

-حسن کهنکی، فعال کارگری شاغل در کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه طی ابلاغیه ای  به اتهام اخلال در نظم عمومی، روز یکشنبه۱۲ مرداد ۱۳۹۹ جهت تفهیم اتهام به بیدادگاه شوش احضار شده است.

-درروز ۱۲مرداد۹۹،  داوود شیری، فعال آذربایجانی ساکن تبریز و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

-درروز ۱۳مرداد۹۹،  سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد، کرامت پام، یکی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، طی ابلاغیه‌ای به دادگاهی در شهرستان شوش احضار شد. علت احضار وقی اخلال درنظم  خوانده شده است.

-در روز۱۴مرداد ماه ۹۹ خدابخش بالار شهروند ساکن توابع شهرستان نیکشهر پس از احضار  به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به نقطه نامعلوم منتقل شد.

-رضا واثقی، فعال آذربایجانی روز ۱۴ مردادماه۹۹، طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به دادسرای عمومی شهرستان اردبیل احضار شد.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

-در روز۱۱مرداد۹۹، زندانی سیاسی بهنام موسیوند پس از مشاجره با مسئول بند ۴ درباره وجود باندهای پخش مواد مخدر، استثمار زندانیان کم بضاعت از سوی زندانیان جرایم مالی و تبعیض میان متهمان به صورت تنبیهی به بند ۸ منتقل شده است. وی درتماسی این خبر را به خانواده اش داده است.

-در روز ۱۱مرداد۹۹، مرتضی سواری، متاهل و دارای ۲ فرزند، ساکن منطقه عین ۲ اهواز، شهروند دگراندیش مذهبی اهل سنت محبوس در اندرزگاه ۷ زندان شیبان اهواز از شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در این زندان بطور بلاتکلیف محبوس شده است.

-در روز ۱۲مرداد۹۹، باران بهزاد،از سە سال پیش در بند زنان این زندان محبوس می باشد وی بە اتهام «عضویت در حزب کارگران کُردستان» بە تحمل ٨ سال حبس محکوم شدە است. وی بدون مرخصی سه سال است که در زندان ارومیه به سر می برد.

-در روز ۱۲مرداد۹۹، نیمی از زندانیان محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به تیپ ۵ این زندان منتقل شده اند. این انتقال در حالی است که زندان تهران بزرگ فاقد تجهیزات لازم برای انجام آزمایش کرونا است. همچنین مواد ضدعفونی کننده، ماسک، دستکش و سموم به هزینه خود زندانیان تهیه میشود. به علاوه قطعی آب و برق در بسیاری از ساعات شبانه‌روز، تراکم جمعیت و خاموش کردن چیلرها موجب افزایش حشرات موذی همچون ساس در زندان شده است.

-در روز ۱۳مرداد۹۹، محمدصابر ملک رئیسی در نامه ای به احکام صادره علیه خودش اعتراض کرده و نوشته است:« امروز برای من روز فوق‌العاده‌ای است، چون دیدم مناسبت امروز تقویم، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نامگذاری شده. پس به این امر اهمیت داده می‌شود و من بی‌خبر بودم! اما اگر اهمیت داده نمی‌شد چه لزومی داشت این روز را به این مناسبت نامگذاری کنند. قطعا اینگونه نیست که فکر می‌کردم! پس با این حساب باید گفت: خداحافظ ای بدبختی! و سلام بر تو ای خوشبختی! خداحافظ ظلم و سلام بر تو ای عدالت! خداحافظ تبعیض و سلام بر تو ای برابری»!

-در روز ۱۵مرداد۹۹، چهار شهروند اهل شهرستانهای میاندوآب و بوکان، پس از اتمام مراحل بازجویی، علیرغم سپری شدن حدود ۱۷ ماه همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می برند. اسامی این زندانیان: جمال یوسفی، هژار عباسی و منصور شاربان، از اهالی شهرستان میاندوآب و حسین ابراهیم حمزه، از اهالی شهرستان بوکان می باشد.

– زندانی سیاسی غلامحسین کلبی محکوم به حبس ابد، در بند ۷ زندان شیبان اهواز در خطر ابتلاء به بیماری کرونا قرار دارد. بر اساس گزارشهای رسیده تعدادی از زندانیان بند ۷ زندان شیبان در اهواز به بیماری کرونا مبتلا شده و ویروس در این بند شیوع پیدا کرده است. پیش از این در دی ماه ۹۸، زندانی سیاسی غلامحسین کلبی، توسط رئیس حفاظت زندان به نام عبدالحسین غلام نژاد، از بند زندانیان سیاسی به بند ۷ که بند محکومان مرتبط با مواد مخدر می باشد منتقل شد. حال پس از گذشت ۸ ماه برای افزایش فشار، او را به بند زندانیان سیاسی باز نمی گردانند.

صدور احکام – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

-در روز ۱۱مرداد۹۹، طارق رحیم‌پور، اهل سنندج به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد ،به چهار سال حبس تعلیقی و از بابت شکایت سپاه پاسداران در رابطه با اهانت به حکومت و مأمورین،  به یکسال حبس تعزیری محکوم گردید.

-در روز ۱۲مرداد۹۹،  داوود شیری، فعال آذربایجانی ساکن تبریز و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

-درروز ۱۳مرداد۹۹، دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت جعفر عظیم زاده، فعال کارگری محبوس در زندان اوین را عینا تایید کرد.

-در روز ۱۳ مرداد ماه ۹۹، دادگاه کرمان ، با صدور دادنامه ای شهین (افسانه) خاکپور فعال مدنی ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. اتهام وی اقدام علیه امنیت و عضویت در گروههای مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام بنفع گروههای معاند نظام توهین به خمینی عنوان شده است.

-بختیار رحیمی، فعال کارگری اهل سقز و ساکن مریوان بە اتهام «تبانی علیە امنیت ملی» بە ٢ سال حبس تعزیری محکوم شدە است. وی پس از اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شده بود.

رضا پوراسماعیل

-آرش نصری، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج به ۱۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قتل – نقض حقوق بشر در ایران هفته سوم مرداد ۹۹

-روز جمعە ١٠ مرداد ٩٩ نیروی انتظامی در چالدران بە سوی کولبران آتش گشودو یک کولبر را بە قتل رساند. این کولبر رضا پوراسماعیل نام داشت.

اخبار هفته گذشته را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)