نمی دانم من نومید و دیرباور شده ام یا حق دارم؟ وقتی در گیر و دار شرایط نامساعد فرهنگی در ایران، فیلمی از اصغر فرهادی مجوز پخش و اکران می گیرد من درست یک گوشه دیگر دنیا نشسته ام و خبرها را می خوانم. خبرهای مرتبط با ایران و انتخابات. و ناگهان حس می کنم بین اینهمه خستگی و شلوغی ناشی از کاندیداتوری هاشمی و … و در این تب تند انتخابات، بالاخره یک خبر می تواند شادم کند. به هر حال پخش و اکران فیلمی از اصغر فرهادی را در ایران به فال نیک می گیرم برای جامعه فرهنگی آن سرزمین که مثل جنازه ای رو به موت نفس می کشد انگار…

………………………………
فیلم «گذشته» اصغر فرهادی به ایران رسید، توسط وزیر ارشاد و جواد شمقدری، رییس سازمان سینمایی، دیده شد و در کمتر از ۲۴‌ساعت مجوز آن صادر شد تا تهرانی‌ها حداکثر تا هفته آینده این فیلم را همزمان با دیگر نقاط جهان روی پرده سینما ببینند. این فیلم قرار است بدون سانسور و همراه با زیرنویس فارسی در چند سینمای تهران اکران شود. شمقدری به ایسنا درباره اصلاحات اعمال شده روی فیلم تاکید کرد: تنها اصلاحیه‌ انجام شده روی دو یا سه لحظه است که اصلا مهم نیست. در واقع همان نسخه اصلی فیلم در ایران اکران خواهد شد.
علی سرتیپی، تهیه‌کننده و مدیر‌پخش فیلم «گذشته»، درباره وضعیت اکران این فیلم در ایران می‌گوید: «روز چهارشنبه مجوز فیلم توسط وزارت ارشاد صادر شده است.» او خوشحال گفت: «در حال حاضر مجوز فیلم در دستان من است و حالا ما در مرحله آماده‌سازی فیلم برای اکران آن هستیم.» سرتیپی درباره اکران هرچه سریع‌تر فیلم در ایران گفت: «به هرحال اکران فیلم مقدمات خاص خودش را دارد. ما زیرنویس فیلم را آماده کرده‌ایم که اشکالات آن باید برطرف شود. باید از روی نسخه اورژینال فیلم کپی‌های اصلی تهیه شود و به همین دلیل ممکن است چند روزی آماده‌سازی اکران فیلم طول بکشد.» سرتیپی درباره سرگروه سینمایی این فیلم گفت: «ممکن است فیلم را به صورت آزاد و بدون سرگروه در چند سینمای خوب نمایش بدهیم. زیرا اولویت اول ما اکران همزمان فیلم «گذشته» با دنیاست. اما باید ببینیم این آماده‌سازی چقدر زمان می‌برد.» این در حالی بود که حبیب کاوش دقایقی قبل از اعلام روابط‌ عمومی سازمان سینمایی مبنی بر دریافت پروانه نمایش فیلم در گفت‌وگو با بهار گفت: «هنوز شرایط اکران فیلم «گذشته» مشخص نشده و شرایط اکران آن معلوم نیست. در صورت دریافت مجوز، این فیلم اکران خواهد شد» به نظر می‌رسد این مراحل پشت سر گذاشته شد که دو ساعت بعد اعلام شد فیلم به طور قطعی هفته دیگر اکران می‌شود. این فیلم روز جمعه در جشنواره کن اولین نمایش خود را خواهد داشت و از دو روز بعد در ۲۰۰۰ سینمای جهان اکران می‌شود.
به نظر می‌رسد نزدیک‌ترین زمان برای اکران فیلم سینمایی «گذشته» هفته آینده باشد که در چند سینمای تهران به نمایش در‌خواهد آمد. آن‌طور که کاوش گفته است: «از اکران آن خوشحال می‌شویم. چون می‌تواند به سینما‌های کشور کمک کند. اصولا شورای صنفی نمایش از اکران هر فیلمی که به سینماها کمک کند، خوشحال می‌شود.» به‌تازگی عکس‌های سیاه و سفید جدیدی از پشت‌صحنه فیلم سینمایی «گذشته» اصغر فرهادی توسط عباس عطار، عکاس صاحب‌نام این فیلم منتشر و روی سایت آژانس عکس «مگنوم» گذاشته شده است. براساس توضیحاتی که عباس عطار روی عکس‌ها گذاشته، این تصاویر در لوکیشن‌های مختلف از جمله حومه پاریس، بیمارستان، یک خشک‌شویی و داخل استودیو گرفته شده است و در آن اصغر فرهادی، محمود کلاری (مدیر فیلمبرداری)، علی مصفا، برنیس بژو، پائولین برولت و طاها رحیم (بازیگران) دیده می‌شوند.
فراهم‌شدن امکان اکران این فیلم در سینماهای آزاد و نه در سرگروه سینما افریقا اولین کاری است که اعضای پروانه نمایش پس از اعلام نامشان انجام دادند. هرچند این طور که کاوش درباره شورای جدید صنفی نمایش به بهار گفت: «اعضای شورا همان اعضای قبلی هستند و سیاست‌های آن‌ها نیز تغییر نکرده است. اعضای این شورا متشکل دو نماینده از صنف تهیه‌کنندگان (حبیب کاوش، ضیا هاشمی)، صنف پخش‌کنند‌گان (آقای قزل ایاق)، سینماداران (اشرفی، صابری و موتمن آذر) و همچنین نماینده وزارت ارشاد خواهد بود.» کاوش افزود: «کار ما این است که وقتی تهیه‌کننده پروانه ساخت می‌گیرد و با پخش‌کننده قرار‌داد می‌بندد و پخش‌کننده هم با سینما‌دار قرار‌داد می‌بندد ما به روند این قراردادها و چگونگی انجام قراردادها نظارت کنیم تا حق کسی ضایع نشود. منتها هرساله با توجه به شرایط، ممکن است سیاست‌ها کمی تغییر کند، اما سیاست کلی ما بر همان روند پیش خواهد بود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com