احتیاط در فضای مجازی برای زنانی که در رسانه‌های اجتماعی فعالند بسیار مهم است. اما هر جا نگاه کنیم، اخبار نفوذ به ابر سایت‌ها به چشم می‌خورد. رمز‌ها و اطلاعات لو رفته و حتی داده‌های بسیار حساسی به دست این مهاجمان می‌افتد.

اما این اتفاقات نباید ما را از فعالیت باز دارد. به همین دلیل در اینجا با ارائه ۹ راه کار برای زنان هوشیار، قصد داریم از بروز هرچه بیشتر اتفاقات و خبر‌های نا خوشایند جلوگیری کنیم.

۱. گذرواژه‌ای بسیار قدرتمند: همیشه اولین نکته در حفظ امنیت، انتخاب رمز است. از یک رمز دوبار استفاده نکنید و رمز‌های قابل پیش بینی انتخاب نکنید. یعنی اصطلاحات معروف، اسم‌ها، تاریخ تولد، نام تیم‌های ورزشی و غیره را کنار بگذارید. نحوه ایجاد رمز‌های قوی را یاد بگیرید و یا از یک ابزار ساده برای تولید رمز استفاده کنید. برای حفظ امنیت بیشتر، حتما به طور مرتب رمز‌های خود را عوض کنید.

۲. استفاده از برنامه‌های مدیریت رمز: اگر به خاطر سپردن و تایپ مجدد رمز‌ها برایتان سخت است، می‌توانید از یک برنامه مدیریت رمز استفاده کنید. این برنامه‌ها علاوه بر اینکه رمز تصادفی و ترکیبی تولید می‌کنند، می‌توانند رمز‌ها را هم ذخیره کنند.

۳. اطلاعات حساس خود را از طریق ایمیل ارسال نکنید: ایمیل‌ها ساده ترین روش ارتباطی هستند اما مجرمین اینترنتی هم از این ابزار برای رسیدن به مقاصد شوم خود استفاده می‌کنند. می‌توانید با عدم ارسال اطلاعات حساس از طریق ایمیل، خودتان را در برابر حملات احتمالی فیشینگ و مهندسی اجتماعی ایمن کنید. یک شرکت با سابقه و اسم و رسم دار، هرگز اطلاعاتی همچون مشخصات فردی، شماره حساب بانکی یا شماره کارت اعتباری را از طریق ایمیل درخواست نمی‌کند. در صورتی که از شما خواسته شده اطلاعات خود را از این طریق ارسال کنید، حتما با فرستنده یک تماس تلفنی برقرار کنید و از هویت آنها مطمئن شوید.

۴. اعلان ورود به حساب را فعال کنید: در این صورت هر کسی هر جایی وارد حساب کاربری شما شود، یک ایمیل یا پیام به شما ارسال می‌شود. البته در این صورت هر وقت که خودتان هم وارد حساب شوید، اعلان دریافت خواهید کرد. شاید این اعلان‌ها برایتان آزار دهنده باشند اما به خاطر امنیتی که برایتان به همراه دارد بهتر است آن را تحمل کنید.

۵. فقط از محل‌های امن به حسابهایتان متصل شوید: شاید شما هم وسوسه شده‌اید که از اینترنت رایگان کافی شاپ‌ها یا جاهای دیگر استفاده کرده و پیام‌هایتان را چک کنید یا قبضی پرداخت کرده، چیزی بخرید. استفاده از وای فای‌های رایگان برای کارهای ساده‌ای مثل خواندن اخبار و بازی‌ها به درد می‌خورد نه برای وصل شدن به حساب‌های مهمی مثل حساب بانکی. تنها یک لحظه اتصال کافی است تا اگر هکری در نزدیکی باشد، از طریق این اتصال نا مطمئن، اطلاعات شما را بررسی کند.

۶. از یک برنامه امنیتی آپدیت شده استفاده کنید: شما حتما در گوشی خود یک نسخه آنتی ویروس نصب کرده‌اید! حالا سوال اینجاست که آیا این اپلیکیشن به آخرین نسخه ارتقا داده شده؟ به طور مرتب باید برنامه آنتی ویروس و آنتی تروجان گوشی خودتان را آپدیت کنید. اگر در انتخاب آنتی ویروس مشکل دارید حتما از برنامه‌های محبوب و پر آوازه استفاده کنید. علاوه بر این، هرگز به طور مستقیم از فضای مجازی آنتی ویروس دانلود نکنید، مگر اینکه آن وب سایت، توسعه دهنده برنامه مورد نظرتان باشد.

۷. مراقب باشید به چه سایتی اعتماد می‌کنید: در حالی که اغلب سایت‌ها قانونی و حقیقی هستند، با این حال در بین این سایت‌ها، وب سایت‌های فیشینگ هم قرار دارد. به همین علت قبل از وارد کردن هر اطلاعاتی در سایت‌ها، حتما با دقت به جزئیات آن توجه کنید. در یک سایت مشکوک، باید به ۴ چیز دقت کنید:

• به اطلاعات تماس وب سایت نگاه کنید. حتما باید روشی برای برقراری تماس تلفنی، آنلاین یا از طریق ایمیل، درج شده باشد.

• وقتی وارد سایت می‌شوید در کنار آدرس بار، باید علامت قفل وجود داشته باشد.

• هر سایتی که مربوط به انجام کارهای بانکی و خرید می‌باشد باید به پروتکل SSL مجهز باشد. یعنی آدرس وب سایت با HTTPS شروع شود نه با HTTP.

• در آخر حواستان به کلمات ناجور، اشتباهات املایی و نوشتاری و خود آدرس وب سایت باشد.

۸. از کامپیوتر خود محافظت کنید: مهم نیست که چقدر مراقب وب گردی خود هستید، اگر کسی بتواند به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند، همه چیز تمام می‌شود. گوشی یا کامپیوترتان را دست هر کسی ندهید. علاوه بر این، گوشی و کامپیوتر را نباید بدون رمز رها کنید تا هر کس که از راه رسید بتواند به آن دسترسی داشته باشد. اگر قرار باشد کامپیوتر خود را در اختیار کسی قرار دهید، حتما برای آن حساب کاربری جدا و با محدودیت تری ایجاد کنید و برای حساب خودتان رمز قرار دهید.

۹. حساب‌های اینترنتی خودتان را امن تر کنید: شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان بسیار مفید است. همچنین برای بعضی افراد از لحاظ کاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، این رسانه‌های اجتماعی هدف هکر‌ها هستند به خصوص حساب‌های مربوط به زنان. همچنین ممکن است آنها را به یک هدف آزار و اذیت آنلاین و حتی آفلاین هم تبدیل کند. برای آشنایی با ویژگی‌ها و ابزارهای امنیتی شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های محبوب، زمان اختصاص دهید. حتما از اطلاعاتی که به طور عمومی از شما نمایش داده می‌شود، مراقب باشید.

با این روش‌های ساده می‌توانید امنیت خود را بالا برده و به راحتی و خیال آسوده در فضای مجازی به وبگردی بپردازید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)