روزی که دفاع و فعالیت در حوزه‌ی آن به ردیف سالیان حبس و پرونده‌سازی‌های امنیتی برای فعالان بدل شده است.

#کیانوش_اصلانی دانشجوی دانشگاه آزاد تهران در تاریخ ۲ اسفند سال گذشته، حین پخش تراکت به مناسبت روز جهانی زبان مادری بازداشت شد که همین حرکت نیز تحت یک اتهام امنیتی به تجمیع پرونده انجامید.
روز ۳۰ دی‌ماه، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران، حکم ۸ سال حبس تعزیری را برای ۴ فعال حق زبان مادری صادر کرد.

#اکبر_آزاد (نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران)، #بهنام_شیخی ، #علیرضا_فرشی و #حمید_منافی در سال ۹۲ و در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم‌شهر تهران بازداشتْ و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بودند.

#زهرا_محمدی مسئول فرهنگی نوژین و فعال حقوق کودکان به جرم آموزش زبان کردی نیز پس از شش ماه با تودیع وثیقه آزاد شد.

تاکید بر مذهب رسمی و زبان رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی در کنار ممنوعیت صد در صدی آموزش زبان مادری در مدارس، تنوع زبانی موجود در شهرهای ایران را با اتکا بر رویکردهای فاشیستی موجود، از اساس حذف می‌کند.

(اتونولوگ جمعیت زبانی) به ما می‌گوید که قریب به ۴۰ درصد جمعیت ایران به زبان دیگری غیر از فارسی سخن می‌گویند:

🔴 جمعیت کرد زبانان: ۵/۵۹۰/۰۰۰ نفر
🔴 زبان لری: ۱/۷۰۰/۰۰۰
🔴 زبان گیلکی: ۲/۴۰۰/۰۰۰
🔴 زبان مازندرانی: ۲/۳۴۰/۰۰۰
🔴 زبان بلوچی: ۱/۹۲۰/۰۰۰
🔴 زبان لکی: ۱/۰۰۰/۰۰۰
🔴 زبان تاتی: ۴۰۰/۰۰۰
🔴 زبان ترکی: ۱۰/۹۰۰/۰۰۰
🔴 زبان ترکمن: ۷۹۰/۰۰۰
🔴 زبان عربی: ۱/۳۲۰/۰۰۰
🔴 زبان ترکی خراسانی: ۸۸۶/۰۰۰
🔴 زبان ترکی قشقایی: ۹۵۹/۰۰۰
🔴 زبان ارمنی: ۱۰۰/۰۰۰
🔴 زبان آشوری: ۱۵/۰۰۰

در کنار تنوع زبان‌های مورد استفاده‌ی غیر فارسی و اعلام محدودیت‌های ثانوی این زبان‌ها با سالها ممنوعیت آموزش «زبان مادری» در شهرهای ایران مواجهیم. تدریس به زبان‌های کردی، ترکی، بلوچی و … با شدیدترین سرکوب‌های دولتی و اعمال سیاست‌های شوونیستی حاکمیت مواجه می‌شود.

تزریق اتهاماتی چون «تجزیه طلبی»، «اقدام علیه تمامیت اراضی کشور» و «قوم گرایی» تنها نمونه‌ای از تفهیم اتهام معلمان و فعالین عرب زبان خوزستان، کردستان، آذربایجان و دیگر شهرها طی سالیان گذشته بوده است.

“روز جهانی زبان مادری” ۹۸ در حالی فرا رسیده است که فعالان زبان مادری هم به سیاق کارگران، معلمان، فعالان محیط‌زیست، فعالان زنان، دانشجویان و جمعیت کثیر تهیدستان شهری و روستایی، هر نوع فعالیت و صدای اعتراض‌شان به امنیتی‌ترین وجه ممکنْ بدل به احکام قضایی و دورنمای زندان شده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)