۷ ماه مه هر سال، روز جهانی رمزعبور است. با توجه به رشد تکنولوژی و AI، سرویس‌ها از سیستم‌های احراز هویت دیگری به جای رمزعبور سنتی استفاده می‌کنند. بدین‌ ترتیب احتمال اینکه به انتهای عمر رمزعبور نزدیک شویم، زیاد است.

طبق تخمین COO نر‌م‌افزار ۱Password، نزدیک ۱ میلیارد رمزعبور وجود دارند. تعداد خیلی‌ زیادی از اینها براحتی قابل هک کردن هستند. در نظر بگیریم که تمام رمزعبورها قابل هک کردن هستند، فقط بحث زمان و هزینه مطرح است. اگر رمزعبور را از طریق کیبورد استانداد می‌توان وارد کرد، پس شخص دیگری هم می‌تواند آن را بطریقی بدست آورد. هکرها از روش بروت‌فورس و دیکشنری می‌‌توانند خیلی سریع رمزعبورهای ساده و نه چندان پیچیده و طولانی را در زمان کوتاهی پیدا کنند. علاوه بر اینکه تعداد بسیار زیادی نام کاربری و رمزعبور کاربران سرویس‌های مختلف افشا می‌شود و رایگان یا پولی در اینترنت یا دارک وب قایل دسترس هستند. لیک شدن اطلاعات حساس کاربران، کرک کردن رمزعبور را ساده‌تر می‌کند.

روشی که معمولا برای احراز هویت استفاده می‌کنیم، رمزعبور سنتی، مربوط به سالهای سال پیش است. در زمان‌های گذشته مردم برای احراز هویت از کلمات و کدهای مخفی استفاده میکردند. امروزه اما به کمک تکنولوژی، روش‌های متفاوتی برای احراز هویت توسعه پیدا کرده‌اند که باعث می‌شود استفاده از رمزعبور کم کم کنار گذاشته شود. 

ادامه این مطلب در لینک زیر:

سیستم‌های احرازهویت که جایگزین رمزعبور شده‌اند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)