سازمان حقوق بشر ایران؛ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸: صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر مجموعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد که ۷ سال و شش ماه آن اجرایی می‌شود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی حکمی که اخیرا از سوی دادگاه تجدیدنظر صادر شده، محکومیت صبا کردافشاری به ۹ سال حبس تعزیری کاهش یافته است. خانم کرد افشاری در دادگاه تجدیدنظر از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» مجموعا به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد و از بابت اتهام «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب» که پیشتر در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود، تبرئه شد.

آقای تاج وکیل مدافع خانم کردافشاری در صفحه توییتر خود نوشت: «دادگاه تجدیدنظر، با تبرئه بخشی از حکم محکومیت صبا کردافشاری مجازات حبس وی را به ۹ سال تقلیل داد ۷/۵ سال از مجازات حبس قابل اجراست همچنان امیدوار به اعمال ظرفیت‌های قانونی در مرحله اجرای حکم، همچنین اختیارات دستگاه و مقامات قضائی در تسهیلات و تخفیف وضعیت صبا و دیگر زندانیان سیاسی هستیم.»

پیشتر نیز در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده بود که صبا کردافشاری،  توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری مجموعا به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در این حکم که سه‌شنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ به آقای حسین تاج، وکیل مدافع این فعال مدنی ابلاغ شد، صبا کردافشاری به اتهام «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب» به ۱۵ سال حبس تعزیری، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و شش ماه حبس تعزیری و محرومیت های اجتماعی دیگر محکوم شده است که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام «اشاعه فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب» در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

لازم به ذکر است صبا کردافشاری روز شنبه ۱۱ خرداد ماه در منزل پدری خود بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. وی پس از ۱۱ روز بازجویی و فشار برای اعتراف تلویزیونی روز سه شنبه ۲۱ خرداد ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و تاکنون از حق داشتن وکیل و مشاوره حقوقی محروم بوده است.

گفتنی است، در تفهیم اتهام اولیه به صبا کردافشاری اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق گروهک معاند و طرح براندازی نرم، اشاعه فساد و فحشا و پیاده روی بدون حجاب، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی از طریق ارتباط با مسیح پولی نژاد [مسیح علی‌نژاد] و خبرگزاری هرانا» را ابلاغ کرده‌ بودند.

صبا کردافشاری پیش از بازداشت در خصوص مسایل حقوق بشری همچون زندانیان سیاسی گمنام، اقلیت‌های مذهبی و زنان فعالیت می‌کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com