بیش از ۴ دهه از بهار آزادی که با وعده آب و برق مجانیهمه را صاحبخانه می کنیم  و حتی در جمهوری اسلامی مارکسیست ها در ابراز عقیده آزادند می گذرد. نظامی که از اساس با فریب, دروغ و آتش زدن سینما رکس تولدش آغاز گشت, همواره  برای بقا مجبور به دروغ گفتن بوده است.

در اغوا مردم ایران معممین تنها نبودند; متاسفانه بسیاری از قشر تحصیل کرده مدعی روشنفکری و مدیا کشورهای غربی که از روز اول نقش بلندگو آیت الله خمینی را اعمال می کردند سهم زیادی در فریب مردم و بخصوص جوانان آرمانگرا را بازی کردند. به علت منافع اقتصادی که جمهوری اسلامی برای دولتهای چین, روسیه و کارتلهای بزرگ اقتصادی در اروپا, کانادا و حتی امریکا داشته است, مدیا تحت اسپانسر این دولتها همواره به مخاطبین القا کرده اند که جمهوری اسلامی حکومتی بر پایه انتخابات است و این مردم هستند که بین یک جناح اصلاح طلب و یک جریان تندرو حق انتخاب دارند. یک روز هاشمی رفسنجانی را لقب امیرکبیریک روز خاتمی را آیت الله گورباچف, گاندی, مصدق زمان و معمار گفتگو تمدن ها معرفی کردن, یک روز تمام مشکلات بعد از انقلاب را گردن احمدی نژاد انداختن و دیگر روز جواد ظریف را امیر کبیر و مصدق نامیدند. امروز هم همان اشخاص و جریان ها مقصر وضع بد اقتصادی و کمبود دارو را تحریمهای ترامپ می نامند

بزرگترین عامل فساد سیستماتیک در ایران علاوه بر دولت, نهادهای زیر نظر رهبری مانند قوه قضاییه, حوزه های علمیه با بودجه های نجومی و سپاه پاسداران  هستند. وقتی حتی نهادهای اصولگرا از  رانت خواری محمد یزدی رئیس قوه  قضاییه سابق و خانواده او در خصوصی سازی کارخانه ها و منابع طبیعی افشاگری می کنند, محمد یزدی از کاخ سازی صادق لاریجانی جانشین او در قوه قضاییه به اسم حوزه علمیه و حتی احمدی نژاد نواری از   رشوه گیری سیستماتیک برادران لاریجانی  در ریاست دو قوه مقننه و قضاییه برای کارچاق کنی و رانت خواری در مجلس پخش می کند.

اشخاصی  که حتی  تجارت های  ساده و غیر نفتی  با کشورهای دیگر داشته اند می گویند هر سال مجبورند به نهاد های دولتی و امنیتی حق الحساب بدهند. ارتشا سیستماتیک  و علنی رشوه  خواستن توسط  دولت رفسنجانی و آقازاده های او در ده ۶۰  رسمی شد. پرونده رشوه های توتال, و استات اویل تنها نوک کوه یخی در جمهوری اسلامی بود که توسط  Foreign Corrupt Practices Act پیگیری شد. کمپانی های بزرگ بین المللی که در بازار بورس جهانی سهامشان ارائه می شود به شدت زیر ذره بین مراجع قضایی, حتی رقبا تجاری قرار دارند. مزایده قراردادها باید شفاف باشد حال آنکه سیستم مافیایی نظامی امنیتی در ایران عملا بزرگترین کارتلهای اقتصادی را در دست گرفته; در این شرایط هر کمپانی که با این جریان فاسد (که گروه هایی مانند حماس و حزب الله را کمک مالی و تسلیحاتی می کندشراکت یا سرمایه گذاری کند از نظر حقوقی از بازار سهام و تجارت جهانی طرد می شود. رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی که اخیرا با تبادل زندانیان به فرانسه بازگشته می گوید: «اگر ایران می خواهد سرمایه گذاران خارجی را جذب کند نمی تواند به این شکل کار کند, ماهها افراد بی گناه را بدون اینکه حرفی از آزاد کردن آنها زده شود بازداشت کرد.»

 یکی از مفاد الزام آور برجام (JCPOA) در سال  ۲۰۱۵, اجرای لایحه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF) بود. بر خلاف آن که القا می شود این ترامپ بود که برجام را یک طرفه لغو کرد جمهوری اسلامی تا ۳ سال قبل از اینکه ترامپ برجام را در می ۲۰۱۸  تمدید نکند  و تا امروز FATF را که به صراحت در برجام الزام شده بود را  تصویب نکرده است.  علت عدم تصویب و اجرا FATF مافیای متعدد دولت، سپاه و نهادهای زیر نظر رهبری در پولشویی، عدم پرداخت مالیات, و پشتیبانی مالی و نظامی این نهاد از حماس، حزب الله و گروه های شبهنظامی در افغانستان، عراق، یمن، سوریه و کشورهای دیگر است

پروپاگندا دیگر مدیا حکومتی و لابیستهای حکومت مانند نایاک در خارج از ایران القا این دروغ است که کمبود دارو در ایران به خاطر تحریمهای آمریکا می باشد;  بنا به آمار خزانه داری, حتی پس از عدم تمدید برجام، آمریکا صادرات  متعددی  به ایران داشته است، و مواد غذایی، دارو و وسایل پزشکی شامل تحریم ها نمی شوند. علت کمبود دارو احتکار آن توسط مافیا حکومتی مانند شبنم نعمت زاده، دختر وزیر رانت خوار و میلیاردری که در اکثر کابینه های دولتها پس از انقلاب حضور داشته است. بنا به اعتراف وزیر بهداشت دولت احمدی نژاد, ارز سوبسیدی که برای واردات دارو در نظر گرفته شده خرج واردات  پورشه,  وسایل آرایشی و غیر ضروری لوکس دیگر برای سود کلان می شود.

 پس از پایان جنگ ایران و عراق، سپاه پاسداران  وارد فعالیتهای اقتصادی در حوزه های مختلف مانند بنیاد مستضعفان شد; از جمله واردات اجناس لوکس در اسکله های غیر رسمی (که مهدی کروبی رئیس مجلس از آن پرده برداشت و احمدی نژاد آن را به برادران قاچاقچی خودمان نسبت داد). بر خلاف ادعا ظریف که بودجه نظامی ما از کشورهای همسایه کمتر است بودجه های غیر رسمی نهادهای اطلاعاتی و سپاه چند برابر بودجه رسمی تصویب شده مجلس است (به اعتراف مقامات حکومتی: نیمی از اقتصاد ما زیرزمینی است).  اخیرا رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه تلویزیونی افشا کرد که حقوق مهاجران افغانلشکر فاطمیون در سوریه را او در اختیار قاسم سلیمانی قرار می داده.

 در هفته های اخیر عده ای از دکترهای ایرانی از مافیا دارو و واردات آن با ارز دولتی (سوبسیدی) و فروش آن در ناصرخسرو پرده برداشتند؛ مافیای دولت و نهادهای امنیتی نظامی حتی در شرایط بحرانی کرونا دنبال سودجویی از دارو مشهور Favipiravir ژاپنی (که  نتایج مثبت در درمان کرونا داشته) ,ذره ای فکر کمک به مردم نداشتند؛ در حالی که مشاور رهبر، ولایتی و دیگر مسئولین حکومتی کادر پزشکی ویژه ای برای درمان دارند.

در حالی که ده ها نهاد با بودجه نجومی بدون پرداخت مالیات وارد ساخت مراکز تجاری (مانند بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه در تهران)، ساخت وساز بی رویه ویلا و کاخ به جنگل خواری و کوه خواری روی آورده اند, چگونه میلیاردها دلار وسایل لوکس برای کاخ سازی برادران قاچاقچی و مراکز تجاری آنها وارد کشور می شود ولی دولت و سپاه از واردات دارو که جزو لیست تحریم ها نیست عاجزند؟

 دولت هایی  که قادر هستند با دور زدن تحریمها برنامه هسته ای و موشکی خود را مخفیانه گسترش دهند و دستگاه های مدرن شنود اطلاعاتی را برای سرکوب مردم وارد کنند, پاسخگویی در ازا هزاران میلیارد دلار صادرات نفت نداشته اند, آیا باید برای واردات سرنگ، ماسک و کپسول اکسیژن دست گدایی به سوی دنیا دراز کند؟ چگونه مدعی تکنولوژی بومی در هسته ای، موشکی, فضایی هستند ولی برای  ساخت سرنگ و کپسول اکسیژن عاجزند و مقصر را تحریم های ترامپ می دانند

درسال ۱۹۹۶ هنگامی که بیل کلینتون بر اساس طرح پیشنهادی سناتور داماتو طرحی را امضا کرد که شرکتهای تجاری را از سرمایه گذاری بیش از ۲۰ میلیون دلار در ایران منع می کرد، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی گفت: ” از روزی که این مردک… [بیل کلینتون] بعد از جلسه با صهیونیستها آمد بیرون حالا کی پوست خربزه زیر پایش انداخت بیچاره گول خورد آمد بیرون گفت ما می خواهیم ایران را تحریم کنیم؛ من واقعا خوشحال شدم  …  دیگر آنها بنجل های خود را به ما قالب نخواهند کرد”. رهبر جمهوری اسلامی در حالی همواره دستور به ساده زیستی, تولید بومی و اقتصاد مقاومتی می دهد که روسا قوه قضاییه منصوب او در سه دهه گذشته (یزدی، شاهرودی و لاریجانی) و فرماندهان سپاه پاسداران تحت امر او در پرونده های اختلاس، رانت خواری، برج سازی، واردات اجناس لوکس با ارز دولتی در اسکله های غیر رسمی  چنان در فساد غرقند که همواره علیه یکدیگر افشا گری می کنند. رهبر جمهوری اسلامی سالهای اخیر را به حمایت از تولید داخلی، رونق تولید و امثال را جهش تولید نامید; در حالی که حتی کشورهای بزرگ صنعتی هم تولیدشان در کارخانه ها صد در صد ملی نیست؛ و ناچارند (به علت نیروی کار ارزان تر) قطعات و مواد اولیه کارخانه های خود را از چندین کشور وارد کنند​. سیاستهای انزوا طلبانه جمهوری اسلامی، اعراب منطقه را رنجیده و مرعوب کرده و نقش مخربی در داد و ستد حتی بین همسایگانی ایجاد کرده که به محض شیوع کرونا بیشترین محدودیت را در مرزهای خود با ایران اعلام کردند. 

بعد از مرگ قاسم سلیمانی، مجلس شورای اسلامی به سرعت اختصاص۲۰۰ میلیون یورو مضاعفی از صندوق ذخیره ارزی به سپاه قدس را تصویب کرد. اما حسن روحانی که اکثریت مجلس فعلی از باند او هستند برای بودجه اضطراری یک میلیارد دلاری مقابله با کرونا مجبور به اخذ مجوز از رهبر دارد و ۱۱ روز طول کشید تا رهبر به روحانی این اجازه را داد; ۱۱ روزی که هر ساعت تاخیر آن به قیمت جان صدها انسان تمام می شود. هر چند معلوم نیست این بودجه در کجا قرار است هزینه شود, زیرا روحانی همواره با تعطیلی ادارات و قرنطینه به علت هزینه مالی آن مخالفت کرده; آیا همانطور که شمخانی در سفر به عراق وعده کمک برای کرونا به دولت عراق داد, بودجه فوق (با شروط رهبر) تصویب شده? یا قرار است تجهیزات پزشکی برای سپاه قدس به سوریه یا لبنان فرستاده شود; یا صرف حساب سازی شود برای ساخت دستگاه هایی مانند ویروس دوقطبی یابی از فاصله ۱۰۰ متری که فرمانده سپاه از ساخت آن مژده داد. بیش از  ۲۲۰۰ برابر بودجه فوق (دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار) در کنگره و سنا آمریکا با صد درصد رای سناتورها علی رغم دو دستگی سیاسی و اختلافات اساسی دموکراتها و حتی بعضی از جمهوری خواهان با ترامپ یک روزه تصویب شد. حکومتهای دیکتاتوری که اکراه دارند از بودجه های صدها میلیاردی حاصل از نفت، درصدی برای مبارزه با اپیدمی مرگبار اختصاص دهند جان مردم  برایشان بی ارزش ترین مقوله است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)