حامد شهیدیان (۱۳۸۴-۱۳۳۸) درگذشت نابهنگام حامد شهیدیان فاجعه ای جانگداز برای همه ی ما بود. با رفتن او ما دوستی عزیز، دانش پژوهی متعهد و مردی مهربان که زندگی سیاسی و دانشگاهی خود را وقف پیش برد و ارتقاء حقوق زنان و فمینیسم کرده بود، از دست دادیم. سهم حامد در مبارزات زنان ایرانی به طور کلی، و به ویژه مبارزات زنان غیرمذهبی و چپ، یگانه و گرانقدر است. هنگامی که او پژوهش ها و فعالیت های اجتماعی خود را در رشته ی جامعه شناسیِ فمینیستی آغاز کرد، جنبش فمینیسم درگیر چرخش های تئوریکی بود که فضا را برای پژوهش های صبورانه و بی باکانه ای که حامد درگیرش بود، تنگ کرده بود. ولی او به عنوان یک مرد پژوهشگر ایرانی، صمیمانه وبا جدیت به فمینیسم پرداخت. آن عده از ما که رابطه ای نزدیک با او داشتیم، تا آخرین لحظه ی عمرش شاهد تعهد خلل ناپذیر شخصی، روشنفکرانه و سیاسی او نسبت به پژوهش های فمینیستی بودیم. او نمی خواست بدون به پایان رساندن کتاب هایش این جهان را ترک کند. عشق او به زندگی و تلاشش در ارائه ی پژوهش هائی رهائی بخش و نقادانه، یاد او را زنده نگاه می دارد. جای حامد خالیست؛ اما تلاش و تعهد او دردگرگونه کردن وضع ستم گرانه ی موجود، الهام بخش زنان و مردان نسل های آینده خواهد بود. به یاد حامد و به منظور پی گیری پژوهش های اجتماعی و علمی او، بنیاد پژوهش های زنان ایران تصمیم به ارائه ی ” جایزه حامد شهیدیان در زمینه ی پژوهش های فمینیسم انتقادی” گرفته است که در کنفرانس سال ۲۰۰۶ بنیاد در شهر مونترال اعلام شد. 

مهلت ارائه و ارسال پژوهش، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۲ است.

۱) پژوهش می تواند به هر مبحثی در زمینه ی پژوهش های زنان ایرانی در هر رشته ای از علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر بپردازد.

۲) پژوهش نباید در جای دیگری منتشر شده باشد.

۳) پژوهش باید به زبان های فارسی یا انگلیسی نوشته شده باشد.

۴) پژوهش باید همراه چکیده ای دویست کلمه ای باشد.

۵) پژوهش باید از سبک نوشتاری قابل قبولی برخوردار باشد (یک دستی نثر، معرفی مسئله، ارائه ی شواهد و برهان ها، بررسی و نتیجه گیری؛ و نیز استفاده ی مناسب از عنوان مبحث و عنوان های فرعی مناسب در فصل بندی متن .)

۶) پژوهش نباید بیشتر از پنج هزار کلمه باشد. (این رقم دربر گیرنده ی فهرست، منابع و کتاب نامه نیست.)

۷) نوشته باید به صورت یک خط در میان تایپ شود. مطالب دریافت شده پس فرستاده نمی شوند.

شرکت کننده گان در آزمون همراه با مقاله ی خود باید زندگی نامه ی کوتاهی ارسال کنند و قید کنند در چه گروهی می گنجند و جایگاه شان چیست: دانشجو (دوره ی لیسانس و یا فوق لیسانس)، نویسنده ی مستقل، پژوهش گر و فعال اجتماعی یا سیاسی .
داوری: پژوهش های رسیده توسط دو داور سنجیده خواهند شد. اسامی نویسندگان برای داوران نامعلوم خواهد ماند. جایزه: برنده ی آزمون در کنفرانس سالانه ی بنیاد پژوهش های زنان ایران معرفی خواهد شد. بنیاد امیدوار است که برنده ی جایزه در کنفرانس شرکت کند و پژوهش خود را ارائه دهد؛ ولی مشارکت در کنفرانس شرط دریافت جایزه نیست. جایزه ۵۰۰ دلار آمریکا است.

پژوهش برگزیده، درسالنامه ی بنیاد منتشر خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com