به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه چهارم تا روز جمعه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۸ در شهرهای مختلف ایران، سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، صدور احکام حبس و اذیت و آزار زندانیان از طریق ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.

اعدام

در هفته‌ای که گذشت دو زندانی در زندان‌های ایران به دار آویخته شدند.

سحرگاه روز پنج‌شنبه ۹ آبان ماه یک زندانی به اتهام قتل یک مامور نیروی انتظامی در ملاءعام در شهرستان خمین در چهارراه سعیدی به دار آویخته شد.

در همین روز حکم اعدام یک زندانی دیگر متهم به قتل به نام مهران قربانی در محوطه زندان لاکان رشت به اجرا درآمد. این زندانی از ۵ سال پیش در بازداشت به‌سر می‌برد و از دوم آبان ماه به سلول انفرادی این زندان منتقل شده بود.

بازداشت‌ها

روز شنبه ۴ آبان دستگیر شدگان در مراسم سالگرد مهندس امانی در تبریز پس از حضور در شعبه یک بازپرسی انقلاب تبریز و تفهیم اتهامشان با قرار وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند.

روز شنبه ۴ آبان حسن هاشمی، ۲۶ ساله شهروند اهل کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.  

روز یکشنبه ۵ آبان یک شهروند کرد اهل سنندج به نام ابوبکر شجیعی توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شد. نیروهای اطلاعات با یورش به منزل شخصی این شهروند کرد همسر و دختر وی را نیز بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل نمودند. تاکنون دلیل بازداشت این سه شهروند کرد اعلام نشده است.

شامگاه دوشنبه ۶ آبان یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام جمال ثابت، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت وی پس از ورود ماموران به یک مهمانی خصوصی و پس از ساعت ها بازجویی میهمانان، تصویر برداری، تفتیش محل و ضبط لوازم صاحبخانه صورت گرفته است. مامورین منزل آقای ثابت را نیز مورد بازرسی قرار دادند.

روز دوشنبه ۶ آبان مدیر کل تعزیرات حکومتی استان البرز از بازداشت۵ شهروند به اتهام فروش پوشاک نامتعارف در راستای «طرح ساماندهی عفاف و حجاب» در کرج خبر داد.

روز سه‌شنبه ۷ آبان شماری از بهاییان ساکن شیراز توسط ماموران اطلاعات سپاه فجر استان فارس، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این شهروندان بهایی در ارتباط با برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد پیامبر آیین بهاییت بازداشت شده اند. اسامی دو تن از آنان شهریار عطریان و پولاد کرمی عنوان شده است.

احضاریه:

در هفته‌ای که گذشت شماری از شهروندان در ارتباط با برگزاری مراسم روز کوروش احضار و تهدید شدند.

روز یکشنبه ۵ بهمن، بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی سابق، هانیه دائمی، خواهر آتنا دائمی زندانی سیاسی و محمدحسین آغاسی وکیل دادگستری به پلیس امنیت تهران احضار شدند.

روز شنبه ۴ آبان دادگستری کل استان البرز پروین محمدی نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران را برای اجرای حکم حبس یک‌ساله اش به شعبه اجرای احکام احضار کرد و هشدار داد که در صورت عدم حضور، حکم جلب این فعال کارگری را صادر خواهد کرد.

روز سه‌شنبه هفتم آبان یک شهروند کرد به نام صابر ۳۵ ساله اهل روستای میرآباد از توابع بوکان به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت ایران احضار شده و مدت چهار ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر کرج با راه اندازی چند دستگاه پارازیت و خط شکن قوی در این زندان دچار بیمار‌ی‌های مختلف شده اند. مسئولان قضایی با ایجاد پارازیت انداز تلاش می‌کنند که ارتباط زندانیان را با بیرون قطع کنند. ارسال پارازیت سلامت زندانیان را مورد تهدید قرار داده و باعث بیماری زندانیان شده است. زندانیان بر اثر امواج پارازیت دچار سردرد، حالت تهوع، قرمز شدن و درد چشم شده اند.

فشار بر زندانیان سیاسی حسن صادقی محبوس در زندان رجایی شهر کرج و فاطمه مثنی محبوس در زندان اوین افزایش یافته است. حسن صادقی و همسرش فاطمه مثنی بیش از ۴ سال است که در زندان محبوس هستند. آنها به طور معمول باید ماهی دوبار ملاقات داشته باشند. اما ملاقاتهای آنان به بهانه های مختلف توسط مسئولان زندان قطع می شود. به آقای صادقی گفته شده که از این پس شرط ملاقاتهای بین دو زندان پوشیدن لباس زندان و دستبند و پابند است.  

روز سه‌شنبه ۷ آبان سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین مورد بازجویی مجدد قرار گرفت. وی در این بازجویی تهدید به پرونده‌سازی جدید و مطرح شدن اتهامات جدید در رابطه با اطلاع رسانی از وضعیت زندان شد. وی همچنین قرار بود روز شنبه ۴ آبان‌ جهت درمان به بیمارستان منتقل شود اما مسئولان زندان به بهانه خودداری وی از پوشیدن لباس زندان و استفاده از دستبند و پابند از اعزام او به بیمارستان جلوگیری کردند.

اقبال زارعی زندانی سیاسی محبوس در زندان سقز در چهاردهمین روز اعتصاب غذا دچار خونریزی داخلی شد. این زندانی سیاسی در وضعیت وخیمی به سر می‌برد و مسئولان زندان نسبت به وضعیت وی بی‌توجه می‌باشند. آقای زارعی از روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به دخالت‌های اداره اطلاعات سقز در روند قضایی پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده است.

به‌رغم صدور قرار وثیقه برای دو تن از فعالان آذربایجانی به نام‌های محمد مردی و فرهاد پاکروح و تامین آن از سوی خانواده، به بهانه ادامه روند رسیدگی به پرونده، از قبول وثیقه و آزادی آنها خودداری به عمل آمد.

صدور احکام

سه شهروند بهایی ساکن سمنان به نام‌های اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان در مجموع به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. براساس احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب در سمنان، اردشیر فنائیان به ۱۰ سال حبس تعزیری، یک‌سال محرومیت از حضور در سمنان و یک‌سال تبعید به شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده ‌است. یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری و هر یک به دو سال منع حضور در سمنان محکوم شده‌اند.

در هفته‌ای که گذشت احمد شکری، مهرداد عبدالله زاده، رضا اسماعیلی و کیوان زارع به ترتیب شهروندان ساکن استان ایلام، ماکو، ارومیه و مریوان توسط دادگاه انقلاب به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند.

احمد شکری، شهروند ساکن ایلام به اتهام «تشویش اذهان عمومی» به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، رضا اسماعیلی و کیوان زارع، دو تن از شهروندان ساکن ارومیه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و مهرداد عبدالله زاده، شهروند ساکن شهرستان ماکو از سوی دادگاه انقلاب شهرستان خوی به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق جاسوسی» به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

یک متهم در تهران توسط شعبه ۱۲ دادگاه کیفری یک استان به اتهام «مشارکت در قتل و سرقت» در کنار سایر مجازات ها به ۵۵ ضربه شلاق محکوم شد.  

رضا گلپور چمرکوهی، نویسنده کتاب شنود اشباح و زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین در یک پرونده‌سازی جدید توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱ سال و ده روز حبس دیگر محکوم شد. این زندانی که از بهمن ماه ۹۵ توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت شده است، پیش از این نیز توسط دادگاه انقلاب به ۲۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.   

هوشنگ کوشکی فعال حقوق معلمان به دنبال پرونده سازی نیروهای امنیتی از سوی دادگاه خرم آباد با اتهامات سیاسی به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com