هنر جنگ

مانلیو دینوچی

المانفستو – روزنامۀ حزب کمونیست ایتالیا

مرکز پژوهش های جهانی سازی، ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹

ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از مشاهدۀ حذف ابوبکر البغدادی گفت «مثل تماشای فیلم بود»، خلیفه رهبر دولت اسلامی (داعش) در اتاق مخصوص کاخ سفید پخش شده بود. سال ۲۰۱۱ در همینجا بود که رئیس جمهور آمریکا اوباما حذف دشمن شمارۀ یک در آن دوران یعنی اسامه بن لادن رهبر القاعده را تماشا می‌کرد.

با همان صحنه پردازی: سرویس‌های سرّی ایالات متحدۀ آمریکا از مدتها پیش مکان دشمن را شناسائی کرده بودند، او به اسارت گرفته نمی‌شود بلکه او را از بین می‌برند: بن لادن کشته می‌شود، البغدادی خودش را می‌کشد یا «خودکشی» می‌شود و جسدش از بین می‌رود: جسد بن لادن در آب غرق می‌شود، باقیماندۀ جسد البغدادی به وسیلۀ کمربند انفجاری از هم می‌پاشد و این یکی نیز در دریا پراکنده می‌شود.

همان شرکت تولید فیلم: سازمان اطلاعات، متشکل از ۱۷ سازمان فدرال. علاوه بر سی آی‌ای (آژانس مرکزی اطلاعات) در اینجا آژانس اطلاعات دفاع (Dia) ولی هر بخش از نیروهای نظامی نیز، مانند وزارت امور خارجه و وزارت امنیت ملی دارای سرویس سرّی خاص خود می‌باشد.

سازمان اطلاعات برای عملیات نظامی از فرماندهی نیروهای ویژه استفاده می‌کند که در بیش از ۷۵ کشور مستقر هستند و مأموریت رسمی آنان علاوه بر «عملیات مستقیم برای حذف یا به اسارت درآوردن دشمنان»، «جنگ نامتعارف است که از سوی نیروهای فرامرزی هدایت می‌شود و توسط فرماندهی سازماندهی شده اند».

این موضوع دقیقاً همانی ست که در سال ۲۰۱۱ در سوریه روی می‌دهد. و یعنی همان سالی که در اثر عملیات جنگی ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو لیبی تخریب شد. المانیفستو (روزنامۀ حزب کمونیست ایتالیا) این موضوع را با مدارک مستند منتشر کرده و نشان داده است. برای مثال: در مارس ۲۰۱۳ نیویورک تایمز پروندۀ تجسسی جامعی دربارۀ شبکۀ سی آی‌ای منتشر کرد که نشان داد که این شبکه از طریق ترکیه و اردن و با تأمین مالی از سوی عربستان سعودی و دیگر رژیمهای سلطنتی خلیج (فارس) سیل اسلحه برای مبارزان اسلامگرا جاری کرده است. این مبارزان پیش از آنکه به داخل سوریه نفوذ کنند توسط فرماندهی نیروهای ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا آموزش دیده بودند.

در ماه مه ۲۰۱۳، یک ماه پس از بنیانگذاری گروه دولت اسلامی (داعش)، البغدادی در سوریه با یک هیئت نمایندگی سنای ایالات متحدۀ آمریکا به ریاست جان مک کین John McCain، همانگونه که یک عکس مستند نشان می‌دهد، ملاقات کرد.

در ماه مه ۲۰۱۵ دیدبان حقوقی[۱] پرونده‌ای به تاریخ ۱۲ اوت ۲۰۱۲ از پنتاگون را افشا کرد که در آن نوشته شده بود که «امکان ایجاد یک شاهزاده نشین سلفی مذهب در سوریۀ شرقی وجود دارد و این دقیقاً همان چیزی ست که کشورهای غربی خواهان آن هستند و به همین گونه دولتهای خلیج (فارس) و ترکیه که از مخالفان پشتیبانی می‌کنند».

ویکی لیکس در ژوئیۀ ۲۰۱۶ یک ایمیل به تاریخ ۲۰۱۲ را افشا می‌کند که در آن وزیر امور خارجه هیلاری کلینتون نوشته بوده است که به دلیل مناسبات ایران و سوریه «سرنگونی اسد برای اسرائیل خیلی مفید خواهد بود و بیم این کشور را در از دست دادن انحصار هسته‌ای کاهش خواهد داد».

این موضوع توضیح می‌دهد که چرا با وجود این که ایالات متحدۀ آمریکا و هم پیمانانش علیه داعش اردوی نظامی به راه می‌اندازند، نیروهای داعش می‌توانند بی هیچ مانعی در فضای باز در ستون طویل خودروهای نظامی حرکت کنند.

مداخلۀ نظامی روسیه در سال ۲۰۱۵ به پشتیبانی از نیروهای دمشق سرنوشت جنگ را واژگون کرد. هدف استراتژیک مسکو جلوگیری از تخریب دولت سوریه است که در غیر این صورت به وضعیتی مشابه لیبی و هرج و مرج خواهد انجامید، یعنی وضعیتی که از دیدگاه ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو برای حمله به ایران قابل بهره برداری بوده و در عین حال محاصرۀ روسیه را نیز ممکن خواهد کرد.

ایالات متحدۀ آمریکا بی آنکه دیده شود با پشتیبانی از استقلال طلبان کُرد به بازی با کارت تجزیۀ سوریه ادامه می‌دهد. ولی آمریکا پس از تجزیۀ سوریه کُردها را رها خواهد کرد تا ترکیه در جایگاه خط مقدم ناتو در منطقه را از دست ندهد.

در چنین چشم اندازی ست که درمی یابیم چرا البغدادی مانند بن لادن (که پیش از این متحد ایالات متحدۀ آمریکا علیه روسیه در جنگ افغانستان بود) نمی‌توانست به عنوان اسیر گرفته و رسماً محاکمه شود، ولی حتا جسدش باید ناپدید می‌شد تا مدرکی از نقشی که در استراتژی ایالات متحدۀ داشت باقی نماند و باید کاملاً از بین می‌رفت. به همین علت است که ترامپ این همه فیلم خلیفه را که به این خوبی به پایان رسیده دوست داشته است.

 

ترجمۀ حمید محوی

۳۰ اکتبر ۲۰۱۹

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com