سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد.

بنا به گزارش ایرنا و به نقل از رئیس کل دادگستری استان اردبیل، صبح روز جاری، سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی ۳۹ ساله در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد.

این زندانی که هویتش اعلان نشده به اتهام «قتل عمد» دو برادر با سلاح گرم در تاریخ ۲۴ مرداد ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. به گفته این منبع، فرد اعدام شده دایی مقتولان بوده و به دلیل اختلافات خانوادگی دست به قتل زده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com