تا زمانی که پلیس ایالات متحده توسط یک کشور اشغالگر آموزش ببیند، تعداد “جورج فلویدها” نیز بیشتر خواهند شد.

به نظر می رسد با وجود صحنه دلخراش و رفتار وحشیانه پلیس که جهان را شوکه کرده و عصبانیت و خشم همگان را برانگیخته است، برای آمریکایی‌های آفریقایی تبار و همچنین برادران در رنجشان در طرف دیگر کره زمین؛ فلسطین، طبیعی باشد.

آمریکایی‌های آفریقایی تبار، به خوبی می دانند که سیاه پوست بودن به معنای این است که شما در مقابل و چشمان سفید پوست های نژادپرست و نهادهای سیاسی و اجتماعی کمتر انسان به حساب می آیید. همین موضوع در مورد فلسطینی ها در سرزمین شان نیز صدق می کند. فلسطینی بودن بدان معنا است که فقط اسرائیلی ها حق دارند تصمیم بگیرند که آیا شما شایسته و مستحق روز دیگری برای زنده بودن و زندگی کردن هستید یا خیر.

آنچه که بانداره کافی مورد توجه قرار نگرفته است این است که پلیس بالتیمور آموزش کنترل شورش، استفاده از زور و خشونت، نظارت و تعقیب را از پلیس ملی، ارتش و سرویس های اطلاعاتی اسرائیل دریافت کرده است.

اما ، چگونه می تواند دو صحنه مشابه باشد، گرچه در نقاط کاملاً متفاوتی از جهان اتفاق می افتد؟ پاسخ ساده است: تمرین های مشترک آموزشی توسط یک متخلف و ناقص حقوق بشر – اسرائیل.

در آگوست سال ۲۰۱۶، وزارت دادگستری ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که “نقض گسترده قانون اساسی، اعمال تبعیض آمیز و فرهنگ انتقام جویی” در اداره پلیس بالتیمور؛ “بی پی دی” ثبت شده است.

مقامات مجری قانون در بالتیمور به همراه صدها نفر دیگر از فلوریدا، نیوجرسی، پنسیلوانیا، کالیفرنیا، آریزونا، کانکتیکات، نیویورک، ماساچوست، کارولینای شمالی، جورجیا، ایالت واشنگتن و همچنین پلیس دی کاپیتول(تیم امنیتی پلیس کنگره)، همه برای آموزش به اسرائیل سفر کرده اند. هزاران نفر دیگر هم توسط مأموران اسرائیلی در ایالات متحده آموزش دیده اند.

ایالت مینه‌سوتا، جایی که فلوید کشته شد، افسران پلیس خود را به بهترین وجهی که اسرائیل باید در روش و شیوه سرکوب ارائه دهد، آموزش می دهد. حداقل ۱۰۰ افسر نیروی انتظامی در سال ۲۰۱۲ با همتایان اسرائیلی خود در یک کنفرانس ضد تروریسم شرکت کرده بودند. در این کنفرانس ظاهراً نگرانی ها مبنی بر اینکه عملیات اجرای قانون می تواند حقوق شهروندی را نقض کند، مورد بحث قرار گرفته بود.

سازمان صدای یهودی برای صلح؛ “جی وی پی”، نام هزاران نفر از مقامات اجرای قانون را که از سراسر آمریکا به کشور اشغالی فرستاده شده اند، منتشر کرده است.

شرکت کنندگان در رویکردهای نظامی اسرائیل برای جمع آوری اطلاعات، امنیت مرزها، پاسگاه ها و هماهنگی با رسانه ها آموزش دیده بودند و با مقامات عالی رتبه در پلیس و ارتش اسرائیل، شین بت؛ سرویس امنیت داخلی اسراییل و وزارت دفاع دیدار کرده بودند. (بر طبق گزارش “مبادله مرگبار”)

سازمان عفو ​​بین الملل چنین استدلال می کند که “اسرائیل” یک مزمن جدی و ناقص حقوق بشر است که تکنیک ها و روشهای سرکوبگرانه خود را صادر می کند.

به گفته سازمان عفو ​​بین الملل، بسیاری از سفرهای خارجی با بودجه مالیات دهندگان تامین می شود، با وجود آنکه بخشی از آنها به صورت خصوصی تأمین می شود. از سال ۲۰۰۲، اتحادیه مبارزه با فساد مالی، کمیته مبادله پروژه یهودیان آمریکایی و مؤسسه امور امنیت ملی یهودی برای روسای پلیس، معاونان فرمانده و فرماندهان برای آموزش در کشور اشغالگر و سرزمین های فلسطین اشغالی پرداخت کرده اند.

گزارش ثابت می کند که این مبادلات، شیوه ها و روش های اجرای قوانین مربوط به نیروهای انتظامی آمریکا را در مورد نژادپرستی تقویت کرده است، از جمله دیگر اقدامات نظیر گسترش نظارت و سرکوب اعتراضات عمومی از طریق استفاده از کاربرد زور و خشونت می باشد.

” جی وی سی” استدلال می کند که بسیاری از اقدامات سختگیرانه و ظالمانه اتخاذ شده توسط سازمان های مجری قانون ایالات متحده، از جمله نیروهای پلیس، از طریق چنین برنامه های مبادله ای پدیدار شده است. تبعیض ذاتی جامعه اسرائیل، که در آن هر فلسطینی به عنوان یک تهدید بالقوه برای شهروندان یهودی اسرائیل تلقی می شود، توسط افسران مجری قانون سفید پوست در دیدگاه های خود در مورد سیاه پوستان آمریکا، مسلمانان و سایر گروههای اقلیت، تکرار می شود. در چنین طرز فکری، آنها از شهروندان با حقوق مدنی و سایر حقوق به تهدیدهایی تبدیل می شوند که به هر قیمتی باید از آمریکایی های سفید پوست محافظت شود.

کشتن جرج فلوید اولین و احتمالا آخرین نخواهد بود “تا زمانی که این گونه برنامه‌ها وجود داشته باشند،” دان اونیل، فعال “جنبش جان سیاهان مهم است” در آتلانتا، می گوید تا زمانی که پلیس برای آموزش به مناطق جنگی اعزام شود، سرگذشت “تامیر رایس‌ها و تریوان مارتینزها” وجود خواهند داشت. “کاترین جانستون ها” همچنان سرنوشتی مشابه خواهند داشت.

احمد نائینی

شنبه – ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

۳۰ می ۲۰۲۰

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)