جهان گیر شدن ویروس کرونا  گمانه زنی های فراوانی  بوجود آورد که این معجون چی هست و برای چه بسراغ بعضی از شهرها رفته و آنها را آشفته و پریشان کرده  حالا مشخص شده که عامل آن ویروس های کوچکی هستند که بیماری زا بوده و فقط در سلول زنده یک ارگانیسم جان میگیرند و  تکثیر و ادامه حیات میدهند.

 ویروس اورگانیسم زنده نیست  بلکه از نوکلییک اسید تشکیل شده که در درون یک پوشش  پروتینی محصور شده  است ویروسها با استفاده از امکانات سلول میزبان تکثیر میشوند و فعالیت یاخته های میزبان را مختل میکنند میشود گفت انگل اجباری داخل سلول  هستند  متابولیسمی در آنها یافت نمیشود.

در جو زمین که از لایه های پنج گانه گازی  تشکیل شده که اولی آن تروسفربا ضخامت تنها ۱۲۰ متر و آخرین آن  آگزوسفر است که آخرین لایه آن است  که خیلی از زمین دور است در عین حال که مدام بر روی همدیگر فشار وارد میکنند و فشرده و یا باز میشوند و باعث نوسانات جوی شده که تاثیرات آن را در تغییرات آب و هوایی در طبیعت مشاهده میکنیم یکی از پدیده های آشنا یرای ما تراکم  ابر در منطقه گلستان بود که با جریان باد سرد از شمال آنچنان بارش سیل آسا باریدن گرفت که بخش بزرگی از گلستان  را سیلاب فرا گرفت و با فت زمین را نابود کرد.

 این نوسانات جوی زمین و تغییرات دایمی آن تفا وت دمای هوا را در فصول مختلف سال رقم میزند که در زندگی موجودات زنده  و ویروس ها نقش تعیین کنند ه ای دارند  از جمله میلیون ها ویروس سرگردان در این محدوده در حرکت و نوسان هستند  همانطور که اشاره شد ویروس ها موجود زنده ای نیستند تنها وقتی به مواد پروتینی دست رسی پیدا کنند فعال شده و تفاله های آن مسمومیت ایجاد میکند که در کرونا مشاهده کردیم ما الان دچار آن هستیم تمام تلاش ویروس ها ی سرگردان در فضا تلاش برای پیدا کردن پوشش پروتیینی هست .

اگر دقت کرده باشیم ویروس  ها به شهرهای پر جمعیت رخنه و هجوم میبرند چون در آنجا هوا و محیط  شرایط لازم برای زنده ماندن و تکثیر آنها را میدهد  مثلا در شهر ووهان  چین  لندن  نیویورک مادرید و … هم هوا گرم است و هم پروتیین لازم یافت میشود تا زندگی تازه ای را شروع کنند  ویروسها ی فعال در نیویورک به جای دیگری کوچ نخواهند کرد  بلکه به جایی کوچ میکنند که امکان ادامه حیات برایشان مهیا است  به همین ترتیب در مورد شهرهای آلوده دیگر .

 ویروس ها  در مسیر خود بطور اتفاقی  به شهر ها ورود میکنند چون در مسیر جریان متلاطم دایمی جو قرار  دارند  این است که در همه جای دنیا حضور دارند و در آینده نیز همینطور با طبیعت همراه ما خواهند بود. 

گسترش و پراکندگی  ویروس  بستگی به شرایط جوی لایه های جوی دارد و تغییرات آب و هوایی کره زمین  به این معنی که ما همواره  با این  تهاجم  ها روبرو خواهیم بود.  مسیر ویروسها  که بدنبال پروتیین هستند  همواره  مهم آن است که بموقع مثل ووهان  چین بسرعت قرنطینه را  اجرایی کنیم  و ویروس  کرونا را برای جذب پروتیین مورد  نیاز محروم .

 ویروس کرونا توانست با شرایط موجود بطور اتفاقی  در شهرهای مسیر راه و تا آنجا که ممکن بود و هست بزندگی ادامه دهد  در حالیکه میلیاردها ویروس  سرگردان در فضا منتظر فرصتی هستند  تا زندگی  و ادامه حیات را تجربه کنند  برای آندسته از آدمهایی که تلاش دارند وانمود کنند ویروس از ووهان آمده و یا جای دیگر پایه و اساس ندارد  این جریان جوی و شهرهای بزرگ ما هستند که  زمینه ادامه  حیات آنها را فراهم میکنند . ویروس ها بدنبال پوشش زندگی  و ادامه حیات هستند  نباید از نظر دور داشت که ویروسها  پس از زنده و فعال شدن بسرعت تکثیر  پیدا میکنند و مثل هر موجود زنده  ای زندگی برای ادامه حیات .

 بنظرم میرسد که شهرهای بزرگ  با جمعیت زیاد  نه تنها مزایای زیادی ندارند بلکه در شرایط حاظر مکانی برای هجوم انواع ویروس ها که حیات ما را بخطر انداخته اند شده اند باید مد نظر باشند  تا بهتر بتوانیم آماده مبارزه با آنها باشیم ویروس ها تا ابد همراه ما خواهند بود.  

 

مهندس مهدی ضمیری

برلن ۰۸.۰۴.۲۰۲۰

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)