سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که به اتهام «قتل عمد یک پلیس» به اعدام محکوم شده بود در پارک دانشجوی شهر رشت در مقابل دیدگان مردمی که غالبا فریاد می‌زدند «ببخشش، رضایت» با جرثقیل به دار کشیده شد. در تصاویر دست‌کم یک کودک در حال تماشا صحنه اعدام مشاهده می‌شود.

بنا به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۰ مهر ماه، حکم اعدام یک زندانی در پارک دانشجوی رشت به وسیله جرثقیل به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل عمد یک پلیس» به اعدام محکوم شده بود اعلان نشده است.

پیشتر وبسایت شهدای ناجا در طی خبری که بعدا از روی وبسایت این خبرگزاری حذف شد، اطلاع داده بود که حکم این زندانی روز پنج‌شنبه ۱۱ مهر ماه در این محل اجرا خواهد شد.

فرد اعدام شده متهم بود که شب جمعه ۴ آبان ماه ۱۳۹۷ در درگیری ماموران پلیس، یکی از ایشان را با ضربات چاقو به قتل رسانده است. در گزارش‌های رسانه‌های داخل ایران گفته شده بود که این فرد مشروبات الکلی مصرف کرده بود.

طبق عکس‌هایی که وبسایت خبری دیار میرزا منتشر کرده است، در صحنه اعدام این زندانی جمعیت بسیاری حضور داشت که در بین ایشان دست‌کم یک کودک خردسال دیده می‌شود. این کودک از روی پل عابر پیدا شاهد اجرای حکم اعدام است.

بر اساس ویدئویی که وبسایت رکنا منتشر کرده، حاضران در محل پیش از اجرای حکم غالبا فریاد می‌زدند «ببخشش، رضایت».

اعدام‌های در ملأ عام که در ایران انجام می‌شوند بارها توسط سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است. پیش‌تر، هم دبیر کل سازمان ملل و هم گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در گزارش‌هایشان خواستار منع اجرای حکم اعدام در ملأ عام در ایران شده‌اند.

در این تصویر حضور یک کودک در زمان اجرای حکم مشاهده می‌شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)