ماف نیوز: اخیرا در تجمعات اعتراضی در محکومیت حمله‌ی نیروهای تحت فرمان دولت ترکیه به خاک سوریه، دست‌کم ۲۷ شهروند کرد در ایران بازداشت شده‌اند. همچنین ۱۹ شهروند دیگر هم پس از تعهد کتبی و یا بعد از بازجویی، پس از ساعاتی آزاد شده‌اند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی یک هفته‌ی گذشته تجمعات پراکنده‌ای از سوی کردهای ایران در شهرهای مختلف صورت گرفت که به بازداشت دست‌کم ۲۷ تن از معترضین به حمله‌ی ارتش ترکیه و نیروهای تحت فرمان آن به خاک سوریه انجامید. همچنین شمار زیادی از شهروندان هم احضار و سپس آزاد شده‌اند که هویت نوزده تن از آنها احراز شده است.

تلگرام ماف نیوز
در شهر ارومیه دو تن به نامهای “صادق بلخکانلو” و “مسعود سینابندی”، در شهرستان نقده یک شهروند به نام “ولی حنیفی” و در اشنویه دو شهروند به نامهای “عباس هاشم‌پور” و “رشید ناصری” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

در کرمانشاه یک شهروند به نام “جرئیل یاری” و در شهرستان پاوه پنج شهروند به نامهای “سروش امینی”، “کمال فتاحی”، “کوسار محمدی”، “هنر حسینی” و “نریمان کریمی” بازداشت شده‌اند.

از سنندج هم گزارش شده است که سه شهروند به نامهای “فرامرز شریعتی”، “فواد عنایتی” و “مبین خسروی” بازداشت شده‌اند.

همچنین در روزهای گذشته یک شهروند ایلامی به نام “احمد شکری” و سه شهروند از اهالی سردشت به نامهای “هیمن عبداللهی”، “سمیع کریمی” و “عبدالله سلیمانی” بازداشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی در مریوان دو تن به نامهای “مبین کریمی” و “محمد نادری” و در بانه هفت تن به نامهای “کاردو سمیعی”، “سلام رحمانی”، “آزاد رحمتیان”، “بهاءالدین حسینی”، “فریا یونسی”، “ابراهیم شوریایی” و “رحیم معروفی” را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

در شهرستان جوانرود شش نفر به نامهای “ولی سلیمی”، نامدار سلیمی”، “فاتح محمدخانی”، “عادل ویسی”، “دیاکو موسی‌زادە” و “سعید هدایتی” و در پاوه هم سه نفر به نامهای “کیهان عزیزی”، “آشنا حسین‌زادە” و “لقمان کیانی” مورد بازجویی قرار گرفته و سپس آزاد شدند.

در شهرهای سقز و سنندج نیز پنج تن از فعالان مدنی به نامهای “علی حسینی”، “ایوب جوان‌پور”، “خالد حسینی”، “محمود صالحی” و “عثمان اسماعیلی” از سوی ارگانهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفتند.

پنج شهروند به نامهای “امید حق‌پرست”، “کمال کھنەپوشی”، “دیاکو تابا”، “همت کریمی” و “مبین نادری” هم در مریوان پس از احضار و با تعهد کتبی آزاد شده‌اند.

تجمعات اعتراضی مذکور، در محکومیت حمله‌ی ارتش ترکیه و نیروهای تحت فرمان آن به خاک سوریه صورت گرفتند که طی این حمله، شمار زیادی از شهروندان غیرنظامی و نیروهای کرد مورد حمایت دولت سوریه جان خود را از دست داده و یا زخمی شده‌اند.

هیمن عبداللهی

فواد عنایتی

سامی کریمی

جبرئیل یاری

صادق بلخکانلو

نامدار سلیمی

فاتح محمدخانی

دیاکو تابا

احمد شکری

مسعود سینابندی

+++++++++++++++++++
جهت همکاری با بخش فارسی ماف نیوز و یا به اطلاع رساندن موارد نقض حقوق بشری، میتوانید به تلگرام و یا ایمیل زیر پیام ارسال کنید:
info@mafnews.de

ارتباط با ادمین تلگرام:

https://t.me/mafnews2

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com