خانم فاتو بن سودا
دادستان  محترم دیوان کیفری بین‌المللی لاهه

احتراما اینجانبان جمعی از وکلای دادگستری ایران با استناد به اساسنامه‌ی دیوان کیفری بین‌المللی لاهه و ایضا مقررات منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین بین‌المللی و سایر قواعد آمره‌ی حقوق بین‌الملل  و تکالیفی که حضرتعالی به عنوان دادستان دیوان کیفری بین‌المللی دارید به استحضار می‌رسانیم، همچنانکه حضرتعالی اطلاع دارید اعتراضات مدنی گسترده‌ای از از روز ١۵ نوامبر ٢٠١٩ در  شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گرانی بنزین آغاز شده است این اعتراضات از سوی مردم به آرامی شکل گرفت اما با برخورد شدید نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی حکومت ایران مواجه شده است که موجب کشتار بی‌رحمانه‌ی وسیع معترضین و مجروح شدن  بیش از هزار نفر و دستگیری هزاران نفر منتج شده است.

در این مدت قانون مثل اینترنت تعطیل شده است و مقامات قضایی در کنار مسئولین دولتی و حکومتی در سرکوب گسترده اعتراضات بحق مردم همسو  و شریک شده‌اند و به علت فقدان قوه قضاییه مستقل و کارآمد و نبود عدالت قضایی و فقدان بی‌طرفی قضایی و عدم وجود دادرسی منصفانه، نگرانی شدید از وضعیت بازداشت‌شدگان وجود دارد.

از دیگرسو مردم ایران از حق دسترسی آزاد به اینترنت محروم شده‌اند و حتی تماس تلفنی هم با داخل ایران به سختی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر خبرنگاران خارجی در ایران بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی از اطلاع‌رسانی و پوشش خبری اتفاقات اخیر ممنوع شده‌اند و عملا هیچ اطلاعی از سرنوشت مردم معترض وجود ندارد .

تعداد کشته شدگان در جوانرود، مریوان، کرمانشاه، سنندج، بهبهان، شیراز، اهواز، اصفهان، تهران، کرج، اسلامشهر، شهریار و دیگر نقاط ایران نگران کننده است. طبق ملاحظه فیلم‌های دریافتی از اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مأمورین امنیتی و انتظامی به صورت مستقیم  به تظاهرکنندگان شلیک می‌کنند. خشونت در برخورد با مردم موجب تشدید بدرفتاری با بازدداشت‌شدگان شده است. آنها از تمام حقوق مصرح حتی در مواد  پنج، شش و هفت قانون آیین دادرسی کیفری ایران محروم شده و اساسا کتاب قانون در ایران مثل سایر حقوق دیگر شهروندان تعطیل شده است. لذا از شما به عنوان دادستان دیوان کیفری بین‌المللی و  بر اساس اصل صلاحیتی که قابل اعطا از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحدبه حضرتعالی  است  و حسب اصل صلاحیت جهانی تعقیب کیفری مسئولین و مرتکبین  جنایت علیه بشریت، در تعقیب کیفری مسببان سرکوب و کشتار مردم معترض ایران که به شکل گسترده انجام شده و تمام مصادیق جنایت علیه بشریت و نقض قواعد آمره‌ی حقوق بین‌الملل را در پی دارد در خواست بررسی فوری امر را داریم. مدارک و مستندات تقدیم می‌شود.
با احترام

١-محمد مصطفایی
٢-حسین احمدی نیاز
٣-مزدک اعتماد زاده
۴-احسن حسن پور
۵-مسعود اخترانی تهرانی
۶-دانیال استخر
٧-مهدی هوشمند رحیمی
٨-نگار مصری
٩-شیلان بیگ زاد
١٠-نیره انصاری
١١-علیرضا دقیقی
١٢-قهرمان کریمی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com