شاید از کسانی که همیشه درباره “وب گردی امن” حرف می زنند خسته شده باشید. ممکن است برنامه آنتی ویروس مخصوص خودتان را نصب کرده باشید و می بینید که آیکون آن مدام در حال چشمک زدن است، این یعنی برنامه در حال انجام وظایف خود می باشد. پس این حرفها دیگر برایتان اهمیتی ندارد و مطمئنید  آنتی ویروس، امنیت شما را تامین می کند.

وب گردی امن و لذت بخش، غرق در انکار! این آرزوی هر کسی است که وب گردی راحتی داشته باشد و روی هر لینکی که می­خواهد کلیک کند، هر چیزی که دوست دارد را دانلود کند  و در دنیای عظیم اینترنت غرق شود. اما باید از این خیال خام دست بردارید و واقعیت را قبول کنید. اینترنت اصلا جای امنی نیست.

موارد زیر باور های غلطی است که اکثر ما به کار با آن عادت کرده ایم، اما باید آنها را کنار بگذاریم. ممکن است در آغاز قبول این اشتباهات سخت باشد، در طولانی مدت به نفعتان خواهد بود.

۱. وجود علامت قفل کنار آدرس بار یعنی امنیت سایت!

ممکن است قبل از انجام خرید اینترنتی، به علامت قفل در کنار آدرس بار توجه کنید چون همه جا شنیده اید که این علامت یعنی از امنیت سایت مطمئن باشید. اما این یک باور غلط است.

علامت قفل یعنی اینکه بین کامپیوتر شما و سرور وب سایت ارتباط امنی وجود دارد  ولی هنوز هم از دست بدافزار ها در امان نیستید. علاوه بر این، هکرهای حرفه ای در جعل مجوز ها مهارت داشته یا برخی از آنها برای افزایش فریبندگی سناریو های فیشینگ خودشان، ممکن است آن مجوز را خریداری کنند، حتی برخی می­توانند علامت قفل را طراحی کنند. در نتیجه شما فریب خورده و فکر خواهید کرد که این یک سایت حقیقی و مطمئن است در صورتی که اینطور نیست.

۲. تنها سایت های مستهجن خطرناک هستند!

فکر می­ کنید با نرفتن به این قبیل سایت ها، هرگز هک نخواهید شد؟ اینطور نیست! بیش از ۸۳% وب سایت های حاوی بدافزار، جزو سایت های امن محسوب می شوند. زمانی که وارد سایت های خرید و مد قانونی شده اید، احتمال هدف قرار گرفته شدنتان بیشتر از زمانی که در سایت های مستهجن یا شرط بندی هستید.

۳. در کامپیوتر من هیچ چیز ارزشمندی وجود ندارد!

ممکن است مدارک سری و اقتصادی مهم یا اطلاعات کارت اعتباری خود را در حافظه کامپیوترتان ذخیره نکرده باشید. ولی شما ایمیل دارید و رمز این ایمیل در گوشه ای از کامپیوتر یا مرورگرتان ذخیره شده که حداقل به یکی از شبکه های اجتماعی متصل است و در پوشه های دیگرتان چند عکس و مدرک وجود دارد که برای سرقت هویت شما کافی است.

باید حواستان جمع تر باشد. کامپیوتر شما حاوی تمام اطلاعاتی است که یک هکر برای جعل هویت شما لازم دارد. پس باید مراقب کامپیوترتان باشد.

۴. من روی سیستم آنتی ویروس دارم و دیگر نیاز به برنامه های اضافی ندارم!

استفاده از برنامه آنتی ویروس در هوای آرام و دلپذیر بسیار عالی است. اما در محیط وب، سریعتر از آنکه بتوانید بگویید: “تروجان کشکه”، ویروس جدیدی منتشر می شود. بنابراین حتما به آنتی ویروسی نیاز دارید که مرتب پچ عرضه کند و حتی به طور خودکار آپدیت شود.

علاوه بر این، آنتی ویروس می تواند از کامپیوترتان در برابر تروجان های موجود در وب، در حین وب گردی شما محافظت کند. اما هرگز نمی تواند در برابر روش های هوشمندانه هکر ها کاری از پیش ببرد. به همین علت باید از چندین لایه امنیتی و فایروال ها استفاده کنید.

۵. رمز های من فوق العاده قوی هستند!

در انتخاب رمز، قطعا “%۱۴LuGnut_(1776)-tUTu” بهتر از “pass*word” می باشد. اما بازهم امنیت کامل شما را تامین نمی­ کند. هر چقدر هم رمز شما قوی باشد کسی هست که ۲۴ ساعته به دنبال شکستن رمز حساب شما است. علاوه بر این هکر ها از برنامه هایی با عنوان KeyLogger استفاده می کنند که می تواند تمامی حرکات و فعالیت های صفحه کلید شما ثبت کند.

۶. اگر سیستم من آلوده شد، حتما نشانه های آن را خواهم دید!

اگر فکر می کنید با آلوده شدن سیستم شما به ویروس شاهد پاپ آپ های پی در پی، توقف های مداوم در برنامه ها و این قبیل خطاهای مشهود خواهید شد و متوجه می شوید کامپیوترتان آلوده شده، سخت در اشتباهید. تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده که اگر سیستم شما آلوده شود هیچ اثر و نشانه ای از آن نخواهید دید! یعنی بد افزارها تا حدی پیشرفت کرده اند که کاملا بی صدا و مخفی عمل می کنند.

۷. تا چیزی دانلود نکنم، آلوده نمی شوم!

حفظ امنیت قبلا راحت تر بود، تنها کاری که می کردید دانلود نکردن فایل هایی با پسوند EXE بود. اما دیگر بد افزارها برای آلوده کردن نیازی به دانلود شدن ندارند. کد های مخرب در منابع به ظاهر امن پنهان شده اند و در حین وب گردی از طریق مرورگر اجرا شده و کارشان را انجام می دهند، این باور اشتباه نتیجه طرز فکر قبلی است، وقتی هیچ اتفاقی نمی افتد، شما فکر می کنید همه چیز عادی است، در حالی که خیلی وقت است هک شده اید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)