چنین روزی در چند سال پیش
۲۷بهمن۱۳۵۸
ناتوانی ولایت فقیه در نوسازی جامعه
روزنامه جمهوری اسلامی۲۷ بهمن۱۳۵۸
سید علی خامنه ای(خطبه نماز جمعه):
اگر جامعه، جامعه اسلامی است، نمی تواند برادری نداشته باشد.اگر قرار باشد جامعه اسلامی شود، نمی شود تبعیض را تحمل کند.باید تقسیم ثروت و توزیع درآمدهای عمومی بر طبق روال عدل و قسط اسلامی انجام گیرد.باید معیارها، معیارهای اسلامی شود. این معنای نوسازی جامعه است. نوسازی جامعه را بعضی با جاده سازی و نهرسازی و مسکن سازی اشتباه می کنند. این ها روبناها و ظواهر کار هستند. تا وقتی سیستم جامعه و شیوه زندگی در جامعه عوض نشود و به شکل اسلامی درنیاید، نه این کارها بدرستی انجام می گیرد و نه اگر انجام گرفت نتیجه مطلوب را خواهد داد. این نوسازی جامعه است. دشمنان انقلاب با همین دشمنند.با این تغییرهای بنیادی دشمن هستند.
پاورقی:
در اخبار تائید شده آمده بود که ۱شبکه از۷شبکه(شبکه هویزه) سوداگران خرید و فروش صلاحیت، و ارتباط این شبکه با «شورای نگهبان»، کشف و شناسایی و فردی بنام«رحیمی» که رئیس حفاظت و بازرسی شورای نگهبان بوده، برکنار شده است! این شبکه و این افراد، با اخذ مبالغی هنگفت،به کاندیدهای رد صلاحیت شده انتخابات پارلمان، قول تائید صلاحیت را داده بودند!! تا این افراد در صورت انتخاب،در مجلس قانونگذاری برای نوسازی جامعه فعالیت کنند!!
این فقط یک سر سوزن از شیوه اداره جامعه به سبک تئوری «ولایت فقیه» است که در آن نمایندگان ولی فقیه در این۴۱ سال درصدد بوده اند تا جامعه را نوسازی اسلامی کنند. این در حالی است که به اقرار خود روحانیت(که مبلغ دین است):هر گاه فقر از دری وارد شود،ایمان و فکر و اندیشه کردن،از در دیگر خارج می شود: [لامعاش له، لا معاد له] و اتفاقا سخن درستی است. و ربطی هم به دین ندارد، آن که مسکن ندارد، و در اداره زندگی اش،هشتش در گرو ۹ است، و با گرسنگی مزمن و سیستماتیک روبروست، -همان روبناهایی که خامنه ای در این خطبه آن را بی اهمیت و ظواهر می داند- تا این ها درست نشود، آن نوسازی مورد اشاره ایشان هم سست و خانه ای است عنکبوتی:[ان اوهن البیوت لبیت العنکبوت]. نتیجه ۴۱سال تئوری ولایت فقیه(که بیش از سی واندی سال آن توسط علی خامنه ای رهبری و هدایت شده)،وضعیت امروز ماست که با گوشت و پوست خودمان حسش می کنیم:برخی از مردم ما برای فقیر نشدن، گاه سر هم کلاه می گذارند، و یا به دزدی و فحشا و فساد ورزی روی آورده و به تاسی از حاکمیت «غش در معامله می کنند» و «دفع افسد به فاسد»! که: [الناس علی دین ملوکهم]. و برخی هم صورت را با سیلی سرخ نگه می دارند تا…و تقسیم ثروت و توزیع عادلانه آن،کفُه اش فقط برای بخش اندکی از همان مردمی که نظام ولایت فقیه از آن ها به عنوان مروجان «اسلام آمریکایی» و «مرفهین بی درد» یاد کرده، سنگینی می کند! و اگر طبق معمول «دشمن» مقصر باشد، این نشانه آن است که نظام ولایت فقیه در مدیریت ضعیف بوده و کارامدی و بنیه علمی لازم را نداشته و در ارائه برنامه و اجرای آن یا بی سواد است و یا فاسد(والبته به زعم ما هر دو).و دشمن از ما باهوش تر!
*عکس پیوست یادداشت را در روز۲۱بهمن۱۳۹۸درتهران،حوالی میدان فردوسی، خیابان انقلاب گرفته ام.
**دیروزهنگام خرید در یک فروشگاه رسمی زنجیره ای با حساب سرانگشتی متوجه شدم صندوق دار بیش از حد انتظار حساب کرده است. او فاکتور خرید را با این تصور که مطالبه نمی کنم، نداد. وقتی آن را درخواست کردم.گفت ببخشید: و بعد مبلغ یک پاکت سیگاری که جزو درخواست و خرید من نبود ولی در فاکتور آورده بود را به من عودت داد. و مثل این اتفاق در چنین فروشگاه هایی بارها برایم تکرارشده و من هم مچ گیری کرده ام!
بیست وهفت بهمن نود و هشت
محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)
t.me/shourimohammad

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)