به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۳۰ فروردین تا روز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت. 


دستگاه قضاییه ولایت فقیه قبل از شروع ماه رمضان در یک اقدام جنایتکارانه دست به اعدام شمار زیادی از زندانیان در زندان‌های مختلف کشور از جمله یک کودک-مجرم زد. 

اعدام

در هفته‌ای که گذشت در آستانه ماه رمضان، دست‌کم ۲۰ زندانی در زندان‌های مختلف ایران به دار آویخته شدند.

-صبح روز شنبه ۳۰ فروردین ماه حکم اعدام یک زندانی به نام «مجید اسماعیل زاده»، به اتهام قتل در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. 

-بامداد روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت ماه کودک-مجرم «شایان سعیدپور» که در زمان نوجوانی مرتکب قتل شده بود در زندان سقز به دار آویخته شد.

-صبح روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه دست‌کم ۷ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زندانیان که غالبا به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند روز یک‌شنبه ۳۱ فروردین ماه در یک گروه ده نفره جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

-در همین روز یک زندانی به نام «تورج مراد حاصل» ۳۴ساله در زندان مرکزی کرمانشاه، یک زندانی به نام «لقمان احمدپور» ۳۰ ساله در زندان مرکزی سنندج  و دو زندانی در زندان دستگرد اصفهان به دار آویخته شدند. نام یکی از این زندانیان «علی شیخان» بود.

– صبح روز پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت ماه یک زندانی سیاسی به نام «عبدالواسط دهانی»، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه»در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

-در همین روز یک زندانی به نام «مولا مولایی» در زندان خلخال، یک زندانی به نام «محمد حقیقت‌نژاد» ۳۹ ساله در زندان مرکزی شیراز و یک زندانی به نام «سینا محمدی» ۲۶ ساله در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شدند.  

– صبح روز پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت یک زندانی دیگر به نام «شهرام بایگان» در حالی که مجروح بوده و پایش شکسته بود در زندان مرکزی تبریز به دار آویخته شد.

صبح روز جمعه ۵ اردیبهشت ماه دو زندانی دیگر در زندان سنندج اعدام شدند. این زندانیان به نام‌های «عبدالواحد فیضی» و «رامیار مخلص» هر دو اهل شهرستان بانه بودند.  

ماشین سرکوب و اعدام دیکتاتوری ولایت فقیه بی وقفه در شرایطی که مردم درگیر مبارزه با کرونا هم هستند، خون میریزد.

بازداشت‌ها

روز یکشنبه ۳۱ فروردین‌ماه، یک شهروند کُرد به نام سالار سعیدپور اهل سقز از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای اطلاعاتی به منزل شخصی این شهروند کُرد یورش برده و بدون ارائه مجوز قانونی وی را بازداشت کردند.

-روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه، کامران عبدی پور، شهروند اهل سقز، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-در هفته‌ای که گذشت یک فعال مدنی اهل سنندج به نام فردین مولودی به اتهامات نامعلومی توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد.

-طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۳۸ شکارچی غیر مجاز، عامل قطع درختان جنگلی و قاچاقچی چوب خبر دادند. 

 احضار

روز یکشنبه ۳۱ فروردین بابک مرادی، درویش گنابادی که پیشتر در تاریخ ۹ فروردین از زندان پارسیلون خرم آباد آزاد شده بود،جهت تحمل دوران تبعید خود احضار شد. به آقای مرادی گفته شده حکم تبعید وی به شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان ده روز دیگر اجرا خواهد شد.

صبح روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت مکتوم آسکانی، فعال اهل سنت ساکن زاهدان به اطلاعات سپاه این شهر احضار شد. 

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

-روز پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت زندانی سیاسی سهیل عربی با پرونده سازی جدید مجددا به بند ۱- الف برای بازجویی منتقل شد. این در حالی است که در خصوص اتهام جدید، هیچ بازجویی و حتی صحبتی با او نشده است. هیچ مدرکی دال بر اثبات این اتهام وجود ندارد.

وضعیت زندانیان جدیدالورود در بند ۱۴ زندان اردبیل بسیار وخیم گزارش شده است. یک زندانی در بند زندانیان جدیدالورود اردبیل که مبتلا به ویروس کرونا بوده مدت چندین روز در این بند محبوس بود. این امر موجب نگرانی خانواده های زندانیان در خصوص سلامت و ابتلاء عزیزانشان به ویروس کرونا شده است.

-روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه یک زندانی به نام مجید کشوری در زندان قزلحصار کرج دست به خودکشی زد. این زندانی هنگامی‌که شنید ماموران زندان می‌خواهند وی را برای دومین بار به بند دربسته منتقل کنند اقدام به خودکشی کرد. مجید کشوری که دارای مشکل اعصاب می‌باشد بارها تحت فشار شدید و شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفته است.

-اسماعیل مریدی زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از روز یکشنبه ۲۴ فروردین‌ماه در اعتراض به عدم پذیرش درخواست مرخصی و یا آزادی مشروط اقدام به اعتصاب غذا همراه با دوختن لب کرد. این در حالی‌ است‌که وی از ۵ سال پیش در زندان به سر می‌برد و بیش از نیمی از دوره محکومیت ۱۰ ساله خود را گذرانده است.

 –روز یکشنبه ۳۱ فروردین رضا سیگارچی در پی مشکلات تنفسی به صورت اورژانسی از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان لقمان منتقل شد. آقای سیگارچی به بیماری قلبی مبتلا بوده و پیشتر نیز دچار سکته قلبی شده بود. او مهرماه سال ۹۷ و همچنین طی ماه‌های اخیر تحت عمل آنژیوگرافی قرار گرفت.

-روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه، زندانی سیاسی حسین سرلک، محبوس در بند ۴ سالن ۳ زندان اوین در پی بروز علائم شبه کرونا و وخامت حالش بصورت اورژانس به مرکز درمانی اعزام و در بیمارستان طالقانی تهران بستری شد. حسین سرلک، در حال حاضر در بخش قرنطینه بیماران کرونا در این بیمارستان بستری است.

صدور احکام

-روز شنبه ۳۰ فروردین, دیوان عالی کشور با صدور دادنامه ای برای سومین بار حکم اعدام ارسلان خودکام، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه را تائید کرد. این زندانی سیاسی پس از بازداشت به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری با احزاب مخالف نظام» توسط دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و به اعدام محکوم شد. 

-کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان محکوم شد. 

-در هفته‌ای که گذشت دادگاه انقلاب آمل با صدور ۵ دادنامه بطور جداگانه، شورا فکری، میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و فردی دیگر با نام خانوادگی راعی، از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸ را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این احکام پس از صدور به متهمان ابلاغ شد. 

-۹ تن از شهروندان بهایی به نام‌های رحمت الله دیمی، عطیه صالحی، عطاالله ملاکی، فرزانه دیمی، نسرین قدیری، بنفشه مختاری، آرزو محمدی، سعید ملاکی و رویا ملاکی توسط دادگاه انقلاب بیرجند مجموعاً به ۵۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اتهامات مطروحه علیه این شهروندان «عضویت در تشکیلات غیر قانونی و مخل امنیت فرقه ضاله بهائیت و تبلیغ به نفع تشکیلات بهائیت به عنوان گروه و سازمان مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی» عنوان شده است. 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)