به دنبال اعتراض سراسری مردم ایران در شهرهای مختلف که از شامگاه جمعه ۲۴ آبان ماه پس از اعلام گرانی بنزین آغاز شد و طی۴ روز بیش از ۱۸۰شهر را در بر گرفت، اینترنت به طور کامل به مدت ۱۶۳ ساعت در ایران قطع شد. قطع کامل اینترنت در ایرانبه منظور مخفی نگاه داشتن ابعاد سرکوب معترضین از طریق کشتار و بازداشت‌هایخودسرانه و گسترده صورت گرفت. مقامات حکومتی در هراس از گسترش و ادامه دار شدن اعتراضات سراسریدر ایران، اقدام به سرکوب وحشیانه معترضین در شهرهای مختلف کردند.

در هفته‌ای که گذشت پس از وصل مجدد اینترنت در شماری از شهرهای کشور، کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به بخش دیگری از اخبار و اطلاعات مربوط به سرکوب مردم و جوانان در شهرهای مختلف دست یافته است که البته این گوشه‌ایاز سرکوب گسترده صورت گرفته علیه مردمرا بازتاب می دهد. ابعاد سرکوب به قدری بالا بود که عوامل وابسته به حاکمیت ناگزیر به بخشی از آن اذعان می‌کنند.

روز سه‌شنبه ۵ آذرماه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر از بازداشت بیش از «هفت هزار نفر» در اعتراضات سراسری داد.

این نخستین بار است که آماری در زمینه تعداد بازداشت‌هاییک هفته اعتراضات گسترده در ۲۹ استان ایران اعلام می‌شود. در حالی که ابعاد واقعی بسیار گسترده تر از ایناست.

مقامات دستگاه قضاییه در استانهای مختلف از جمله تهران، خوزستان و فارس از تشکیل دادگاههای ویژه برای دستگیر شدگان خبر می‌دهند. احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان، در نماز جمعه تهران روز اول آذر بازداشت شدگان را «یاغی و محارب» توصیف کرد و خواستار اشد مجازات برای آنها شد.

روزنامه کیهان نیز در شماره ۲۷ آبان خود نوشت: «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند.»

این اظهارنظرها در حالی است که هیچیک از بازداشت شدگان، از حق انتخاب وکیل و طی پروسدورهای حقوقی محروم برخوردار نیستند.

شمار بازداشت شدگان و محل نگهداری آنان

خبرهایی که از منابع و زندان‌های مختلف کشور به دست ما می‌رسد حاکی از موج وسیعی از بازداشت هموطنان در شهرهای مختلف کشور می‌باشد. به طوری که دستگاه قضاییه کشور از اماکن مختلف دولتی برای نگهداری بازداشت شدگان استفاده می‌کند.

بسیاری از بازداشت‌ شدگان روزهای اخیر علاوه بر زندان‌های سراسر کشور در مراکز مخفی وابسته به سپاه و وزارت اطلاعات نگهداری می‌شوند. بسیاری از مساجد و مدارس و دبیرستان و حسینیه‌ها هم تبدیل به محل‌هایی برای بازجویی و بازداشت مردم و جوانان کشور شده است.

از یکی از مدارس دخترانه ابتدائی به نام «مدرسه شاهد نجمه» در شهر شادگان به عنوان بازداشتگاه و مرکزی برای نیروهای امنیتی استفاده می‌شود.

در جریان اعتراض سراسری مردم، علاوه بر وجود تک تیراندازان در بعضی اماکن شهر، بالای ساختمان این مدرسه نیز چندین مسلسل BKC گذاشته بودند و در مقابل درب مدرسه هم چندین ماشین که بر روی آنها مسلسل نصب شده مستقر کرده بودند.

نزدیک به ۵۰ نفر از بازداشت شدگان زنجان در روبروی دادسرا در زیر زمین اداره اماکن و گذرنامه این شهر در مکانی سرد محبوس هستند.

در جنگلهای آمل نیزیک زندان مخفی درست کرده‌اند که دستگیر شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه را به این محل منتقل کردند.

در تهران و استان البرز تنها حدود ۳ هزار نفر از بازداشت شدگان به زندان فشافویه منتقل شده و بیش از ۴۲۰ تن نیز به بند اطلاعات سپاه در زندان رجایی شهر کرج و هزار نفر نیز به زندان اوین منتقل شده اند.

۱۵۰۰نفر از بازداشت شدگان تنها در تیپ ۵ زندان فشافویه محبوس هستند.

از آمار بازداشت شدگان در شیراز اطلاعی در دست نیست اما شمار بازداشت شدگان به حدی است که علاوه برزندان عادل آباد شیراز به زندان‌های شهرهای مختلف نیز منتقل شده‌اند.شماری از بازداشت شدگان تظاهرات آبان به ساختمان حفاظت اطلاعات زندان عادل آباد شیراز منتقل شده اند.

یکی از هموطنان از بوشهر گزارش داد که در حال حاضر زندان برازجان از بازداشت شدگان شیراز پر است.

آمار دقیقی از بازداشت شدگان در استان‌های مختلف در دست نیست اما براساس گزارش منابع حقوق بشری و منابع محلی، میتوان آمار بازداشتی‌ها در هر استان را به ترتیب زیر برشمرد:

دراستان خوزستان بیش از ۱۵۰۰ نفر،

در استان قم ۶۰ نفر،

در استان کردستان ۳۵۰ نفر،

در استان کرمانشاه ۲۵۰۰ نفر،

در استان مازندران دست کم ۳۲۰ نفر،

در استان یزد بیش از ۷۰۰ نفر،

خرم‌‌آباد حدود ۴۰۰ نفر

موج دستگیری ها در شهرهای مختلف کشور همچنان ادامه دارد. مقام های انتظامی و امنیتی ایران روز پنجشنبه هفتم آذر ماه از ادامه بازداشت دست‌کم ۵۰ نفر از شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های اخیر در چند شهر ایران از جمله تهران، شیراز و اصفهان خبر داده‌اند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات روز چهارشنبه ششم آذر از بازداشت دست‌کم هشت نفر در ارتباط با «تهیه گزارشات دقیق و به ویژه تصویری» از اعتراضات اخیر در کشور خبر داده است.

شکنجه بازداشت شدگان

بازداشت شدگان در شهرهای مختلف زیر شدیدترین شکنجه ها قرار دارند. ماموران اطلاعات بازداشت شدگان را تحت شکنجه قرار می دهند تا از آنها اعترافات اجباری مبنی بر ارتباط با خارج از کشور بگیرند.

بنا به گزارش منابع محلی و شاهدان عینی، در زندان فشافویه تهران بازداشت شدگان تحت شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفته و فریادشان در اطراف زندان فشافویه شنیده می‌شود.

در اهواز یکی از جوانان اهوازی به نام رضا بلیطی زاده متولد ۱۳۶۳ زیر شکنجه نیروهای حکومتی به شهادت رسید. جسد این جوان را یک چوپان در بیابان پیدا کرد.تمام دنده های این جوان براثر ضربه خورد شده بود . شش وی بر اثر فرورفتن دنده،سوراخ شده بود.

در زندان رجایی شهر بازداشت شدگان را هر روز صبح به مدت چند ساعت در هواخوری زندان مورد شکنجه قرار می‌دهند. ماموران، زندانیان را مبجور به درآوردن لباس می‌کنند و پس از لخت کردن و خیس کردن آنها با آب  سرد، با باتوم و شلاق زندانیان را مورد ضرب و شتم وحشیانه قرار می‌دهند.

ماموران مزدبگیر دیکتاتوری، در شهر گرگان یکی از جوانان معترض را با شلیک مستقیم و ضربات تبر در مقابل چشمان حیرت زده مردم به شهادت رساندند.تعدادی از نیروهای سپاه که لباس شخصی به تن داشتند یک جوان معترض را ابتدا با کلت مورد هدف قرار داده و سپس در حالی که ویمجروح و روی زمین افتادبا تبر به جان وی افتاده و او را با ضربات تبر به شهادت رساندند.

کشتار وحشیانه مردم و معترضان

هنوز آمار واقعی از کشتار هولناک مردم توسط ماموران ولایت فقیه به دست نیامده است. کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام اقدام به ثبت بیش از ۴۲۵ تن از شهدای قیام سراسری کرده است. شماری از کشته شدگان جوانان زیر۱۸ سال می‌باشند. از جمله این شهدا می‌توان به اسامی نیکتا اسفندانی۱۴ ساله، ساسان عیدی۱۷ ساله ، امیررضا عبدالهی۱۳ ساله، رضا نیسی۱۶ ساله و محمد بریهی۱۷ ساله اشاره کرد.

سازمان عفو بین الملل ضمن انزجار عمیق از کشتار بی‌رحمانه مردم ایران با انتشار بیانیه ای کشتار معترضان ایرانی را ناشی ازچراغ سبز مقام‌های بلندپایه حکومتی در ایران برای سرکوب مردم دانست.

در این بیانیه آمده است:

«ویدئوهای تأییدشده، گفته‌های شاهدان عینی در داخل ایران و اطلاعات دریافتی از فعالان حقوق بشر در خارج کشور نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی طی روندی غیرقانونی و هولناک دست به کشتار معترضان زده‌اند و با به کارگیری برخوردهای مرگبار و خارج از موازین قانونی به سرکوب اعتراضاتِ عمدتاً مسالمت‌آمیزی پرداخته‌اند که در پی افزایش شدید قیمت بنزین در ۲۴ آبان در بیش از ۱۰۰ شهر در سرتاسر کشور شکل گرفته است.»

اعدام

شایان ذکر است که ماشین کشتار سیری ناپذیر نظام دیکتاتوری ولایت فقیه، علاوه بر کشتن مردم و جوانان در کف خیابانها در جریان اعتراضات سراسری، همچنان به بهانه‌ها و دلائل مختلف اقدام به کشتن مردم و یا اعدام زندانیان در زندان‌ها می‌کند. طی هفته‌ای که گذشت دو نفر در زندان‌های کرمان و بیرجند به اتهام قتل و مواد مخدر اعدام شدند.

کشتار کولبران و سوخت‌بران

روز یکشنبه سوم آذرماه، نیروهای نظامی ایران شماری از کاسبکاران کُرد را در مرزهای اشنویه و پیرانشهر هدف تیراندازی قرار دادهند که یک کاسبکار کُرد به نام سمکو قادرنیاعلی، اهل مهاباد جان باخته است.

همان روز، یک کولبر اهل سلماس به نام ناصر مرادپور، در مرزهای پیرانشهر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایرانبه قتل رسید.

در یک اقدام دیگر روز جمعه ۸ آذرماه دو جوان در «خور بندزرک» واقع در استان هرمزگان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی جان خود را از دست دادند.

این شهروندان به نام‌های حسین ترکمانی۱۹ ساله و محمد جلالی۲۵ ساله بودند که نیروهای نظامی ایران به ظن حمل سوخت قاچاق آنها را هدف تیراندازی قرار دادند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com