سازمان حقوق بشر ایران؛ ۸ مهر ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده در زندان مرکزی سنندج در صف اعدام قرار دارد. بستگان وی می‌گویند اگر موفق به اخذ رضایت نشوند، وی به زودی اعدام خواهد شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، رزگار زندی، ۲۴ ساله در زندان مرکزی سنندج در شرف اجرای حکم اعدام قرار دارد. وی که پدر یک کودک سه ساله است، به اتهام قتل یکی از بستگان خود با اسلحه به اعدام محکوم شده است.

مرکز دمکراسی و حقوق بشر کردستان در خصوص این زندانی نوشته بود، رزگار زندی چهار سال پیش، متعاقب یک درگیری در میدان نبوت شهر سنندج بازداشت شد که به قتل شخصی از نزدیکانشان به نام “فرید زندی” فرزند خالد انجامید.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مقتول نیز یک فرزند خردسال داشته و ما امیدواریم به خاطر اینکه یک کودک دیگر بی پدر نشود، از خون رزگار بگذرند».​

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com