شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، در دادخواستی خواستار محاکمه و استعفای مسئولان سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین شده و تاکید کرده است کسانی که در فرآیند تصمیم‌گیری در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نقش داشتند، «از رهبر جمهوری اسلامی تا فرماندهان زیر فرمان او» باید استعفا بدهند چرا که امنیت آسمان‌ ایران را برای هواپیماهای مسافربری و امنیت شهروندان ایران در اولویت قرار نداده‌اند.

متن این دادخواست را در ادامه می‌خوانید:

این دادخواست در رابطه با شلیک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به پرواز شماره ۷۵۲-PS خطوط هوایی اوکراین در تاریخ هشتم ژانویه سال ۲۰۲۰ تنظیم شده است.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای که روز شنبه ۲۱ دی/ ۱۱ ژانویه منتشر کرد، اعتراف کرد «به اشتباه» به پرواز شماره ۷۵۲-PS خطوط هوایی اوکراین شلیک کرده است. 

در این بیانیه گفته شده این هواپیما که به محدوده آسمان یک پایگاه متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک شده بوده، به عنوان هواپیمای دشمن تلقی و به آن شلیک شده است.

ما امضا کنندگان این دادخواست معتقدیم تمامی افرادی که در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نقش تصمیم گیرنده داشتند و تمام افرادی که مسئول این شلیک هستند، باید استعفا دهند و محاکمه شوند. از جمله:

  • علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا
  • سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
  • سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  • سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  

بیان «خطای انسانی» و «اشتباه غیرعمدی» موجب بسته شدن پرونده و خاتمه درد کسانی نمی‌شود که خانواده و عزیزانشان را در میان مسافران از دست داده‌اند. 

کسانی که در فرآیند تصمیم‌گیری در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نقش داشتند، از رهبر جمهوری اسلامی تا فرماندهان زیر فرمان او باید استعفا بدهند چرا که امنیت آسمان‌ ایران را برای هواپیماهای مسافربری و امنیت شهروندان ایران در اولویت قرار نداده‌اند.

علاوه بر این، آنان با کتمان حقیقت سعی داشتند افکار عمومی را فریب دهند. 

ما معتقدیم محاکمه و استعفای این مقام‌ها و حق بازماندگان برای اطلاع‌رسانی، عزاداری و سوگواری آزادانه، کمترین کاری است که می‌توان در راستای مسئولیت‌پذیری و پاسخگو بودن انجام داد.

برای امضای این دادخواست به اینجا بروید:

مسئولان سقوط پرواز شماره ۷۵۲-PS باید استعفا دهند و محاکمه شوند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)