سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸:  حکم اعدام سمیه شهبازی جهرویی، که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود در زندان سپیدار اهواز به اجرا درآمد. به گفته خانواده، «فردی که سمیه به قتل رساند قصد تجاوز به وی را داشت».

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۳ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی زن در زندان سپیدار اهواز به اجرا درآمد. این زن به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود، سمیه شهبازی جهروبی نام داشت.

روز گذشته یکی از بستگان وی به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «فردی که سمیه به قتل رساند قصد تجاوز به وی را داشت. سمیه بعد از قتل ترسیده بود و جسد را به خارج از شهر برد و آتش زد».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی مقامات رسمی و یا رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون اعدام ۱۱ زن در شهرهای مختلف ایران، توسط سازمان حقوق بشر ایران به ثبت رسیده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاء عام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com