به‌رغم گسترش شیوع کرونا در شهرهای مختلف کشور و جانباختن بیش از ۱۰ هزار نفر از هموطنان براثر ابتلا به ویروس کرونا، که حاصل پنهان‌کاری خائنانه مقامات حکومتی و شخص خامنه‌ای و روحانی می‌باشد، دستگاه قضاییه نظام ولایت فقیه همچنان به سرکوب گسترده و نقض حقوق بشر در ایران مشغول است.


به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه دوم فروردین تا روز جمعه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق ، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان، صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.
 

بازداشت‌ها

در هفته‌ای که گذشت شماری از هموطنان به اتهام «شایعه پراکنی» در رابطه با موضوع کرونا از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

-روز شنبه ۲ فروردین ماه در پی یورش ماموران امنیتی دست‌کم ۴ تن از فعالان فضای مجازی ساکن استان اصفهان به اتهام انتشار اخبار مربوط به وضعیت شیوع کرونا در ایران بازداشت شدند. از زمان بازداشت از وضعیت این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

-فرمانده انتظامی ماکو روز شنبه ۲ فروردین از شناسایی و بازداشت دو گرداننده یک صفحه اینستاگرامی خبر داد. وی مدعی شد که بازداشت این شهروندان به علت توهین به مسئولان و تشویش اذهان عمومی صورت گرفته و صفحه اینستاگرامی نیز مسدود شده است.

-روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه، یک روحانی اهل سنت به نام عبدالرشید ریگی در شهرستان سیب و سوران استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.این روحانی به دنبال انتقاداتی که در خطبه های نماز جمعه مطرح کرده بود، بازداشت شده است.

-طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۲۹ شکارچی غیر مجاز و عامل قطع درختان خبر دادند.

احضار

روز یک شنبه ۳ فروردین ماه، دست‌کم پنج شهروند به اداره اطلاعات سرباز احضار شدند. احضار این شهروندان در ارتباط با اعتراضات به بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ سرباز، صورت گرفته است. این شهروندان به نام‌های حبیب جمالی، علی جمالی، عبدالقیوم جمالی، عبدالرحیم جمالی و عبدالواحد بلوچی می‌باشند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

روز شنبه ۲ فروردین‌ماه یک زندانی عقیدتی اهل اشنویه به نام عبدالسلام مردان رزگه در چهلمین روز اعتصاب غذا به دلیل وخامت حالش به مراکز درمانی منتقل شد. این زندانی در اعتراض به ۱۶ ماه بلاتکلیفی خود در زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زده است.

-افشین بایمانی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که بیستمین سال حبس خود را سپری می‌کند علیرغم مشکلات قلبی، از دریافت خدمات درمانی محروم شده است. این اقدام در پی تصمیمات سلیقه‌ای مسئولان زندان صورت گرفته است. این زندانی در حالی که به خاطر شرایط حساس بیماری باید به بیمارستان تخصصی قلب که در آنجا پرونده دارد منتقل شود، مسئولان زندان تصمیم گرفته‌اند او را به بیمارستان رجایی که مرکز تخصصی نیست و مدارکی از بیماری وی نیز در آنجا وجود ندارد بفرستند.از سوی دیگر در حال حاضر این بیمارستان محل نگهداری بیماران مبتلا به کرونا است و این مسئله می‌تواند جان این زندانی را به خطر بیندازد.

مهدی بحری، ۲۹ ساله، عکاس و خبرنگار آزاد و فعال فرهنگی عرب، که در زندان مرکزی اهواز از زمان اعتراضات آبان ماه گذشته در بازداشت به سر می‌برد به کرونا مبتلا شده است. پیش از این  نیز دو زندانی سیاسی به نامهای میلاد بغلانی و حمید رضا مکی در این زندان به کرونا مبتلا شدند. 

صدور احکام

-زندانی عقیدتی امیرحسین میرخلیلی، در زندان اوین توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. اتهامات مطروحه علیه وی « اقدام علیه امنیت از طریق اداره گروه و جمعیت با هدف بر هم زدن امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

-شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج پریسا سیفی فعال فرهنگی اهل کامیاران را به اتهام «تبلیغ علیه نظام و عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

قتل

روز شنبه دوم فروردین ماه یکی از زندانیان مجروح در زندان الیگودرز که در جریان شورش روز جمعه در این زندان، توسط ماموران زندان مجروح و به بیمارستان این شهر منتقل شده بود، به دلیل شدت جراحات فوت کرد. 

کرونا در زندان‌ها

به‌رغم شیوع کرونا در زندان‌‌های ایران عوامل حکومتی و مسئولان زندان تاکنون در رابطه با شیوع ویروس کرونا سکوت کرده و هیچ گزارشی از وضعیت زندانیان سیاسی و عادی نداده‌اند. به این ترتیب جان شمار زیادی از زندانیان در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفته است.

در زندان مرکزی ارومیه یک کارمند اداره زندانها در این زندان بنام کیا مظاهری، روز سه شنبه ۵ فروردین به دلیل داشتن علائم ابتلا به ویروس کرونا به خارج از زندان منتقل شد. مظاهری مسئول فروشگاه بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه می باشد.کل زندانیان بند سیاسی و عقیدتی روزانه با این فرد تماس مستقیم داشته و خرید کردەاند. به این ترتیب تمامی زندانیان بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه بشدت در معرض ابتلاء به ویروس کرونا قرار دارند و جانشان در خطر است.

در این زندان تاکنون دست‌کم سه زندانی براثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

روز چهارشنبه ۶ فروردین یک زندانی از بند زنان زندان مرکزی ارومیه براثر ابتلا به ویروس کرونا جانش را از دست داد.یک زندانی به نام حسن جوادی ۴۸ ساله محبوس در زندان مرکزی ارومیه از بند ۱۴ به دلیل مبتلا شدن به ویروس کرونا و عدم رسیدگی پزشکی فوت کرد. جسد این زندانی مدتی روی زمین ماند و هیچ‌کدام از عوامل زندان برای انتقال وی اقدامی نمی‌کردند. پس از انتقال پیکر این زندانی، مسئولان زندان به دروغ به زندانیان گفتند وی به خاطر ایست قلبی فوت کرده است. 

همچنین یک زندانی دیگر به نام فریق محمدی در زندان ارومیه براثر ابتلا به کرونا جان باخت.

-در زندان قرچک ورامین دو زندانی بر اثر ابتلا به کرونا و عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند.

در زندان تهران بزرگ (فشافویه) از زمان شیوع کرونا تاکنون ۶زندانی مبتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.  در حال حاضر وضعیت بندها به‌لحاظ بهداشتی و محیط زیست بسیار اسفبار است. تجمع زندانیان در اتاق‌ها فشرده و زیاد است. بسیاری از زندانیان تخت برای خوابیدن ندارند و روی زمین آلوده می‌خوابند. تنها وسیله بهداشتی در زندان مایع ظرفشویی ریکا است. زندانیان در شرایط روحی و روانی نامناسبی به‌سر می برند.

در زندان قزلحصار با وجود شیوع بیماری کرونا در این زندان، هیچگونه امکانات بهداشتی در اختیار زندانیان قرار داده نشده است. مواد شوینده در دسترس زندانیان قرار ندارد. ماسک و دستکش وجود ندارد. ضدعفونی سلولها انجام نمی‌شود. علاوه بر این، روزانه ۴ ساعت آب زندان قطع می‌شود. در حالیکه حداقل نظافت و شستن دست با آب انجام می‌شود.

حمام‌ها بسته و آب گرم بندها قطع است. در پاسخ سوال زندانیان که چرا آب گرم قطع است؟ ماموران و عوامل زندان به آنها پاسخ می‌دهند دیگ آب گرم خراب است و از زندانیان برای خرید آن پول خواسته می‌شود.
از سوی دیگر تختهای زندان پوسیده و پر از شپش، گال و ساس است و زندانیان از نیش ساس آسودگی ندارند. اما برای تعویض فنس تخت، زندانی باید مبلغ ۳۵۰ هزار تومان پول پرداخت کند. در این شرایط زندانیان مجبورند به هواخوری پناه برده و وسایلشان را در آفتاب بگذارند. استحمام با آب سرد و بودن در هواخوری در ساعتهای سرد باعث سرماخوردگی می‌شود و به این ترتیب زندانی ضعیف شده و در معرض ویروس کرونا قرار می‌گیرد. در پاسخ به این شرایط پاسخ مسئولان زندان به زندانیان اینست: «می‌میرید راحت می شوید».

 شورش در زندانها

به دنبال شورش و فرار زندانیان زندان پارسیلون خرم‌آباد در روز ۲۹ اسفند سال ۹۸، زندانیان در زندان‌های دیگر نیز در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و آزادی موقت در شرایط بحران کرونا، دست به شورش جمعی زدند.

زندانیان زندان الیگودرز در استان لرستان روز جمعه اول فروردین ماه شورش کرده و با ماموران زندان درگیرشدند. نیروهای حکومتی در هراس و وحشت از فرار زندانیان و شورش مردم در خارج از زندان، خیابانهای منتهی به‌زندان الیگودرز را به طور کامل بستند و خیابانهای اطراف را به محاصره خود درآوردند.

روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه زندانیان زندان مرکزی تبریز دست به شورش زده و با ماموران درگیر شده و شمار زیادی از زندانیان موفق به فرار شدند. شورش در بندهای ۷ و ۹ این زندان که حدود ۸۰۰ زندانی دارد روی داد. زندانیان بندهای ۷و۹ در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و آزادی موقت به دلیل شیوع کرونا و رعایت نکردن قرنطینه برای زندانیان جدیدالورود، شورش کرده و با ماموران درگیر شدند. ماموران اقدام به شلیک و تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور در داخل زندان کردند. .نیروهای گارد زندان به سمت زندانیان تیراندازی کرده و اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند که تعدادی از آنها زخمی شدند. در این درگیری‌ها یک نفر کشته و چند زندانی موفق به فرار شدند.

عصر روز جمعه ۸ فروردین ماه زندانیان زندان سقز در استان کردستان در یک اقدام دست‌جمعی دست به شورش زده و شمار زیادی از آنها موفق به فرار شدند. خبرها حاکی است که ۶۴ نفر از زندانیان زندان مرکزی سقز موفق به فرار شده اند. کلیه زندانیان از درب اصلی زندان فرار کرده و بوسیله اتومبیل هایی که در محوطه مقابل زندان پارک شده بودند، از محل دور شدند.

نامه ۲۱ برنده جایزه نوبل در خصوص فاجعه شیوع کرونا در ایران و ضرورت بازدید از زندانها 

۲۱ برنده جایزه نوبل با نوشتن نامه‌ای خطاب به دبیرکل ملل متحد خواستار مداخله این سازمان در رابطه با وضعیت فاجعه‌بار شیوع کرونا در زندان‌های ایران شدند.

در بخشهایی از این نامه آمده است:

«شفافیت، اطلاع‌رسانی بموقع و به‌دنبال آن اتخاذ اقدامات ضروری، در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا نقش بالایی دارد. ما برندگان جایزه نوبل توجه شما را به یک وضعیت فوری یعنی فاجعه‌ای که در ایران در جریان است جلب کنیم.

گزارشهای مختلف حاکیست که دیکتاتوری حاکم بر ایران با اهداف سیاسی، از جمله برگزاری نمایش انتخابات پارلمانی و تدارک تظاهرات سالگرد انقلاب ۵۷ برای آوردن مردم به خیابان، به پنهان‌کاری و در نتیجه عدم انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل و مهار این ویروس دست‌زده است. به‌گفته متخصصین، مرکز اولیه شیوع این ویروس در شهر قم به‌دلیل همین ملاحظات سیاسی قرنطینه نشد.»

نامه برندگان جایزه نوبل در رابطه با شیوع کرونا در زندان‌های ایران: «ما از طریق شما از سازمان بهداشت جهانی و مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر می‌خواهیم که ضمن بازدید از زندانها، برای نجات جان و سلامت زندانیان دست به اقدام بزنند تا از یک کشتار دیگر ممانعت شود.» 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)