دنیای امروزه به شدت به هم مرتبط شده است. ما از زنگ در هوشمند استفاده می‌کنیم تا بتوانیم فردی که در می‌زند را در گوشی خود ببینیم. با ساعت‌های هوشمند موقعیت مکانی فرزند خود را بررسی می‌کنیم. اینترنت اشیا به حدی پیشرفت کرده که وارد خانه ها هم شده و وسایلی مثل کتری‌های هوشمند، لباسشویی هوشمند و حتی یخچال هوشمند هم به لوازم منزل ما اضافه شده‌اند.

تمامی این وسایل باعث راحتی زندگی ما شده‌اند، اما سوال اینجاست که آیا اینترنت اشیا زندگی ما را امن‌تر هم می‌کند؟ کنترل اغلب وسایل خانه با گوشی هوشمند بسیار راحت است، اما گجت‌هایی که استفاده می‌کنیم به اندازه کافی امن هستند؟ در این مقاله به برخی از گجت‌های IoT اشاره خواهیم کرد که حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازند.

ردیاب کودک و ساعت هوشمند:

اولویت هر پدر و مادری، حفظ امنیت فرزندان خود می باشد. والدین برای دستیابی به این هدف در این جهان دیجیتالی، به ساعت های هوشمند با قابلیت ردیابی رو آورده‌اند. با این کار آنها می‌توانند در هر لحظه از محل دقیق کودک خود با خبر شده و در صورت نیاز با آنها ارتباط برقرار کنند. اما همه ردیاب‌ها انتخاب خوبی نیستند. اگر به دنبال خرید ساعت های غیر مشهور هستید، حتما باید در انتخاب خود دقیق باشید.

متاسفانه تولید کنندگان ممکن است حفره های امنیتی زیادی داشته باشند، برای نمونه در تامین امنیت سرورها که ممکن است به صورت ناخواسته، به جای حفظ امنیت کودک، جان او را به خطر بیاندازد. محققان امنیتی، در تحقیقاتی که بر روی یک برند انجام دادند، توانستند شماره مخاطبین، عکس ها و مکالمات بیش از ۵۰۰۰ کودک را بدست بیاورند. ساعت‌های هوشمندی که به عنوان ردیاب کودک استفاده می شوند، نباید به هیچ وجه ساده گرفته شوند، این مشکل به حدی جدی است که در اتحادیه اروپا دستور جمع‌آوری کامل یک برند صادر شد.

زنگ در هوشمند:

این روزها برای دیدن کسی که زنگ در را زده یا بازکردن در خانه، دیگر به بلند شدن از مبل یا بیرون آمدن از تخت خواب نیازی نیست. این راحتی حاصل قفل و زنگ هوشمند است. شاید این راحتی ارزش هزینه‌ای که برای آن پرداخت می‌کنید را داشته‌باشد برخی زنگ‌های هوشمند برای افزایش امنیت کاربران خود، حتی رفت و آمد هایی که در مقابل آنها رخ می‌دهد را هم ضبط می کنند.

با اینکه زنگ‌های هوشمند می‌توانند امنیت بیشتری برای خانواده شما به ارمغان بیاورند، اما باید به هنگام خرید آنها بسیار دقت کنید. برخی از این زنگ‌ها کارهای غیر عادی انجام می‌دهند. برای مثال یکی از برندها به محض اینکه فردی از مقابل در عبور می‌کرد، بلافاصله یک عکس گرفته و آنرا آپلود می‌کرد. شاید فکر کنید که این اتفاق کاملا طبیعی است و این عکس‌ها برای امنیت بیشتر کاربران گرفته می‌شود، اما جالب اینجاست که محققان به هیچ وجه نتوانستند به این عکس‌ها دسترسی یافته یا محل آپلود آنها را پیدا کنند.

دوربین‌های هوشمند امنیتی ارزان

یکی دیگر از محبوب‌ترین اشیا IoT، دوربین های امنیتی هوشمند می‌باشد. افراد با نصب این دوربین‌ها، مراقب اتفاقاتی هستند که در داخل و بیرون از خانه یا محل کار رخ می‌دهد. امنیت این دوربین‌ها و داده‌های آن با کیفیت اتصال آنها به اینترنت رابطه مستقیمی دارد. حال فرض کنید کسی توانسته گوشی شما را هک کند، در این صورت او می‌تواند مستقیما هر اتفاقی که در خانه شما رخ می‌دهد را ببیند. البته در بهترین حالت، هکر فقط یک ناظر ساده خواهد بود.

متاسفانه دوربین های هوشمند امنیتی ارزان جزو دستگاه هایی هستند که به کرات هک شده‌اند. از آنجایی که فرایند ساخت همه دوربین‌ها به هم شباهت دارند، آسیب‌پذیری‌های یکسانی دارند. در واقع علاوه بر حملات مستقیم، باید نگران ایرادات و نقطه ضعف‌های دوربین‌ها هم باشید. یکی از این ایرادات در دوربین های برند شیائومی دیده شد که عکس‌هایی را به صورت تصادفی با دیگر دارندگان این دوربین ها به اشتراک می‌گذاشت.

هاب‌های هوشمند

هاب‌ها نقطه اتصال مرکزی اشیای IoT هستند. به عبارت دیگر می‌توان این دستگاه‌ها را مغز تمامی فرایند‌ها دانست. تمامی وسایل شما مثل دوربین امنیتی، زنگ هوشمند، چراغ‌ها و به طور کلی هر گجتی که دارید، به این دستگاه متصل شده و کنترل کردن آنها را ساده تر می‌کند. هاب‌های هوشمند علاوه بر اینکه وظیفه نظارت و کنترل خانه های کوچک را بر عهده دارند، برای کنترل محیط در مشاغل کوچک هم مورد استفاده قرار می گیرند.

با بیان این نکات، می‌توان به سادگی به این نتیجه رسید که اگر هکرها بتوانند ایرادی در هاب پیدا کرده و در آن نفوذ کنند، می‌توانند کنترل تمامی دستگاه‌های متصل به آن را در اختیار بگیرند.

سخن نهایی:

اگر جزو افرادی هستید که علاقه زیادی به IoT و راحت تر کردن زندگی خود دارید، حتما از قوانین زیر پیروی کنید:

  • قبل از اینکه خریدی انجام دهید، حتما مطالعه کنید. در مورد دستگاهی که قصد خرید آن را دارید، کاملا تحقیق کنید و از قابل اطمینان بودن آن مطمئن شوید. برند و مدل مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید. در جستجوی خود از نقطه ضعف امنیتی یا کلمات شبیه به آن هم استفاده کنید. اگر مشکل امنیتی خاصی وجود داشت، حتما از برطرف شدن آنها مطمئن شوید.
  • تا حد امکان از خرید برند‌های ناآشنا پرهیز کنید به خصوص اگر از امنیت داده‌های خود نامطمئن بوده یا محل آپلود آنها مطمئن نباشید. ممکن است صرفه جویی در خرید، در آینده هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد. مثل دزدیده شدن داده‌های حساس.
  • بعد از اینکه وسیله ای را خریداری کردید، حتما سیستم عامل آن را به‌روز‌رسانی کنید. هکرها می‌توانند با آسیب‌پذیری‌های شناخته شده در نسخه‌های قدیمی‌تر، به دستگاه شما نفوذ کنند. تنها راه جلوگیری از این کار، نصب پچ و به‌روزرسانی دستگاه است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)