دو‌ سال پیش در ۱۲ مرداد ۹۷ هوشمند توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اطراف شهر بانه دستگیر شد. بعد از شکنجه های طولانی مدت در زندانهای اداره اطلاعات کردستان از او اقرار به اعتراف اجباری علیه خودش در تلویزیون پخش شد. در ۸ دیماه ۱۳۹۸ بدنبال یک پروسه ناعادلانه به ⁧‫اعدام‬⁩ محکوم شد. محاکمه ای به شدت غیرانسانی و مغایر با موازین حقوق بشری که هوشمند علی پور را در روند یک دادرسی ناعادلانه با توجه به اعترافات اخذ شده تلویزیونی از او و بنا به همان اعترافات و ادله جرمی که دادگاه انقلاب سنندج به آن استنباط نموده هوشمند را به اعدام محکوم کرده است.

جرم تراشی و عدم رسیدگی به پرونده های زندانیان سیاسی و مستند سازی علیه زندانیان امر تازه و سیاست امروزه رژیم اسلامی ایران نیست.

هوشمند علی پور

این حکومت ماهیتا با کشتار و شکنجه حکومت میکند و این جنایات از همان سال‌های به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی با کشتار سال ۶۷ شروع و به قتل عام معترضان در آبانماه و سپس سقوط هواپیمای مسافربری با ۱۶۷ سرنشین ختم شده و در یکی دو ماه گذشته ماشین کشتار و آدمکشی اش را با اعدام ده ها زندانی سیاسی در کردستان و سایر شهرهای ایران از سرگرفته است و باز سعی دارد با اجرای احکام اعدام تعدادی از زندانیان مرتبط با اعتراضات آبانماه که چندین زندانی سیاسی دیگر در حال حاضر در لیست اجرای احکام جنایتکارانه اعدام قرار دارند به ارعاب مردم از ترس شورش و قیام سراسری دیگری دامن بزنند. مردم سراسر دنیا علیه احکام صادر شده توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی یکصدا و متحد در مقابل این جنایات آشکار جمهوری اسلامی طوفان به پا کردند و با ترند “اعدام نکنید” خواستار لغو کلیه احکام اعدام و آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی در ایران شدند.
میلیونها نفر در ایران و سراسر جهان یکصدا به مقابله با احکام شاقه و ضدانسانی اعدام و زندان توسط جمهوری اسلامی برخواستند. همین الان خانواده های پنج زندانی سیاسی محکوم به اعدام با تجمع اعتراضی در مقابل دادگستری اصفهان خواستار لغو احکام اعدام فرزندانشان هستند. باید با قدرت تمام از زندانیان سیاسی و خانواده هایشان حمایت کرد و برای نجاتشان تلاش جدی تری‌ انجام داد.

کمپین نجات هوشمند علی پور از همان زمان دستگیری هوشمند و دوستش محمد استاد قادر که بعدها در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۸ محمد از زندان آزاد شد، شکل گرفت.
این کمپین برای نجات جان این دو زندانی سیاسی هوشمند علی پور اهل سردشت و محمد استاد قادر (آواره) اها سقز اعلام شد و توانست با اعتراضات زیادی در خارج توجه سازمانهای حقوق بشری و سیاسی را به این امر مهم و نجات این دو زندانی جلب کند و حمایت‌های زیادی تا به امروز از کمپین نجات هوشمند علی پور و خانواده اش که او با حکم اعدام روبه رو شده صورت گرفته، اما این کافی نیست. کمپین نجات هوشمند سعی کرد به مردم دنیا و سازمانهای مدافع حقوق بشر هشدار بدهد که هوشمند در یک پروسه ناعادلانه و زیر شکنجه های زیادی قرار گرفته و جانش در خطر است و باید کاری کرد که جان هوشمند را نجات دهیم. پرونده هوشمند در جریان رسیدگی به آن، توسط دادسرای عمومی شهرستان سقز به شهر سنندج احاطه شد و در تمامی پروسه دادگاه رسیدگی به پرونده از داشتن حق وکیل معاف بوده و با اتهامات سنگین و کاملا بی اساسی روبه رو شد تا زمینه حکم اعدام هوشمند را شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج با توجه به اعترافات نمایشی در تلویزیون فراهم کند، که سرانجام صدور حکم اعدام برای هوشمند علی پور را در ۸ دیماه ۹۸ به وکیلش ابلاغ داشتند.

کمپین نجات هوشمند علی پور یکبار دیگر از تمامی مردم انسان دوست در ایران و سرتاسر دنیا ضمن قدردانی و تلاش و اعلام حمایت و همبستگی با این خانواده برای نجات فرزندشان تشکر میکند و اعلام می داریم مبارزه ما برای نجات هوشمند پایان نیافته و خواهان لغو این حکم ضد انسانی اعدام برای هوشمند علی پور هستیم و همچنین درخواست می کنیم از همه مردم آزاده و مخالف با اعدام تا نجات جان هوشمند بر اعتراضات خود و فشارهای هرچه بیشتر به مقامات جمهوری اسلامی خواهان لغو حکم اعدام هوشمند شوید. هوشمند کاملا بی گناه است و تنها جرمش مبارزه علیه گروه تروریستی داعش در اقلیم کردستان عراق بوده، در زمان فعالیت سیاسی در ایران دستگیر شد و درصدد انتقام از خانواده سیاسی هوشمند، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی حکم اعدام او را صادر کرده است.

کمپین نجات هوشمند علی پور
۱۰ مرداد ۱۳۹۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)