یک دادخواست:

مقام‌های ناشناس عراقی گفته‌اند روح‌الله زم پس از ورود به این کشور یک روز در بازداشت دستگاه اطلاعاتی عراق بوده و سپس مطابق موافقت‌نامه استرداد مجرمان به ایران تحویل داده شده است. (بی‌بی‌سی فارسی)

سپاه پاسداران اما اعلام کرده بود زم در «یک عملیات پیچیده» و با «فریب اطلاعاتی» به دنبال «جا ماندن سرویس‌های اطلاعاتی دشمن» به «داخل کشور» هدایت و بازداشت شده است.

با وجود انتشار خبرهای ضد و نقیض از زمان انتشار خبر بازداشت روح‌الله زم از سوی رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی، هنوز هیچ اطلاعات شفاف، تکمیلی و موثقی از سوی مقام‌های قضایی یا امنیتی ایران در مورد چگونگی این دستگیری منتشر نشده است.

این «بی‌خبر گذاشتن عمدی» و اجبار به «اعتراف تلویزیونی» و پخش آن از سیمای جمهوری اسلامی، آن هم در حالی که هنوز هیچ دادگاهی برای رسیدگی به پرونده و احراز قطعی جرم و مجازات متناسب آن تشکیل نشده، علاوه بر آنکه نقض مسلم حقوق بشر است، اقدامی خلاف قوانین داخلی ایران نیز هست.

این دادخواست از عموم مردم، روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای، فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و افرادی که دغدغه حقوق بشر دارند می‌خواهد اعتراض خود را به این رویکرد غیرانسانی، غیراخلاقی و غیرقانونی نظام جمهوری اسلامی به ویژه دستگاه قضایی و امنیتی نشان دهند.

امضاکنندگان این دادخواست از حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه می‌خواهند اولا با اطلاع‌رسانی شفاف زوایای این پرونده را روشن کرده و ثانیا رسیدگی عادلانه به این پرونده در دادگاهی صالح را تضمین کنند؛ گرچه روح‌الله زم به فرانسه پناهنده شده بود و باید به این کشور بازگردانده شود. 

  • برای امضای این دادخواست به اینجا بروید:

علیه خبرسازی، هراس‌افکنی و اعتراف اجباری پس از بازداشت روح‌الله زم

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com