سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸: دست‌کم دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. یکی از این زندانیان به اتهام قتل «علیرضا شیرمحمدی» زندانی سیاسی زندان فشافویه به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۱۰ آذر ماه، دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. هویت این دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده اند، جعفر زمانی و محمدرضا خلیل‌زاده احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «جعفر زمانی به اتهام قتل یک پاسدار به اعدام محکوم شده، ولی حتی شاکیان پرونده‌اش هم میدانند وی جرم کس دیگری را به گردن گرفته و خودش قاتل آن پاسدار نبوده است. این قتل مربوط به ۱۵ سال پیش بوده و همه این سال‌ها جعفر زمانی در زندان بوده است».

جعفر زمانی از بند ۱ سالن ۱ به سلول انفرادی منتقل شده است.

خبرگزاری هرانا که نخستین بار این خبر را اعلان کرد در خصوص محمدرضا خلیل‌زاده، دیگر زندانی که جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده خبر داد که وی  حدود ۱۶ سال قبل به اتهام آدم ربایی بازداشت و حبس طولانی محکوم شده بود و خردادماه سال جاری در زندان فشافویه یک زندانی سیاسی به‌نام عیلیرضا شیرمحمدی را به قتل رسانده بود. 

محمدرضا خلیل‌زاده از بند ۶ سالن ۱۷ به سلول انفرادی منتقل شده است.

معمولا روزهای چهارشنبه احکام اعدام در زندان رجایی شهر به اجرا درمیاد و تا آن روز اگر شاکیان پرونده حاضر به رضایت نشوند، حکم این زندانیان اجرا خواهد شد. احتمال میرود تعداد زندانیانی که به سلول انفرادی منتقل شده‌اند بیشتر از این باشد. 

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)