سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه اعلام کرد: بخش موسوم به ضبط مکالمات کابین خلبان (CVR)، همچنین داده‌های پروازی (سرعت،‌ارتفاع، وضعیت موتورها، مسیر پرواز) مربوط به جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی با موفقیت استخراج و بازخوانی شده است.

در توئیتی که از سوی این نهاد فرانسوی منتشر شده، آمده است: داده‌های استخراج شده در اختیار هیات فنی ایرانی بررسی سوانح و حوادث هوایی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزای فرانسه، به هنگام استخراج و بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی، «علاوه بر هیات فنی ایرانی»، «هیات‌هایی از آمریکا، کانادا، سوئد، شرکت هواپیماسازی بوئینگ، سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، شرکت فرانسوی هوافضا و صنایع دفاعی سفران حضور داشتند».

تعیین زمان و چگونگی انتشار نتایج این تحقیقات براساس قوانین بین‌المللی هوانوردی با ایران است(یعنی کشوری که هواپیما را منفجر کرده!)

اوکراین:‌ بی‌صبرانه در انتظار نتایج هستیم
همزمان با استخراج و بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که توسط موشک‌های سپاه پاسداران بر فراز آسمان تهران سرنگون شد، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت: اوکراین بی‌صبرانه در انتظار نتایج بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه است.

رئیس‌جمهوری اوکراین، با اشاره به «شهرت» لابراتوار فرانسوی در بازخوانی داده‌ها و اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما، نتایج استخراج شده از اطلاعات جعبه‌های سیاه را گامی برای «امکان انجام مذاکرات با ایران» دانست.

اما وزیر امور خارجه اوکراین، روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه، در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه ادعای وقوع «خطای انسانی را نمی‌پذیریم»، تاکید کرد: ایران تمام جزئیات حادثه را توضیح دهد.

به گفته وزیر امور خارجه اوکراین، اوکراین خواهان گسترش دامنه پرسش‌ها از خطای انسانی، به نحوه عملکرد سیستم کنترل حریم هوایی ایران است؛ یک فرد به سادگی نمی‌تواند به تنهایی یک هواپیما را سرنگون کند.

یک روز پیش از این، وزیر امور خارجه کانادا هم نسبت به اظهارات و گزارش مقدماتی ایران درباره نحوه سرنگونی هواپیمای اوکراینی ابراز بی‌اعتمادی کرده و گفته بود: کانادا، نسبت به گزارش مربوط به نقش «خطای انسانی» در سرنگون شدن هواپیمای مسافربری که تعدادی از شهروندان کانادا در آن بودند، اعتباری قائل نیست.

بیشتر بخوانید؛

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)